Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otrav z hub přibývá, muchomůrku zelenou už letos ochutnalo deset lidí

  10:11aktualizováno  10:11
Závažných otrav z hub je letos neobvykle mnoho. Podle vedoucího lékaře toxikologického informačního střediska Sergeye Zakharova je také dotazů na odborníky do září už víc, než bývá běžně za celý rok.

Muchomůrka zelená | foto: houbar.cz

Léčbu antidotem, tedy protijedem, po požití smrtelně jedovaté muchomůrky zelené, potřebovalo loni pět pacientů, rok předtím dva. "V letošním roce jsme vydávali antidotum již pro deset pacientů," řekl Zakharov. Tuto muchomůrku lidé nejčastěji snědí v domnění, že jde o zelené holubinky nebo žampiony.

Otravy houbami

2007 hospitalizováno 227 zemřelo
2008 hospitalizováno 131 zemřelo 1
2009 hospitalizováno 178 zemřelo 1
2010 hospitalizováno 248 zemřelo 3
2011 hospitalizováno 111 zemřelo 0
2012 hospitalizováno 167 zemřelo 0

Ročně kontaktuje středisko kvůli potížím z hub 200 až 250 pacientů, letos přesáhl počet konzultací 260 a do konce roku ještě přibudou. Otravy z hub totiž nemají sezónu, lidé se otráví i z hub, které si uchovali sušené nebo zmražené. Nejčastější jsou dotazy kvůli houbám od května do listopadu.

Celkové počty lidí léčených s otravou z hub v nemocnici se podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky pohybují v posledních letech v řádech stovek. Nejvíc jich bylo v roce 2010, kdy také nejvíc otrávených zemřelo - hospitalizováno bylo 248, zemřeli tři. Letošní čísla ještě nejsou, loni a předloni nezemřel na otravu houbami nikdo.

Nejčastěji si lidé pletou jedlou muchomůrku růžovou, zvanou masák nebo růžovka, s muchomůrkou panterovou. Zhruba za 30 minut až 1,5 hodiny je rozbolí hlava, začnou slzet, zvracejí, bolí je břicho a mají průjem. Pak nastoupí její tlumivý účinek. Tuto houbu, podobně jako muchomůrku červenou či lysohlávky, požijí lidé někdy právě s úmyslem změny vnímání.

Potíže ale mohou být i z jedlých hub - buď jsou nedostatečně tepelně upravené, nebo dlouho a nevhodně skladované a zkažené. "Obecně jsou houby těžce stravitelné a jejich trvanlivost je poměrně omezená. Pokud necháme houbová jídla delší dobu při pokojové teplotě, rychle se zkazí. Po požití takových hub může člověka postihnout nevolnost, zvracení a bolesti břicha," varoval Zakharov. Informace o jedovatých houbách jsou na webu střediska www.tis-cz.cz, konzultace na 224 91 92 93.

Při potížích po požití hub nemají lidé váhat s vyhledáním lékařské pomoci. Čekat, že samo vše přejde, se nemusí vyplatit. "Vždy je nutné vzít s sebou vzorek materiálu, ze kterého lze určit, jaké houby byly zkonzumovány - tedy nasbírané houby, zbytky pokrmu, nebo zvratky, průjmovou stolici či vzorek moči," řekl lékař.

Jako první pomoc při podezření na otravu houbami radí Zakharov požít co nejvíce tablet živočišného uhlí, které pohltí část jedovatých látek.

Antidotum dostávají jen pacienti otrávení smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou. Otravu způsobují amatoxiny a faloidiny, které těžce poškodí játra a ledviny. "Při podezření na otravu muchomůrkou zelenou je nutné co nejrychleji vyhledat zdravotnické zařízení. Čím dříve je zahájena léčba, tím je větší naděje na uzdravení," shrnul lékař.

Neuvěřitelný houbařský úlovek. Náš čtenář natočil ráj hříbků:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz