Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přibyl odstoupil. Usvědčily ho archivy

  1:00aktualizováno  1:00
Pavel Přibyl, do roku 1989 důstojník speciálního pluku k rozhánění protikomunistických demonstrací, odstoupil ze svého postu šéfa Úřadu vlády. Jen pár hodin poté, co pracovníci archivu nalezli dokumenty o brutálních zásazích jeho podřízených.

V archivech jsou dokonce důkazy o tom, že kvůli brutálním útokům na lidi byli někteří jeho podřízení vyšetřováni a jeden trestně stíhán.

A v souvislosti s nimi se tam dokonce několikrát objevuje přímo i Přibylovo jméno. Sám Přibyl pro ČTK tvrdil, že jeho podřízení jednali v rozporu s jeho rozkazy.

Archivní dokumenty, jejichž ověřené kopie má MF DNES k dispozici, jeho tvrzení nepotvrzují.

Přibylovy mlátičky
První incident se stal v lednu 1989, kdy si lidé v ulicích Prahy připomínali tragickou smrt Jana Palacha, což komunistický režim přísně zakázal.

Demonstranty měl rozehnat speciální pohotovostní pluk policistů v bílých přilbách, kterým se podle tehdejšího komunistického generálního tajemníka Milouše Jakeše přezdívalo Jakešovo gestapo.

Jedním z velitelů byl Přibyl. Úkolem třetí roty, které velel, bylo přehradit Václavské náměstí, postupovat směrem dolů a demonstranty vytlačovat. Z bočních ulic měla zasahovat druhá a první rota. Kdo neutekl, riskoval rozbitou hlavu. 

U sochy svatého Václava zaútočili na inženýra Zdeňka Šubra čtyři muži. Šubr vyvázl se zraněním.

"Uvedl, že byl fyzicky napaden skupinou asi 4 příslušníků SNB, kteří měli na hlavách bílé přilby, v rukou měli bílé obušky a ochranné štíty, věkově se jednalo o velmi mladé příslušníky SNB a domnívá se, že jednoho příslušníka by poznal, neboť má bydlet na okrese Klatovy," píše se ve zprávě náčelníka inspekce, který Šubra vyslechl.

Další vyšetřování se odvíjelo tak, že velitel pohotovostního pluku nechal vypracovat seznam příslušníků, kteří mají bydliště v okrese Klatovy. Všichni, kteří se na seznamu ocitli, byli Přibylovi podřízení.

Smutný 28. říjen
Jindřich Marek, který si chtěl před patnácti lety v ulicích Prahy připomenout výročí vzniku republiky 28. října (což bylo také komunisty zakázáno) skončil zraněn po brutálním pěstním útoku příslušníka policie. 

Z útoku byl obviněn nadstrážmistr Robert Urda, v té době rovněž příslušník třetí roty, tedy Přibylův podřízený. Přibylova jednotka zasahovala v daném místě, on sám velel osmapadesáti frekventantům včetně Urdy. 

Vyšetřovatel inspekce ministra vnitra, který v roce 1990 případ prošetřoval, zahájil proti Urdovi trestní stíhání a současně požadoval od velitele pohotovostního pluku informaci, kdo je za útok odpovědný.

"Ve zprávě uveďte, kdo této jednotce velel a kdo byli velitelé jednotlivých úseků v kordonu, který vytlačoval dav demonstrantů v ulici Křižovnické," psal náčelník Inspekce ministra vnitra Jiří Prskavec. Jak případ skončil, není z archivu jasné, ale nejspíš se na něj v revolučním zmatku zapomnělo.

Foťák ve Vltavě
Přibylovi mlátiči však byli podezřelí, že se dopustili ještě jednoho incidentu. Francouzští novináři si totiž stěžovali na brutální zásah, při němž na ně (rovněž 28. října 1989) zaútočili policisté a připravili je o fotoaparát. 

"Čtyři dosud nezjištění příslušníci SNB bezdůvodně napadli dva francouzské novináře a jednomu z nich násilím odebrali fotoaparát a hodili ho do Vltavy," píše se ve zprávě inspekce z roku 1990. 

Zda to však byli skutečně Přibylovi podřízení, kteří zasahovali poblíž nábřeží, se nepodařilo zjistit. Pověřený velitel pohotovostního pluku František Jüttner totiž napsal: "Provedeným šetřením bylo zjištěno, že dne 28. 10. 1989 příslušníci pohotovostního pluku na místě nezasahovali."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...Najdete na iDNES.cz