Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidí trpících demencí přibývá, dostatečnou péči má jen desetina z nich

  21:09aktualizováno  21:09
V České republice bylo loni 153 tisíc lidí nemocných demencí, od posledního průzkumu v roce 2014 jich přibylo deset tisíc. Počet nemocných se podle odhadů bude zvyšovat, už nyní přitom není zajištěna péče pro všechny, kdo ji potřebují. Vyplývá to ze zprávy České alzheimerovské společnosti.

Ilustrační foto. | foto:  František Vlček, MAFRA

Mezi 153 tisíci lidmi postiženými demencí je zhruba 50 tisíc mužů a 103 tisíc žen. Větší procento nemocných je u starších lidí, podle autorů zprávy trpí demencí jeden ze třinácti lidí starších 65 let, jeden z pěti lidí nad 80 let a každý druhý nad 90 let.

„Nejvíce lidí s demencí žije nadále v Praze (téměř 20 tisíc), následuje Jihomoravský kraj s 18 tisíci lidí s demencí a třetí je Středočeský kraj se 17,5 tisíci obyvatel s demencí,“ konstatuje zpráva České alzheimerovské společnosti.

Onemocnění demencí

Demence je onemocnění mozku. Jeho funkce se postupně zhoršuje. Nejčastější příčinou je Alzheimerova choroba. Člověku nejprve začne selhávat krátkodobá paměť, není také schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Později nedokončuje myšlenky, má problémy s rozhodováním a orientací. Nakonec ztrácí soběstačnost a je odkázaný na pomoc. Onemocnění se nedá vyléčit, je možné ho ale díky lékům pozastavit. Nutné je včasné odhalení.

Ve světě loni žilo kolem 46,8 milionu lidí s demencí. Počet se nejspíš každých 20 let zdvojnásobí. V roce 2030 by tak na planetě mohlo demenci mít skoro 75 milionů lidí a v polovině století přes 131 milionů.

Zpráva vychází z dat k začátku roku 2015. Předchozí souhrn z roku 2014 napočítal o 10 tisíc lidí s demencí méně. Autoři přitom vycházejí zejména z expertních odhadů, přesná data totiž chybí. „V roce 2014 jsme konstatovali, že o demenci v České republice je velmi málo dostupných dat a že je třeba spoléhat se především na expertní odhady. V roce 2015 bylo dat o demenci paradoxně méně, než v roce 2014,“ uvedl hlavní autor Ondřej Mátl.

Důvodem nedostatku dat je mimo jiné i to, že Ústav zdravotnických informací a statistiky přestal sbírat informace od neurologů. Kromě toho existují lidé, kteří demencí sice trpí, ale na lékaře se vůbec neobrátili, a proto se o jejich diagnóze neví.

Sledování počtu lidí s demencí je přitom zásadní pro plánování péče. Jak sdělila ředitelka České alzheimerovské společnosti Martina Mátlová, od prosince má vláda na stole dokument, který má zajistit péči o nemocné s demencí. „ Ačkoliv dokument úplně nesplňuje standardy jiných národních „plánů“, věříme, že může přinést do života lidí s demencí pozitivní změnu. Podstatné je už jenom to, že vláda deklaruje, že je třeba věnovat se problematice demence cíleně a koordinovaně na národní úrovni,“ uvedla.

Nemocných s demencí podle evropského průzkumu Alzheimer Europe neustále přibývá. Podle odhadů jich v roce 2020 bude žít v Česku 183 tisíc, v roce 2050 dokonce 383 tisíc. Ještě v roce 1960 byl počet nemocných s demencí odhadován na 49 tisíc osob.

Zdravotní a sociální služby nejsou dostatečně propojené

Podle autorů zprávy České alzheimerovské společnosti je problém v tom, že péče o nemocné není dostatečně provázaná. „Péče o lidi s demencí se odehrává v navzájem oddělených a i přes nesčetné pokusy dosud stále nepropojených sektorech,“ uvádí zpráva. V Česku se náležité péče dostává jen zhruba každému desátému člověku s demencí.

Takzvaná dlouhodobá péče, která by propojovala zdravotní a sociální služby, chybí. V Německu pomoc dostává 26 procent nemocných lidí, ve Švédsku téměř polovina a v Rakousku třetina.

Podle odhadů je výskyt nemocí v ČR a dalších nových zemích EU nižší. „Vyspělejší státy vykazují zastoupení této nemoci relativně vyšší a s ekonomickým a společenským rozvojem tak lze očekávat, že počet onemocnění bude u nás dále narůstat,“ uvádí zpráva.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz