Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příbuzní Čechů usilují o prodloužení kubánských víz

  16:30aktualizováno  16:30
H a v a n a, P r a h a - Lucie Pilipová a Martin Bubeník, příbuzní dvou zadržovaných českých občanů, zůstávají na Kubě. Oba se totiž rozhodli požádat o měsíční prodloužení víz. Na ostrově zatím stále je i předseda českého Senátu Petr Pithart, který měl původně odletět v noci na dnešek do Prahy. Čeká totiž na slíbenou schůzku s kubánským prezidentem Fidelem Castrem.

Požádat o prodloužení víz se oba rozhodli, protože chtějí jednat s advokáty. Lucie Pilipová zároveň řekla, že si ve čtvrtek najala místního právníka. "Tento advokát otevře spis a jako s prvním se setká s mým manželem," řekla Pilipová.

Oba příbuzní vězněných českých občanů upřesnili, že s advokátem chtějí uzavřít i kontrakt na zastupování Jana Bubeníka. Šlo by o jednoho advokáta pro oba zadržované, upřesnila Pilipová s tím, že případ konzultuje i se španělským obhájcem Eugeniem Gayem z Generální rady španělských advokátů v Barceloně.

Pilipová: Pro manžela bych udělala všechno
Lucie Pilipová, která uvažuje o tom, že na ostrov přicestují i její tři děti, připustila, že její pobyt na Kubě stojí dost peněz. "Jsou však určité situace, kdy bych raději prodala chalupu i dům, pro svého muže bych udělala všechno," dodala.

Na dotaz, kdo hradí náklady spojené s pobytem v Havaně, řekla, že ona i Bubeník pobyt hradí ze svého. "Mám to štěstí, že mám dvě firmy docela slušně prosperující, muž má rodinný podnik a Bubeníkovi mají také nějaké zázemí," řekla.

Vrátí se Pithart spolu s vězněnými? Článek z páteční MF DNES čtěte ZDE.

Manželka Ivana Pilipa novinářům řekla, že je vděčná předsedovi českého Senátu Petru Pithartovi, který se rozhodl prodloužit svůj pobyt na Kubě do soboty večer. 

Pithart věří, že se s Castrem setká
Pithart, který v Havaně usiluje o propuštění poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského předáka z roku 1989 Jana Bubeníka, se rozhodl prodloužit pobyt hlavně proto, že nekonala plánované schůzce s kubánským vůdcem Fidelem Castrem.

 "Vylučuji, že by k této schůzce nedošlo, protože mám Castrův osobní dopis a tam se toto setkání předpokládá," řekl ve čtvrtek Pithart, který na Kubu přiletěl na Castrovo pozvání.

Šéf Senátu se původně chystal z Havany odletět ve čtvrtek ve 23 hodin tamějšího času, tedy ve čtyři ráno SEČ, aby se ještě během pátku mohl v Praze sejít s ruským ministrem zahraničí Igorem Ivanovem.

Pithart: Schůzka se může uskutečnit kdykoliv
Podle Pitharta mu kubánští hostitelé již po příletu do Havany sdělili, že schůzka s Castrem se může uskutečnit v nečekanou hodinu, kdykoli.

"Kubánským hostitelům jsme sdělili, že nemůžeme odjet na plánovaný výlet do jedné z provincií, že považujeme za nutné setrvat v Havaně a čekat na schůzku s Castrem," řekl ve čtvrtek BBC Pithart. Dodal, že požádal kubánské úřady o další schůzku s Pilipem a Bubeníkem. "Věřím, že přání bude splněno."

Ve čtvrtek v poledne sice z pražského Senátu na chvíli probleskla zpráva, že se už oba představitelé setkali, avšak ministerstvo zahraničí ji zakrátko dementovalo. Také Ivana Poděbradská z tiskového oddělení Senátu informaci o setkání vzala zpět. "Byla to nepřesná informace, omlouvám se. Pan Pithart se s prezidentem Castrem má sejít až odpoledne," řekla zpravodaji iDNES Poděbradská.

Plné znění stanoviska kubánského ministerstva zahraničních věcí,
které zprostředkoval komunista Miloslav Ransdorf, si můžete přečíst ZDE nebo stáhnout do počítače ZDE.

Komunikaci mezi Castrem a Pithartem zprostředkovalo Slovensko
Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček odmítl  Pithartův program jakkoli komentovat. "Jeho mise vstoupila do velmi citlivé fáze," řekl pouze Kmoníček.

Pithartův odjezd na Kubu byl utajovaný stejně jako jeho jednání s kubánskými činiteli.  Předání dopisů mezi Pithartem a Castrem zprostředkovalo Slovensko.

Proč právě Pithart?
Proč však neústupný Fidel Castro pozval právě bývalého disidenta? Pithart byl z českých politiků nejpřijatelnější, k aféře se nevyjadřoval ostře.

Zároveň není zástupcem výkonné moci, ale parlamentu. A právě na parlamentní rovině od počátku incidentu zaznívala nejméně silná slova.

Přehled 'českých' návštěv vězněných Čechů (k 28. lednu)

12. ledna pátek: zatčení
13.  sobota: první kontakt se chargé d'affaires Josefem Maršíčkem
14. neděle: další schůzka s chargé d'affaires, těchto schůzek bylo zatím šest
20. sobota: Lucie Pilipová a Martin Bubeník dostali víza a odletěli na Kubu
21. neděle: první setkání vězňů s příbuznými, schůzka trvala tři hodiny
22. pondělí - 26. pátek: věznění se mohou s příbuznými denně scházet na jednu hodinu
24. středa: na žádost havanského arcibiskupa, kardinála Jaime Ortegy Alamina, věznice povolila návštěvu kněze
27. sobota - 28. neděle: každodenní schůzky s příbuznými trvají dvě hodiny

Castro se ocitl pod tlakem, míní expert
Navíc se Castro ocitl pod velkým mezinárodním tlakem. "Castro byl zaskočen velkou medializací případu," domnívá se znalec latinskoamerické politiky docent Vladimír Nálevka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Praha proti němu použila tlak zemí, na nichž Castrovi velmi záleží: Mexika, Chile a Španělska." Právě tyto tři země jsou nejvýznamnějšími obchodními partnery Kuby, která je jinak izolována obchodní blokádou USA.

Podle Nálevky byla důležitá i pohrůžka Meziparlamentní unie, že zruší své dubnové zasedání v Havaně.

"Tuto strategii zvolil Castro pod tlakem mezinárodního společenství,"souhlasí náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. "Pomáhá nám i Evropská unie jako největší investor na ostrově."

Pithart má zřejmě své trumfy
Podle Nálevky záleží na tom, s jakou nabídkou Pithart do Havany odjel. Pithart má zřejmě v ruce něco, o čem se dosud neví.

"Může to být politická či ekonomická nabídka," domnívá se Nálevka. Naráží tak například na vysoký dluh, který má na Kubě Česká republika z dob socialismu.

Čeští diplomaté ovšem odmítají, že by ekonomické otázky byly předmětem Pithartova jednání. Stejně tak odmítají spojovat řešení případu s výměnou vězňů či s tím, že by se Praha znovu nepodílela na rezoluci OSN o porušování lidských práv na Kubě.

Čtěte glosu Martina Komárka
Medvídek na Kubě

Strategii připravilo ministerstvo zahraničí
Pithart se na svou misi připravoval ve spolupráci s ministerstvem zahraničí, které mu připravilo vyjednávací strategii. "Jde o to vytvořit Castrovi domácí i mezinárodní prostředí pro to, aby mohl využít tohoto prostoru pro nějakou formu humanitárního gesta," řekl Kmoníček.

Při řešení mezinárodních krizí tohoto druhu jde o to umožnit druhé straně krizi ukončit bez ztráty tváře. Nepoužívají se silná slova a o některých věcech se nemluví.

Havel rozeslal dopisy na záchranu Čechů

Kvůli zadržovaným Čechům se obrátil prezident Václav Havel na na uznávané mezinárodní autority a hlavy států. Přiznal, že podnikl na jejich záchranu ještě další kroky, ale podrobnosti zatím odmítl prozradit.

"Podnikl jsem vícero kroků. Hlavní z nich byly různé dopisy," přiznal Havel před odletem na jednodenní pracovní návštěvu Francie. Neprozradil však, komu konkrétně listy adresoval. "Zdá se mi, že v této chvíli je vůbec nejcitlivější fáze celého jednání, a proto by bylo předčasné o krocích mluvit," dodal pouze.

To potvrzuje i Vladimír Nálevka: "Castro potřebuje najít takové řešení, aby vyšel z krize se ctí."

Expert: Castro se do věci vloží
Je otázkou, co kubánského vůdce uspokojí. Jeho způsob jednání se zahraničními návštěvami je stejný - schůzka není do poslední chvíle stanovena, probíhají jednání na různých úrovních a nakonec se Castro do věci nečekaně vloží.

"Takové divadelní aranžmá je pro Castra běžné," říká Nálevka. Pithart do Havany podle českých diplomatů rozhodně nejel prosit. "Nemáme se za co omlouvat," řekl premiér Miloš Zeman.

Prostor pro vzájemný dialog tu však je. "Jeho výsledkem by mělo být humanitární gesto," praví se ve vládním prohlášení.

Tento závěr předpokládá i Vladimír Nálevka. "I když neodjedou třeba hned s Pithartem, tak by výsledkem mohlo být vyhoštění obou pánů ve velmi krátké době," uzavírá Nálevka.

Předseda českého Senátu Petr Pithart hovoří s novináři v Havaně, kde jednal s delegací kubánského parlamentu o případu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří byli 12. ledna zatčeni kvůli kontaktům s tamními disidenty. (30. ledna 2001)

Předseda českého Senátu Petr Pithart odchází z budovy kubánského parlamentu v Havaně, kde o případu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří byli 12. ledna zatčeni kvůli kontaktům s tamními disidenty. (30. ledna 2001)

Předseda Senátu Petr Pithart odchází ze svého hotelu v Havaně k návštěvě vězení Villa Marista, kde jsou zadržováni poslanec Ivan Pilip a Jan Bubeník. (1. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Otrok za pár stovek dolarů. V Libyi bují obchod s uprchlickými dělníky

Ilustrační snímek

V Libyi začíná bujet obchod s uprchlickými otroky. Pašeráci je prodávají za stovky dolarů na těžkou práci. Snaží se tak...

Devítileté manželky? V Iráku projednají zákon, který to má zlegalizovat

(Ilustrační snímek)

V Iráku připravují návrh zákona, který by umožnil muslimským duchovním rozhodovat o uzavírání manželství. To by mimo...

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej raket Patriot polské armádě

Protiraketový systém Patriot

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej raketového systému Patriot polské armádě. Hodnota kontraktu s...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.