Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběhy 20. století: Estébáci ji znásilnili, zachránil ji komunista

  17:27aktualizováno  17:27
Rodina Juliány Lápkové přes sto let hospodařila na 16 hektarech ve Vřescích u Tábora. Po roce 1948 jejího otce komunisté zavřeli, bratra poslali k PTP. Juliánu estébáci znásilnili a donutili podepsat spolupráci. Od sebevraždy ji zachránil její budoucí manžel, loajální komunista.

Juliána Lápková, rozená Pecháčková, v době, kdy působila na Jáchymovsku jako zdravotní sestra. | foto: Post Bellum

Juliána Lápková rozená Pecháčková žije v jednom činžovním domě v Havířově. Necítí se tu dobře. Na její vkus potkává až příliš často komunistické voliče, kteří jí provokují jejich mantrou, že za bolševika bylo líp. "Ty paničky mají pravdu. Jejich manželé, havíři, nosili domů opravdu dost peněz a většina z nich nemusela pracovat. Já se v nemocnici oháněla na tři směny," říká Juliána Lápková.

Ta se skoro dvacet let starala o svého těžce nemocného manžela. Umíral na tzv. uranovou nemoc. Ozáření mu způsobilo chudokrevnost. Než zemřel, absolvoval více než 1700 bolestivých transfuzí. Kvůli lásce k muži, který ji zachránil, prý nehází všechny komunisty do jednoho pytle. Byť důvodů k nenávisti má prý skutečně mnoho.

Peníze nešetřili, nakupovali techniku

Vyrůstala na statku, který její otec miloval. Na rozdíl od ostatních hospodářů nešetřil, ale všechno utrácel na vylepšení statku. "Nebyl to táta, který by na své děti dělal ňu-ňu. Od toho byla maminka. Když jsem přišla ze školy, čekala na mě práce na poli nebo u zvířat. Měli jsme krásnou usedlost, ne největší, ale nejhezčí. Tatínek zařídil vodovod, napáječky, takže zvířata přišla ke žlabu, čumákem zmáčkla knoflík a tekla jim voda. Naše kotce pro dobytek byly z kovových prutů, takže jste hned viděli, kde zvířata jsou a jak žijí. To nikdo z okolí neměl," popisuje Juliána Lápková, které udřená maminka zemřela v roce 1944 na tuberkulózu.

Usedlost Lápkových ve Vřescích na Táborsku.

Usedlost Lápkových ve Vřescích na Táborsku.

Po roce 1948 vesnici ovládla šestice komunistů. Nejhorší byl prý jistý Knytych, vzpomíná Juliána. "To bylo široko daleko největší hovado. Dostal funkci na kraji. Tatínek si z něho dělal legraci, což ho strašně uráželo. Zakládal JZD, ale nerozpoznal krávu od vola. Byl to vyučený síťař, vyráběl taková síta na mouku. Tatínek nechápal, proč by měl vstoupit do JZD. Měli jsme všechno svoje," popisuje Lápková.

Po vzoru jejího otce se zdráhali vstoupit do družstva i ostatní. Věřili starostovi Pecháčkovi, který ve vesnici kromě svého hospodářství provozoval obecní knihovnu a lidé k němu chodili i jako k doktorovi. Jako legionář v Rusku totiž sloužil u zdravotníků.

Otec dostal půl roku za ohrožování zásobování

Úřady jim po roce 1950 nařídily obrovské odvody. Navíc Pecháčkům zabavili většinu dobytka, pole, a svěřili jim neplodnou půdu u lesa. "Tatínek věděl, že je to konec. Zapřáhl posledního nemocného vola a šel k lesu. Vrátil se bez něho. To zvíře tam vysílením padlo. A pak ho zavřeli."

Starý Pecháček dostal u táborského soudu 8. listopadu 1951 půl roku vězení za trestný čin ohrožování zásobování. Jeho syn Josef narukoval k PTP. Kulakovu dceru Juliánu vyhodili ze zdravotnické školy.

V šestnácti letech zůstala na statku sama s šestasedmdesátiletou babičkou: "Knytych přišel na statek. Zrovna jsem dojila. Ukázal mi pod klopou odznak KSČ a začal se procházet po usedlosti s takovým samolibým úšklebkem. Neklepal. Babička jen spínala ruce a volala: 'Panenko Mariá! Co s námi bude! Jeden Hitler odešel a druhý přišel!'"

JZD majetek rozkradlo, ze statku byla žumpa

Pecháček si odseděl trest a vrátil se na statek, který málem nepoznal. Proměnil se v zasmrádlou žumpu. Jeho majetek postupně jézéďáci rozkradli, poškodili vodovod a z jeho stodoly si udělali vepřín. Soudruzi mu sdělili, že mu byl zabaven majetek jako náhrada za náklady soudního řízení. Znovu ho lámali do JZD.

Když opět neuspěli, chtěli ho obejít. Z pétépácké vojny uvolnili Josefa. "Měl na sobě ještě uniformu černých baronů. Nevím, co tam s ním na úřadě dělali. Jestli fyzicky mučili nebo jen psychicky týrali. Po několika hodinách zavolali tatínka, ať si pro něj přijede, že jim omdlel," vypráví Juliána, kterou také přemlouvali, aby se přidala ke kolchozu. "To by špatně dopadlo. Musela bych vzít někoho přes hlavu násadou od lopaty."

Josef se oženil a odstěhoval se k ženě někam k Vodňanům. Juliánu nechali dostudovat zdravotnickou školu a hned po maturitě v roce 1954 dostala umístěnku. Světe div se, do ošetřovny u jáchymovského dolu, kde trpěly tisíce politických vězňů. Krátce poté zemřeli její otec i babička. Statek zabavilo JZD, kam všichni ostatní zastrašení sedláci z okolí vstoupili. Juliána se ocitla v pasti.

Juliána Lápková v sedmdesátých letech.

Juliána Lápková v sedmdesátých letech.

Juliána Lápková v osmdesátých letech.

Juliána Lápková v osmdesátých letech.

Juliána Lápková v roce 2013.

Juliána Lápková v roce 2013.

Estébáci si z ní chtěli udělat prostitutku

Pohledná devatenáctiletá nezkušená a nezadaná dívka ze statku žila na ubytovně hned vedle kasáren ruských vojáků. Milostné nabídky odmítala. "Byl jsem ve společnosti Rusáků, esenbáků a estébáků. Neustále vymýšleli, jak mě dostat do postele. Tohle ale nebyli lidé, kteří by mi imponovali. Zvedal se mi z nich žaludek." Každé ráno v pět hodin nastupovala v Ostrově na autobus, aby stihla včas službu v malé dřevěné boudě u uranového dolu Anna na Jáchymovsku.

Hned u ošetřovny stála strážní budka s dozorcem: "Vězni byli milí, pochopitelně jsem se jim líbila a mně jich bylo líto. Rychle se rozkřiklo, že jsem dcera kulaka a že vězňům dám třeba čokoládu," vysvětluje Juliána Lápková, která skočila na estébáckou provokaci. Uvěřila udavači, který jí požádal, zda by mohla vězňům vynést nějaké motáky.

Hned druhý den si pro ni přijela policejní eskorta. "V místnosti sedělo tak pět estébáků. Ušklíbali se. Že prej všechno vědí, že jsem vynesla dopisy a jestli vím, co mě čeká?! Ale že mě nedají, ale mají podmínku. Byla jsem jak v mrákotách. Nakonec jsem souhlasila a podepsala to," vysvětluje Juliána, která ze strachu, že ji znásilní, ztlučou a odstraní, souhlasila se vším. Její svazek tajného spolupracovníka s krycím jménem "Horká" založila Správa ministerstva vnitra v Jáchymově s registračním číslem 1375.

Svěřila se předákovi horníků, svému budoucímu manželovi

Co přesně se tenkrát ve vyšetřovně během sedmihodinového výslechu stalo, nevíme. Paní Juliána o tom do detailu mluvit nechce. S ohledem na to, co následovalo, se můžeme domnívat, že estébákům v jejím případě o policejní spolupráci nešlo. "Hned se mi ozval estébák a dal si se mnou rande. Byla jsem zoufalá. Estébáci si ze mě chtěli udělat kurvu, holku pro všechno," vzpomíná na nejhorší chvíle Juliána.

Svatební fotka Juliány a Miroslava Lápkových, rok 1961.

Svatební fotka Juliány a Miroslava Lápkových, rok 1961.

Po týdnu vydírání a ponižování si pořídila tubu sedativního a hypnotického fenobarbitalu. "Už jsem nemohla dál. Jeden z vedoucích ražby se opil a na ošetřovně mě znásilnil. Nehlásila jsem to." Po třech dnech váhání se rozhodla k sebevraždě. Ten den přišel na vyšetřovnu postarší předák a přivedl tři horníky otrávené metanem. Blouznili a vzlykali. Sestra jim podávala podkožní dávky kofeinu a volala na okres do nemocnice.

"Ten muž, co je přivedl, mě neustále sledoval. Byl docela sympatický, měl tvář, které byste věřili. Po službě jsem jela domů a chtěla jsem se otrávit. V autobuse ke mně přistoupil právě tento člověk a ptal se mě, co mi je? Že jsem bledá jako stěna a že mě doprovodí," popisuje Juliána setkání se svým budoucím manželem Miroslavem Lápkou. Cestou k ní domů se mu se vším svěřila.

Předseda odborů správy jáchymovských táborů a komunista Lápka jí slíbil, že se na něj může ve všem spolehnout a že si to s estébáky vyřídí. "Byl to rázný člověk. Báli se ho, protože nevěděli, jestli za ním nestojí někdo z vyšších míst. Tak to pro mě skončilo. V roce 1961 jsme se vzali. To už jsme žili v Havířově, kam jsme se odstěhovali do nového sídliště pro havíře." Její svazek v roce 1958 na pokyn vyššího důstojníka estébáci uložili do operativního archivu, následujícího roku uložili do archivu. Skartován byl v roce 1964.

Znovu ji okradli po Sametové revoluci

Příběhy 20. století

Vzpomínky Juliány Lápkové zaznamenali lidé z Post Bellum. V neděli jeho vyprávění odvysílá Český rozhlas Plus ve 20:00 v pořadu Příběhy 20. století. Reprízu naladíte příští sobotu na Radiožurnálu v 21 hodin. Pakliže je vám Post Bellum sympatické, staňte se členem Klubu přátel Paměti národa a drobnými penězi pomozte jejich práci.

Po roce 1989 Lápková restituovala rodinou usedlost. Obytnou část nemůže užívat, protože v něm bydlí bývalý předseda místního národního výboru, který se nemíní odstěhovat. Platí prý směšný nájem: "Nevěděla jsem, jaké mu mám dávat nájemné, a tak jsem to dala k soudu. Chtěla jsem po něm aspoň dva a půl tisíce. Napsal, že je to nemravné.

U soudu v Táboře, kde tenkrát tátu poslali do vězení, stanovili 480 korun měsíčně. Prý neužívá zápraží, takže lítá snad komínem, nebo co? Že neužívá dvůr, nesuší prádlo, tak platí jen za pět našich místností necelou pětistovku. Pak jsem žádala obecní úřad Ratibořské Hory, pod které obec spadá, aby se nájemné zvedlo. Tak oni to vždycky zvedli o dvacet korun," stěžuje si Juliána, která žije sama v malém bytě v havířovském činžáku, kde nejčastěji poslouchá rádio.

Za znehodnocené budovy, zničené stroje a náhradu živého inventáře obdržela akcie místního zemědělského družstva, o které ji a dalších několik tisíc lidí okradla společnost obchodující s akciemi. Zůstala jí jen pole, která pronajímá a několik rozpadajících se hospodářských budov: "Ty jsou prakticky na zřícení. Když to náhodou spadne, tak to budu platit já," dodává Juliána Lápková.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...
Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...

r.v. 2016, naj. 210 km, benzín, 1. majitel
9 075 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz