Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběhy 20. století: Našel se kreslený deník z první světové války

  19:32aktualizováno  19:32
Před sto lety se svět ocitl v diplomatickém kolapsu. Stačily dva výstřely a padesát milionů lidí rukovalo na frontu, osm milionů zahynulo v zákopech první světové války v blátě, sněhu, zásahem kulky, probodnutím bodákem, roztržením granátem. Portál iDNES.cz a organizace Post Bellum vám přináší další Příběhy 20. století.

Autoportrét Františka Krejčího za první světové války | foto: Petr Skála

Příběhy 20. století

Vzpomínky posledního legionáře Vocáska zaznamenali reportéři z Post Bellum. V neděli jeho vyprávění odvysílá Český rozhlas Plus ve 20:00 v pořadu Příběhy 20. století. Reprízu naladíte příští sobotu na Radiožurnálu v 21 hodin. Archiv pořadů najdete zde

Reprízu pak naladíte příští sobotu na Radiožurnálu v 21h.

Pakliže je vám Post Bellum sympatické, staňte se členem Klubu přátel Paměti národa a drobnými penězi pomozte jejich práci.

V červnu 1914 v ulicích Sarajeva zavraždil atentátník Gavrilo Princip arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d'Este a jeho ženu Žofii Chotkovou.

"Měsíc po této události ohlašováno na všech rozích a bubny, že ´milovaný z boží milosti´ císař rakousko-uherský Franc Josef I. s lítostivým srdcem velikého lidumila je nucen vypovědět nešťastnému Srbsku válku. Touto zprávou stanuli jsme mnozí jakoby před něčím děsivým," píše v úvodu deníku jednatřicetiletý kreslíř František Krejčí z Konic, který narukoval v Šumberku. Na ruskou frontu odjížděl se 120 ostrými patronami.

O něco mladší vyučený slévač Alois Vocásek prošel výcvikem v Rumburku a po šesti týdnech i on pochodoval na východ.

Zabíjení Rusů se jim příčilo

Krejčí a Vocásek mají mnoho společného. Oba v roce 1916 zběhli na frontě z rakousko-uherského vojska k Rusům. Vstoupili do legií a nakonec se sibiřskou anabází dostali zpět domů. Zanechali po sobě výjimečná svědectví.

František Krejčí (druhý zleva)

František Krejčí (druhý zleva)

Krejčí autenticky popisuje v deníku hrůzu, která je na ruské frontě všude kolem něj: "Mrtví leží na sobě zohaveni palbou k nepoznání - těla plná krve a bláta v různých posicích a chumlích. Viděl jsem ruského důstojníka, jak vylezl ze zákopu s puškou v ruce a nechtěl se vzdáti. Přál jsem mu v duchu, aby se vysekal, ale přesilou byla mu puška vyrvána z ruk, on ale dal se na útěk. Pár výstřelů za ním a on kácí se mrtev na zem. Hrozné divadlo! Útok je tak prudký, že Rusové se neudrželi ani v reservních zákopech. Výstřely, křik, ston raněných, povely, prosby zajatců, vše mísí se v jedno."

Alois Vocásek před čtrnácti lety dvě hodiny nahrával vzpomínky pro Paměť národa. Vyprávěl, jak ho zranili v červenci 1917 u Tarnopole: "Zákopy jsme rozdělovali takovými traverzami, aby nepřítel nemohl při vpádu do zákopu všechny postřílet. Schovával jsem se za jednou traverzou. Kousek ode mě vybuchl granát a mě zasypala hlína a kamení. Koukala mi jen noha. Němci mi ji prostříleli. Nevím, jak dlouho jsem tam ležel. Zachránil mě jeden kozák, který šel kolem. Všiml si, že noha ještě krvácí a vyhrabal mě," popisuje Vocásek.

Deník Františka Krejčího

Deník čs. legionáře Františka Krejčího (1883 - 1955) nedávno objevili jeho potomci v babiččině pozůstalosti. Je to jedinečné svědectví zapsané vojákem na východní frontě přímo v zákopech. Unikátnost deníku nespočívá jen v popisu událostí a pocitů autora, ale ve výjimečně podařených kresbách. Pravnuk Krejčího designér Petr Skala, zhruba ve věku, kdy jeho praděda rukoval, chce deník vydat knižně i elektronicky. Z kreseb vznikne výstava: "O pradědovi jsem věděl, že je skvělý výtvarník, ale o tom, že je legionářem vůbec. To jsem se dozvěděl, až když rodina objevila jeho zápisky. Ten příběh je strhující," říká Skala.

Právě bitvy u Zborova, obrana obce Jezerná a Tarnopole patří ke slavným vítězstvím československých legionářů bojujících na straně Rusů. Ruská armáda se však rozpadala, bolševici bojovat už nechtěli, vraždili své velitele a dezertovali. Legionáři čelili skoro dvojnásobné přesile lépe vyzbrojených Němců, kteří v domnění, že jdou proti demoralizovaným, špatně vycvičeným Rusům, zahájili útok na bodáky. K jejich překvapení se na ně divoce vrhli "bíločervení", tak nazývali čs. legionáře podle jejich bíločervené národní stužky na čepicích. Mezi Němci zavládla panika. Během bodákového střetu se podařilo Čechoslovákům zajmout třicet německých vojáků včetně jejich důstojníka. Legie útok odrazila.

Němci během těchto bitev u Tarnopole ztratili přes sto svých vojáků a mnoho bylo raněno. Druhý čs. střelecký pluk utrpěl ztráty jen čtyřicet padlých a 160 raněných.

Vocásek i Krejčí dezertovali k Rusům po takzvané brusilově ofenzivě v roce 1916 a později vstoupili do legií. Shodně tvrdí, že k Rusům šli kvůli svědomí. Nechtěli zabíjet své slovanské bratry. Jak tedy vypadalo Rusko zmítané bolševickou revolucí pohledem výtvarníka a slévače?

Soutěž

Neziskové organizace Post Bellum a Pant, dále iDNES.cz, Český rozhlas, MF DNES a ČT pořádají soutěž Příběhy 20. století. Natočte vyprávění svých rodičů, babiček, dědečků či známých a vyhrajte 50 tisící korun, chytrý telefon nebo tablet a profesionální smlouvu pro dokumentaristy. Soutěž trvá do 5. října. Vše na www.pribehy20stoleti.cz.

Oba legionáři zběhli z rakouskouherské setniny za dramatických okolností. Krejčího obstoupila kozácká jízda se vztyčenými šavlemi: "Za domkem na silnici - vyhrnou se proti nám kozáci. A byli to ještě ke všemu ti nejobávanější, v oněch pověstných velikých huňatých čepicích - které jim dávali hrozivý vzhled a nám naháněli tolik strachu. Tasili již své kozácké šavle, ač jsme byli my bez zbraní. Jsa teď jejich zajatcem - jsme vybídnuti jedním z kozáku do předu. Plazíme se po břiše, neb silnice jen se jiskří od kulí po nás pálených, narážejících na kamení - to u naší setniny poznali, co jsme provedli. Na štěstí ani jediná kulka nás nezasáhla, výminečně torny na zádech, v níž masové konservy se roztékali byvše probity kulemi," napsal si Krejčí do deníku.

Neozbrojený Vocásek musel ruské vojáky přesvědčovat, že on je ten, kdo jde do zajetí: "Přišli jsme do rozbořeného domku, kde Rusové čajovali. Když nás spatřili, mysleli, že jsme je přepadli. Někteří zvedali ruce nahoru, jíní sahali po puškách. My se smáli a volali, že ne oni, ale my se vzdáváme! Když to pochopili, sebrali nám kovové lžíce, boty, všechno, co jsme měli po kapsách. Ale to víte, to dáte všechno a rád, jen když vás nezabijí," vypráví Vocásek.

Kresba z deníku Františka Krejčího.

Kresba z deníku Františka Krejčího.

Krejčí se v deníku svěřuje, že u Rusů dopadl oproti ostatním dobře: "Jest nám odebrána obuv, ovšem jen dobrá a dány jsou nám "laptě", t.j. lýčené sandály, kterými jsem já naštěstí obdařen nebyl. Po celou dobu nejhůře se chovali Maďaři, byla jich také většina. Pokaždé, když obozy ruské podělovali nás chlebem, vždy ho urvali Maďaři - hotová zvěř. Jinak dostávali jsme denně na dvacet mužů jeden bochník chleba, skoro každý den polévku - ale jakou! Přes den špetičku čaje a maličko cukru," popisuje v deníkových zápiscích Krejčí.

Zajatci pracovali a kšeftovali

Revoluce v Rusku

Už v roce 1905 vypukla v Rusku revoluce, nikoliv bolševická. Tenkrát statisícový dav demonstrantů nesl petici k sídlu cara k Zimnímu paláci v Petrohradě. Vedl je kněz jménem Gapon. Lidé nesli ikony a portréty cara! Ruský Lid se domníval, že car je "dobrotivý otec". V průvodu převažovali dělníci. Car dal střílet do demonstrantů, výsledkem bylo asi 500 mrtvých. V Rusku vypukla vlna stávek a demonstrací. První světová válka představovala pro Rusko hospodářskou katastrofu. Němci platili bolševiky. S Leninem se dohodli na ukončení bojů na východní frontě. 7. listopadu 1917, tenkrát v Rusku platil juliánský kalendář - podle něho 25. října - odtud označení "velká říjnová revoluce", přesně ve 21:45 zahájily bolševické gardy útok na Zimní palác. Lenin se držel Marxovy teorie o jediné možné cestě: krvavá revoluce. Diktátorsky vládl dekrety. Prvním byla ukončena válka. Leninův dekret č. 2. nařídil likvidaci 10 tisíc nepřátel týdně.

Alois Vocásek, po tom co se dostal ze zajateckého táboru, se v Kyjevě setkal s krajany, kteří mu doporučovali, ať všechno prodá: "Lidé tam žili velmi chudě. Ale Češi uměli obchodovat. Prodávali vojenskou výstroj, zbraně, všechno možné. Ti, co tam byli už déle, si žili jako baroni," říká Vocásek, jehož slova potvrzují i deníkové zápisky Františka Krejčího: "Prodáváme vše co je možné, trhuje každý: důstojník, voják, bába, žena, dívčice, kluk, policajt, dělník, boháč - vše tone v obchodu. Jest z nás 600 (bylo nás 1200) odvezeno kamsi jinam. Denně přicházejí "mužíci" a vybírají si robotníky. My se držíme v partii: já, Vysloužil, Růžička a Kopečný, tento ale opouští nás najmuv se jedné bábě do práce. My na práci nespěšíme, proto ji také nevyhledáváme," prozrazuje v deníku Krejčí, který za pár týdnů nastupuje do práce v "děrevni". Dře na polích a loukách, stará se o dobytek, rozkazuje mu báryšňa, postarší dáma vedoucí zemědělského družstva. Měsíčně dostává 7,5 rublu. Rohlík stojí sedm kopějek stejně jako krabička cigaret, klobása rubl, pomeranč 40 kopějek.

V bolševickém Rusku se každý den vraždilo přímo na ulicích. Krejčí popisuje jeden případ z Oděsy: "V moři koupala se bába a vedle ní mužtina. Po chvíli bába vylezla z vody a shání svoje peníze - prý jí někdo ukradl na 200 rublů. Podezření ihned padlo na spolu koupajícího se mužského. Prohlédnuvše jeho šaty na blízku, našli skutečně u něho takový obnos. Zbili jej tedy do krve a hodili do vln, kde i utonul. V tom ale bába křičí, že darmo utratili lidskou duši, ona že peníze našla - schovala si je ve štěrbině pobřežní zdi. Chytili tedy zase bábu, ztloukli a hodili do moře a žádný se o vrahy nestaral, aby byli potrestáni - odešli klidně s uloupenými penězi," poznamenal si František Krejčí do deníku.

Fotogalerie

Chtěl se synem jezdit zadarmo

Stoosmiletý Alois Vocásek, poslední legionář od Zborova a Tarnopole, dožil opuštěný v jednom pražském činžáku.

Jeho vzpomínky jsem natáčel o Vánocích roku 2000. Zdvořile jsem se ho na uvítanou zeptal, jestli se těší na nějaké dárky a co by si přál? Vocáska jsem tím pobavil: "Heleďte! Já nemám žádný přání. Žiju každý den stejně, ať už jsou Vánoce nebo nejsou. Syna mi zabili doktoři! A on se těšil, že až mu bude sedmdesát, jak bude u mě, a bude jezdit zadarmo v tramvaji. A najednou byl pryč. Tohle je moje čtvrtá manželka," ukazoval na fotku legionář Vocásek, který se narodil roku 1896 v Pečkách.

S první manželkou žil osmačtyřicet roků, v 97 letech se oženil počtvrté. Jeho jediný devětašedesátiletý syn z prvého manželství prý po injekci proti bolesti od žlučníku se neprobudil. Vocásek, tento prastarý muž, přežil jedinou vnučku i pravnučku.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Jedli zasadili k narození syna, teď je z ní vánoční strom u radnice

Příjezd a stavba vánočního stromu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých...

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. láká pozornost místních i turistů zhruba 15 metrů vysoká jedle...

Děti ztrácejí důvěru k dospělým, třetina chce pryč z ČR, ukázal výzkum

Ilustrační foto.

Více než polovina českých dětí se cítí šťastně, a to zejména díky dobrým vztahům v rodině a s kamarády. Vytrácí se ale...

O zdravotní péči se potěmkinovsky tvrdí, že je zadarmo, říká právník

Ondřej Dostál

Ačkoliv si Češi platí zdravotní pojištění, k péči mnohdy nemají stejný přístup. Kvůli současnému nastavení systému...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.