Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sněhová kalamita - podrobná on-line reportáž
20:07
Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž o sněhové kalamitě v Česku končí. Redakce iDNES.cz vám děkuje za pozornost!
20:03
 • Zaměstnanci obecního úřadu v Kunčicích pod Ondřejníkem bojují se sněhovou kalamitou

  Zaměstnanci obecního úřadu v Kunčicích pod Ondřejníkem bojují se sněhovou kalamitou / Autor: Alexandr Satinský, MAFRA

19:18
Vlaky nejezdí na devíti tratích Českých drah. V Libereckém kraji je mimo provoz pět úseků. V Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském a Olomouckém kraji vždy jeden úsek. Na úsecích Hanušovice - Dolní Lipka a Hanušovice - Staré město pod Sněžníkem nejezdí kvůli nesjízdným silnicím náhradní doprava. Z Frýdlantu v Čechách do Jindřichovic pod Smrkem dopravu zajišťují autobusy.
19:10
Některé české hory zaznamenaly rekordní sněhovou pokrývku, na hřebenech Krkonoš nyní leží v průměru 85 centimetrů sněhu, téměř 90 centimetrů sněhu je v Orlických horách, což tamní horalé nepamatují, metrová sněhová vrstva pokryla beskydskou Lysou horu, což je pro říjen největší množství sněhu od roku 1897. V okolí horského střediska Ovčárna v Jeseníkách leží asi 65 centimetrů sněhu.
19:01
 • Pracovníci soukromé Železnice Desná odklízejí sníh mezi kolejemi na nádraží v Koutech nad Desnou na Šumpersku

  Pracovníci soukromé Železnice Desná odklízejí sníh mezi kolejemi na nádraží v Koutech nad Desnou na Šumpersku / Autor: Luděk Peřina, MAFRA

19:00
Hlavní tah na Moravu, silnice I/35 u Moravské Třebové na Svitavsku, bude uzavřený pro kamionovou i osobní dopravu až do pondělních 10:00 hodin. Původní trasa, která vede přes hřebečský tunel, je kvůli opravám mostu zavřená až do listopadu. Na objížďku po staré silnici zase stále padají stromy, které by mohly ohrozit řidiče.
18:58
Záchranáři evakuovali na Vsetínsku 25 dětí, které uvízly na horské chatě Martiňák. Sněhová kalamita jim blokovala cestu domů ze školy v přírodě.
18:51
Na východě Čech bylo ve čtvrtek večer 17 závad na vysokém napětí, ráno jich bylo osm, poté ale začalo sněžit na Chrudimsku a objevily se nové poruchy.
18:32
 • Jablonec nad Nisou se v pátek potýkal s přerušenými dodávkami tepla a padajícími stromy

  Jablonec nad Nisou se v pátek potýkal s přerušenými dodávkami tepla a padajícími stromy / Autor: Ota Bartovský MF DNES

18:32
Podle informací Českých drah nejezdily v 17:00 vlaky v Libereckém kraji na tratích z Liberce do Jablonného a z Liberce do Raspenavy a především hlavní trati z Liberce na Turnov, kde se provoz zastavil už ve čtvrtek. Na Liberecku nejezdily vlaky také z Frýdlantu na Jindřichovice pod Smrkem a z Raspenavy do Bílého Potoka. Na Jablonecku byly na trati Liberec - Harrachov mimo provoz úseky z Jablonce na Smržovku a dál z Tanvaldu na Harrachov, mimo provoz zůstávala i trať ze Smržovky do Josefova Dolu.
18:27
Až do pondělí zůstane zavřená liberecká zoologická zahrada, kde těžký mokrý sníh způsobil řadu polomů. Stromy a větve popadaly i do expozic a způsobily po červencové vichřici další škody. Zvířata jsou ale v pořádku.
18:20
Kvůli sněhové kalamitě bylo dnes v 17:00 na Liberecku a Jablonecku bez elektřiny ještě 18 tisíc domácností. Situace se mírně zlepšila, kolem poledne uváděli energetici 20 tisíc domácností. Sněhem obtěžkané stromy ale padají do drátů elektrického vedení dál. V noci na sobotu navíc přijde pravděpodobně další silné sněžení a poruchy mohou znovu přibývat.
18:05
 • Pracovníci soukromé Železnice Desná odklízejí sníh mezi kolejemi na nádraží v Koutech nad Desnou na Šumpersku

  Pracovníci soukromé Železnice Desná odklízejí sníh mezi kolejemi na nádraží v Koutech nad Desnou na Šumpersku / Autor: Luděk Peřina, MAFRA

18:05
Na Českobudějovicku se teploty v podvečer podle českobudějovického meteorologa Gustava Sysla pohybují kolem nuly. "Od severu k nám pořád proudí chladný a vlhký vzduch." Na Šumavě leží asi 12 centimetrů sněhu.
17:50
V Moravskoslezském kraji zůstává kvůli popadaným stromům uzavřena poslední silnice. Zákaz vjezdu platí už jen pro řidiče směrem na Morávku.
17:46
Silničářům na Šumpersku se odpoledne podařilo obnovit dopravu na silnici vedoucí z Hanušovic do Králíků a později i z Bedřichova, což je část obce Oskava, až k hranici okresu. Podle dispečera šumperských silničářů je ale zatím stále zavřených několik silnic v okolí Malé Moravy.
17:30
 • Část obce Bělá - Liberk je bez elektrického proudu. (16. října 2009)

  Část obce Bělá - Liberk je bez elektrického proudu. (16. října 2009) / Autor: Jan Strouhal, MAFRA

17:30
Na Vsetínsku a Valašskomezříčsku způsobil náhlý výpadek problémy ve školách, kde se přestalo topit a ohrožena byla i teplá strava. Například v Mateřské škole Kraiczova narychlo kontaktovali rodiče se žádostí, aby si děti odvedli domů. Přerušení dodávky postihlo také městský úřad ve Valašském Meziříčí.
17:15
Kalamita má čtvrtou oběť. Kvůli neprůjezdné silnici se v Moravské Třebové nepodařilo včas dostat pacientku ve vážném stavu do svitavské nemocnice. Ta byla ve vážném stavu a krátce po příjezdu lékařů zemřela.