Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přibylo únosů dětí

  16:36aktualizováno  16:36
Nejčastějším typem únosu dětí jsou únosy rodičovské. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí loni řešil 48 případů, kdy rodiče unesli své děti z Čech do zahraničí nebo naopak. Podobných případů přitom přibývá. Nejčastěji se děti unášejí z česko-italských manželství.

Každoročně do evidence přibude zhruba 25 nových požadavků na navrácení potomka či na umožnění setkávat se s ním.

"Nejtypičtější příklady jsou, když si česká občanka vezme Itala, odstěhují se do Itálie, mají děti, pohádají se, žena vezme děti a odjede s nimi zpět sem," uvedl řekl ředitel úřadu Rostislav Záleský. "Otec pak své potomky vymáhá zpět."

Řešení je složité
Některé případy se podaří uzavřít do dvou let, jiné se táhnou mnohem déle, podotkl ředitel. Úřad podle něj neřeší, komu dítě po ukončení sporu připadne. Podle mezinárodní úmluvy je většinou cílem vrátit děti do místa, kde vyrůstaly.

Rozhodování odpovědných institucí o tom, kdo bude dítě trvale vychovávat, následuje později. Návratem dítěte do země k jednomu z rodičů ale případy podle Záleského vždy nekončí. Úřad pak obvykle řeší žádosti o úpravu styku dítěte s matkou či otcem, kteří zůstali v jiném státě.

Úřad evidoval přes 3000 případů
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se zabývá případy protiprávního přemístění či zadržování potomků a úpravou styku s nimi od roku 1998. Při svém postupu se řídí haagskou úmluvou o mezinárodních únosech dětí. Daří se mu přispět k návratu synů a dcer jednomu z rodičů do nebo ze zemí, jež se k úmluvě připojily.

Úřad, sídlící v Brně, se zabývá také vymáháním výživného z ciziny i z České republiky do zahraničí a mezinárodní adopcí dětí. Loni obdržel přes 270 nových žádostí. Celkem pak evidoval přes 3000 případů: 2850 z evropských zemí, 214 z Ameriky, po čtyřech desítkách z Asie i Austrálie a Nového Zélandu, čtyři z Afriky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Najdete na iDNES.cz