Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příběhy 20. století: Rozhlas zažil propagandu i boj o svobodu

  11:21
Před jedenadevadesáti lety se ze stanu ve Kbelích poprvé ozvalo vysílání "Radiojournalu," předchůdce Českého rozhlasu. Bylo to přesně 18. 5. 1923 ve 20 hodin a 15 minut. Příběhy 20. století budou tentokrát věnovány rozhlasové historii v minulém století.
Rozhlasový autobus značky Tatry z roku 1935.

Rozhlasový autobus značky Tatry z roku 1935. | foto: Post Bellum

Přesněji řečeno: zejména lidem, kteří na rozhlasové vysílání v různých zlomových chvílích vzpomínají, do jejichž života rozhlas zasáhl nebo se jejich dějinné situace rozhlasové vysílání přímo týkalo.

V Příbězích 20. století se většinou zabýváme lety 1938 až 1989, tedy obdobím, kdy české země nebyly svobodné, kdy podléhaly nacistickému Německu a poté Sovětskému svazu. Hromadné sdělovací prostředky byly po celou tu dobu (s velmi krátkými polosvobodnými "intermezzy") pod přísnou kontrolou, staly se nástrojem propagandy, a rozhlas v tomto směru bohužel nebyl výjimkou.

Soutěž

Neziskové organizace Post Bellum a Pant, dále iDNES.cz, Český rozhlas, MF DNES a ČT pořádají soutěž Příběhy 20. století. Natočte vyprávění svých rodičů, babiček, dědečků či známých a vyhrajte 50 tisící korun, chytrý telefon nebo tablet a profesionální smlouvu pro dokumentaristy. Soutěž trvá do 5. října. Vše na www.pribehy20stoleti.cz.

Ke zvlášť temným kapitolám rozhlasové historie patří antisemitské příspěvky vysílané od roku 1939. Jako například ten, v němž si hlasatelé kladou otázku, kdo chce vlastně válku v Evropě - a docházejí k závěru, že nikoli vůdce Adolf Hitler, nýbrž "mezinárodní židovstvo… aby nahromadilo množství peněz" a "aby těmito penězi mo hlo začíti novou židovskou světovou válku… Židovstvo celého světa v takzvaných demokratických státech… štve národy do nového vražedného boje všech proti všem."

Co brzy následovalo není třeba zvlášť připomínat. Zbezprávnění a okradení desítek tisíc československých občanů židovské národnosti, jejich deportace a smrt v plynových komorách (více například zde).

Čučeli jsme na místě, Praze jsme pomoct nemohli

Zároveň samozřejmě platí, že rozhlas sehrával ve vypjatých chvílích českých dějin i zásadní - a pozitivní - roli, například během pražského povstání v květnu 1945. Antonín Špaček, veterán ze západní fronty, do konce života vzpomínal, jak čs. vojáci z jeho oddílu, bojující předtím u Dunkerque, poslouchali z rádia volání o pomoc. "Československá armádo… české ruce hájí stanoviště rozhlasu. Jsme s vámi, buďte v duchu s námi! Hájíme Prahu! Prahu uhájíme! Praha je a zůstane svobodná!"

Příběhy 20.století

Příběhy 20. století, věnované rozhlasovému vysílání v letech 1938-1989, obsahují mnoho dalších archivních záznamů a pamětnických výpovědí. Pořad uslyšíte na ČRo Plus v neděli krátce po 20:00 hodině. Vzpomínky, které zazní, natočili lidé z Post Bellum - pokud je vám toto sdružení sympatické, staňte se členem Klubu přátel Paměti národa a drobnými penězi pomozte v jeho činnosti.

Na pomoc hlavnímu městu však jít z politických i vojenských důvodů nemohli.  "Kdejaká babka nám pak říkala: kde jste byli, když chudáci od Berlína, Rusové, museli přijít osvobozovat Prahu? No, oni přišli, ale s křížkem po funuse, nebýt Vlasovců, kdo ví, jak by to s Prahou dopadlo... Pravda je, že my jsme čučeli, 240 tanků, připravených k přesunu, ale nemohli jsme odjet,“ líčil Antonín Špaček.

Bojů o rozhlas se tehdy zúčastnil pozdější protikomunistický odbojář, spolupracovník americké tajné služby a spisovatel Otakar Rambousek. "Pátého května nás bylo uvnitř rozhlasu nanejvýš šedesát až osmdesát včetně zaměstnanců. O rok později pochodovalo před prezidentskou tribunou na patnáct set lidí, kteří prý bojovali o rozhlas…," vzpomínal později.

Ježíškovi narostly vousy

Po komunistickém převratu v únoru 1948 rozhlas opět plně ovládla propaganda - a některé příspěvky získaly s odstupem času nádech kuriozity. Jako třeba slavná vánoční řeč prezidenta Antonína Zápotockého z roku 1952.

Zápotocký tehdy vysvětloval národu, že "malý Ježíšek, ležící ve chlévě, na slámě… to byl symbol starých Vánoc. Proč? Měl připomínat pracujícím a bědným, že chudí patří do chléva… Proto také v době kapitalistického panství, kdy bohatí vládli a chudí se dřeli, pracující namnoze ve chlévech bydleli… Doby se ale změnily, nastaly mnohé převraty. I Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho Děda Mráz."

Zní to dnes vtipně a legračně, ale jen do té doby, než si člověk vyslechne vánoční vzpomínku některého z tisíců politických vězňů, držených tehdy - například - v jáchymovských uranových lágrech.

V srpnu 1968, kdy Československo okupovala sovětská vojska, se u rozhlasu znovu střílelo a bojovalo. U budovy na Vinohradské třídě v Praze byl tehdy například skautský vedoucí Petr "Kim" Majšajdr.

"Já jsem v těch srpnových dnech chodil venku a mimo jiné jsem byl u Československého rozhlasu, kde umírali lidé, kteří se holýma rukama postavili okupačním vojákům. Tehdy jsem vzal československou státní vlajku a namočil ji do krve čtyř lidí, kteří u rozhlasu padli a leželi v průjezdu domu v Balbínově ulici. Od té doby všichni skauti z našeho oddílu na tuto vlajku přísahali," vzpomínal.

Oddíl, který Petr Majšajdr vedl po celé období následné normalizace, byl tajný, skauting tehdy normalizační komunisté již poněkolikáté zakázali - a sovětské okupaci se oficiálně, tedy i v rozhlase, říkalo "bratrská pomoc".(více zde přísaze skautského oddílu zde).

Nedopusťte, bratři, abychom stáli proti sobě.

Stejnou dobu, tedy srpen 1968, líčí i válečný veterán Josef Hasinec, který koncem šedesátých let sloužil v Mostě a u technického útvaru v Liberci a v Bohosudově. V srpnu 1968 v rozhlase veřejně vystoupil a odsoudil sovětskou okupaci. Promluvil tehdy ke svým dvěma bratrům, kteří sloužili v sovětské armádě.

"Nedopusťme moji drazí bratři, abychom stáli proti sobě se zbraní v ruce. Není k tomu žádný důvod. I když je malá pravděpodobnost, že byste zde byli, můžete se přesvědčit, že máme u nás pořádek, že máme tady klid a že skutečně jste takto v uniformách, se zbraní v ruce a s tanky u nás nevítanými, i když jste mými bratry,"  uvedl.

Své vystoupení později Josef Hasinec odmítl odvolat, v srpnu 1971 proto musel z armády odejít a ještě předtím byl vyloučen z KSČ. "Bylo mi čtyřicet tři let. Měl jsem tři děti, manželku. Dlouho jsem nemohl sehnat zaměstnání. Nakonec jsem se uchytil v Ústí v Mototechně. Postupem času jsem se z toho vylízal," řekl.  Od roku 1991 působil jako zmocněnec pro odsun sovětských vojáků z Bohosudova.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Omezí dávky i povolení. Litva a Polsko pomohou Kyjevu s vracením branců

25. dubna 2024  18:12

Litva hodlá pomáhat ukrajinským úřadům s navracením ukrajinských mužů v branném věku. Ve čtvrtek to...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...