Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přiblíží spuštění Búšehru Írán k získání jaderné bomby?

  12:53aktualizováno  12:53
Íránští a ruští inženýři začali o víkendu vkládat palivo do jaderného reaktoru v Búšehru. Ostře sledovaná elektrárna má být spuštěna počátkem září. Je třeba se toho bát? Podle expertů je Rusko dostatečným garantem, že nedojde ke zneužití vyhořelého paliva.

Ochranka před elektrárnou v Búšehru v den, kdy ruští inženýři začali vkládat do elektrárny jaderné palivo (21. srpna 2010) | foto: AP

V sobotu dopoledne prořízl ospalé ticho kolem ostře sledované jaderné elektrárny v íránském Búšehru řev těžkých náklaďáků. Velebený i proklínaný objekt se začal rychle probouzet k životu. Tuny uranového paliva mířily do jeho útrob, aby hned po skončení ramadánu 9. září byla elektrárna připravena k ostrým zkouškám.

Írán se tak pyšně blíží do cíle pětatřicet let trvajícího maratonu, během něhož se občas jen těžce zdvihal ze země a přemýšlel, že to definitivně zabalí.

Zavážení paliva do jednoho reaktoru je bezesporu zásadním milníkem v rozvoji íránského jaderného programu. A jak si tamní vedení neodpustilo rýpnout, i triumfem nad "nepřejícím" Západem, který Írán po desetiletí nabádal, aby své jaderné ambice držel na uzdě.

Elektrárna v Búšehru v den, kdy ruští inženýři začali vkládat do elektrárny jaderné palivo (21. srpna 2010)

Elektrárna v Búšehru v den, kdy ruští inženýři začali vkládat do elektrárny jaderné palivo (21. srpna 2010).

"Navzdory všem tlakům, sankcím a nesnázím, které nám způsoboval Západ, jsme svědky nastartování největšího symbolu íránských mírových jaderných aktivit," citovala agentura AP Alího Akbara Salehího, šéfa tamní agentury pro atomovou energii.

Obohacování uranu a výroba energie jsou odlišné věci

Když vezmeme v potaz veškerá podezření, která obklopují íránské jaderné aktivity, a téměř už jistotu, že režim ajatolláhů usiluje o tajné ovládnutí jaderných zbraní, pak se možná mnozí podivují, proč světem nezní poplašné zvony, když reaktor v Búšehru je jen krůček od spuštění.

JAK SE STAVĚL BÚŠEHR

Búšehr je první jaderná elektrárna v Íránu. Leží u vesnice Halílé nedaleko přístavního města Búšehru na pobřeží Perského zálivu v jihovýchodním Íránu.

Elektrárna bude mít tři lehkovodní reaktory, každý o výkonu 1 000 megawattů. Výstavba začala v roce 1975 za přispění německé firmy Kraftwerk Union AG a francouzských vědců. Po zhoršení vztahů s Íránem v důsledku islámské revoluce Němci od projektu v roce 1981 odstoupili. Reaktory byly tehdy dokončeny z 80 až 85 procent. Během osmileté íránsko-irácké války byl komplex poškozen. Projekt výstavby se pozdržel. Od roku 1995 se na dostavbě elektrárny podílí Rusko.

Stavba prvního reaktoru byla ukončena loni v únoru, Rusko do Búšehru navezlo 82 tun uranu obohaceného o 1,6 až 3,6 procenta.

USA a další země se řadu let marně snažily přesvědčit Rusko, aby ustoupilo od dostavby elektrárny a další spolupráce s Íránem v jaderné oblasti. Rusko označuje projekt v Búšehru za čistě civilní, totéž kategoricky tvrdí i Írán.

Jaderné palivo bude podle Moskvy pod dohledem Mezinárodní jaderné agentury MAAE a nebude možné ho zneužít. Vyhořelé palivo bude Írán dopravovat do Ruska.

Podle expertů je důvodem to, že program na výrobu energie a program na obohacování uranu jsou dvě odlišné věci. Ostatně ani mnozí tvrdí kritici současného Íránu mu neberou právo na získávání elektrické energie z jádra.

Zpráva o zavážení paliva tak v zásadě ve světě rozezlila hlavně Izrael, který se cítí íránským režimem bezprostředně ohrožen. Američané se vyjadřovali smířlivě. "Nejde o riziko z hlediska šíření jaderných zbraní," uvedl pro AP Darby Hellady, mluvčí ministerstva zahraničí USA, a dodal, že v případě Búšehru jde o zařízení k civilnímu využití, jehož provoz bude pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Rusko je dostatečný garant

Navíc palivové články bude do Búšehru dodávat a vyhořené palivo z něj odvážet Rusko. To je široce považováno za dostatečného garanta, že nedojde ke zneužití uranu (v reaktoru je užíván uran obohacený na 3,5 procenta, k výrobě jaderné bomby je třeba ho složitou technologií obohatit přes 90 procent).

"Reaktor nepředstavuje riziko, dokud poběží výhradně pro produkci elektřiny," řekl BBC jaderný expert Mark Fitzpatrick. "Rizikem by se stal, kdyby se program změnil a Írán by v něm chtěl vyrábět plutonium použitelné do jaderných zbraní. V tomto případě by se to však MAAE dozvěděla," dodal. "Obdobně by jaderná agentura zjistila, pokud by se Írán snažil zabavit vyhořelé palivo předtím, než bude dostatečně zchlazeno, aby mohlo být transportováno do Ruska."

Někteří politici však míní, že reaktor v provozu západní rozvahy mění. A nevylučují, že především Izrael by na něj mohl ze vzduchu zaútočit. Podle Fitzpatricka však Búšehr není tím správným cílem. "I proto, že počet takových případných útoků je omezen, šli by nejspíš po Natanzu, Isfahánu či jiných zařízeních, v nichž Írán obohacuje uran," řekl.

Rovněž jaderný analytik Mark Hibbs soudí, že riziko v Búšehru je minimální. "Teoreticky by Írán mohl zabavit inspektory MAAE střežené palivo z Búšehru, aby získal materiál na jadernou zbraň. Avšak centrifugy, které vlastní a v nichž obohacuje vlastní uran, jsou pro takový účel daleko vhodnější," uvedl.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...Najdete na iDNES.cz