Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příběhy 20. století: V Terezíně psala deník, jméno zachránce mu nesvěřila

  8:12
Někdy v 60. letech našly děti Evy Roubíčkové starý sešit, hustě popsaný poznámkami v němčině. Byl to Evin deník z let 1941 až 1945, deník z ghetta Terezín. Eva se tehdy jmenovala Mändelová. Skoro celou její rodinu zabili ve vyhlazovacích táborech. Ona v ghettu přežila, i díky péči obětavého železničáře Karla Košvance.
Eva Roubíčková, rozená Mändelová, krátce po válce

Eva Roubíčková, rozená Mändelová, krátce po válce | foto: Post Bellum

Eva Mändelová se narodila 16. července 1921 v Žatci. Její otec Arnošt, veterán z první světové války, učil na gymnáziu latinu a řečtinu. Už v roce 1938 museli Mändelovi poprvé opustit domov, z převážně německého města se nuceně stěhovali do Prahy. O pár měsíců později Němci obsadili zbytky Československa a na rodinu dopadla všechna protižidovská nařízení.

Eva ještě stihla poznat svou první lásku: Richarda Roubíčka, s nímž se zasnoubila a jemuž se podařilo uprchnout do Anglie. Pokoušel se zajistit vízum i Evě, ale marně. První zápis z Evina deníku je z 10. prosince 1941: "Dopoledne doma, odpoledne na nákupech, půl hodiny po návratu volá teta Elsa, že jsme v příštím transportu..."

Cena paměti národa

Eva Roubíčková je nominována na letošní Cenu Paměti národa. Slavnostní udílení, které pořádá nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů, proběhne 12. prosince 2012 v Národním divadle v 21 hodin. Večer režíruje Matěj Forman. Vstupenky zdarma mají členové Klubu přátel Paměti národa.

Na letošní Cenu Paměti národa jsou nominovány i přítelkyně Evy Roubíčkové Ilsa Maierová a Markéta Nováková. Obě byly za okupace deportovány do terezínského ghetta a v roce 1944 do Osvětimi.

Zde můžete podpořit Evu Roubíčkovou a napsat jí vzkaz.

Příběh Ilsy Maierové a Markéty Novákové najdete na adrese www.cenypametinaroda.cz a na iDNES.cz.

"Vůbec jsme nevěděli, kam jedeme," vzpomíná Eva Roubíčková o víc než šedesát let později. "Ale pravda je, že jsme už jeden domov museli opustit, v Praze jsme bydleli v mnohem skrovnějších podmínkách, jeden pokoj a kuchyň. A tak jsme si říkali, že to v tom Terezíně nemůže být o moc horší. Člověk si prostě neuměl představit, s čím se setká, co je možné..."

Po příjezdu do bývalého pevnostního města, proměněného z rozkazu nacistických úřadů v ghetto, přidělili Evu na zemědělské práce. Znamenalo to drobné štěstí. Za prvé měla naději, že ji práce ochrání před deportací na východ, za druhé mohla v zahradách "šlojzovat", čili sebrat a tajně si odnést něco k jídlu.

Karel Košvanec, železničář - dobrodinec

V létě roku 1942 poslali Evu Mändelovou pást ovce na louku pod šance. Tehdy si poprvé všimla muže v železničářské uniformě, který směrem k ní nenápadně gestikuloval. "Nejdřív jsem si ho nevšímala, protože jsme měli přísně zakázáno stýkat se s jakýmikoli Nežidy. Ale pak se ukázalo, že mi tam schoval balíček. Byla v něm cibule, chleba se sádlem, dokonce snad i cigarety."

Železničář z Bohušovic se jmenoval Karel Košvanec a pomáhal Židům z prostého, ale vzácného motivu: byl soucitný a obětavý, a také statečný. Dvakrát od něj Eva dostala balíček, dvakrát pronesla jídlo do ghetta, potřetí ji chytil četník. Terezínští četníci byli Češi. Jejich velitel Janeček (po válce popravený za kolaboraci) pak Evu Mändelovou fackoval, hrozil jí smrtí a nakonec ji zavřel do izolace. Chtěl, aby prozradila, kdo jí pomáhá.

Po měsíci se Eva dostala z cely. Košvance neprozradila. Kdyby to udělala, čekaly by ho v lepším případě výslechy na gestapu a značné potíže, v horším deportace do lágru.

Karel Košvanec jí pak dál (stejně jako jiným Židům) nosil jídlo, její rodina nemusela hladovět. "Od svého árijce jsem dostala balík. Nevím, co mám dělat. Jednak bych se s ním ráda sešla, neboť nejde, aby (…) posílal dárky zcela zadarmo. Ovšem ti, kteří mi od něj přinášejí věci, mě hrozně zrazují, protože je velmi neopatrný a vše vypravuje i zcela cizím lidem. (…) Když slyšel, že mám těžce nemocnou přítelkyni, tak jí poslal umělý med a ovoce. Není to báječné?" zapsala si Eva Mändelová 30. prosince 1942. 

Transport. Žádný odklad. Žádná reklamace

Lidé v ghettu si uchovávali naději, že každá válka a každý krutý režim musí skončit. Deportace na východ ale neustávaly, a na podzim roku 1944 je Němci zintenzivnili. "V říjnu šel neúprosně jeden transport za druhým do Polska. Na rozdíl od všech předchozích transportů ale tentokrát nebyl možný žádný odklad, žádná reklamace, žádné odvolání, žádná milost. Téměř celé ghetto bylo likvidováno. (…) Nakonec jsem zůstala zcela sama. Jako první šel v říjnu Otta, pak mí rodiče… Tehdy jsem se hlásila do transportu dobrovolně, šla jsem až k lagerkommandantovi Rahmovi a prosila ho, aby mě pustil do Polska s rodiči. Marně. Tak jsem zůstala odsouzena k Terezínu … Byla jsem však naprosto zlomená a apatická. Můj život ztratil smysl…" stálo v deníkovém zápisu z prosince 1944.

V té době už Židé v Terezíně věděli nebo přinejmenším tušili, že deportace na východ znamená záhubu. Eva ztratila naději, její záznamy se staly strohým výčtem denních událostí. Tak to šlo až do 5. května 1945, kdy je datován její poslední zápis. Pouhá dvě slova: "Schluss, KONEC".

Terezín byl osvobozen. Lidé, kteří přežili věznění, pochody smrti i zákeřnou epidemii skvrnitého tyfu, se mohli vrátit domů. Často však neměli kam. "Bylo to jedno z nejhorších období mého života. Když jsem zjistila, že jsem úplně sama, že nikoho nemám, žádná rodina neexistuje," vzpomíná Eva.

V květnu 1945 se vrátil do Prahy v řadách vojáků bojujících na západní frontě Evin předválečný snoubenec Richard Roubíček. Setkali se, a zjistili, že jejich láska přežila holokaust i válečné hrůzy. Vzali se a měli spolu dvě děti. Železničář Karel Košvanec zemřel nedlouho po válce, přispěly k tomu i zdravotní komplikace, které si přivodil za studených nocí, kdy tajně nosil jídlo do ghetta.

Příběhy 20. století

Příběh Evy Roubíčkové zmapovali dokumentaristé z Post Bellum. Slyšet jej můžete tuto neděli v 10:05, pokud si naladíte Český rozhlas-Rádio Česko, pořad Příběhy 20. století. Společnost Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa, kde jsou příběhy k nalezení. Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...