Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přídavky na chrty

  21:56aktualizováno  21:56
Peníze, peníze, peníze. To jsou tři klíčové problémy brzdící jednání o vládě. Přirozeně. Bylo by podezřelé, kdyby si trio tak rozdílných stran hned padlo do kompromisní náruče. Zadlužení veřejných financí, daně a penze jsou profilová témata. Socialisté, konzervativci a liberálové na ně mají léta letoucí protikladné názory. Dnes je musí sladit kvůli společnému vládnutí, zítra prosadit v praxi kvůli budoucnosti země. Cíl mají stejný: společnost, která nezardousí podnikatelského ducha, a přitom uživí slabé včetně rostoucí armády seniorů.

Zatímco výška dluhů a daní se dá řešit každé čtyři roky jinak, sociální dávky lze rozdávat i obratem rušit, důchody jsou z jiného těsta. Podoba penzijní reformy je dokonce fatálnější než datum, kdy splníme evropská kritéria pro zadlužení - v horším případě v roce 2008 (ČSSD), v lepším o dva roky dříve (Koalice).

Penzijní reforma přesáhne několik vlád. Ta Špidlova musí položit základní kámen - tak, aby víceméně vyhovoval všem vrstvám společnosti a neruinoval stát. Momentální silou si ČSSD může na Koalici vyvzdorovat třeba přídavky na chrty. Ale v penzijních představách moudrý politik uzná, že jednou bude vládnout zase někdo jiný. A důchody nelze měnit tak často jako politiky.

Podle statistik přitom nemáme čas na dlouhé váhání. V poločase století obsadíme v disciplíně "stáří" sedmou příčku na světě. Je jasné, že tak šedivý stát bude muset dávat na seniory mnohem víc než dosud. Země bude muset uzpůsobit  nfrastrukturu méně pohyblivým lidem. Bude nucena stavět víc penzionů i sanatorií pro seniory a víc investovat do sociální péče.

Kdo vše zaplatí? Socialisté staromilsky říkají, že Hodný Velký Stát. Méně početné aktivní generace tak budou muset živit sebe, platit minulé dluhy a současně velké výdaje za generace rodičů.

Tím spíš je nutné, aby Špidlova vláda udělala reformu, při níž si člověk na podstatný kus penze ušetří sám, jak žádá Koalice. Solidarita hýčkaná ČSSD najde přebohaté uplatnění právě ve veřejných službách pro staré lidi.

Na straně socialistů teď stojí síla, na straně Koalice rozum. V historii obvykle vítězila síla. V případě reformy penzí může vyhrát jen spojenectví obou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Najdete na iDNES.cz