Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběhy 20. století: Cesta vojáka wehrmachtu k československé armádě

  19:00aktualizováno  19:00
Když se Josef Bürger v roce 1945 vrátil z války do Prahy, měl na sobě uniformu východní Svobodovy armády. Málokoho by asi napadlo, že ani ne 30letý instalatér a zámečník z Čech začal sloužit jako voják třetí říše: cvičili ho v Německu a ve Francii a roku 1943 nasadili na Dněpru v bojích proti Sovětskému svazu.

Josef Bürger. | foto: Post Bellum

Josef Bürger žil se svými deseti sourozenci bez otce v Chlumu u Křemže severně od Českého Krumlova. K nacismu prý nechovali žádné sympatie a poslouchali rozhlasové vysílání z Londýna. Nebyli ovšem čistě česká rodina (Josefova babička byla Němka) a tak přišlo ve dvaačtyřicátém roce povolání do německé armády. Josef Bürger tedy narukoval a jako voják wehrmachtu absolvoval výcvik v Německu a především ve Francii.

"Tam jsme měli každou druhou noc cvičení," vzpomínal v roce 2009. "Běželo se třicet kilometrů útokem, patnáct tam a patnáct zpátky. Ráno se šlo třeba i beze spánku rovnou na střelnici a ti, kteří stříleli dobře, šli do kasáren a měli pak volno. Já tam byl s kamarádem Rudlou Reidlem a říkal jsem: 'Rudlo, přece nebudeme střílet dobře, vždyť jsme Češi.' Brzy jsme ale kvůli tamní tyranii změnili názor."

První nasazení: proti Rudé armádě

Roku 1943 poslali Josefa Bürgera na východní frontu. Zúčastnil se ofenzivy u Dněpru, ovšem k útoku se naštěstí nedostal. Vypráví, že kromě tvrdé ruské obrany trápila německé vojáky především noční zima a bahno: "Ve dne sluníčko a v noci mráz. Takže byla na zemi tenká ledová kůra, tu člověk prošlápl a pod tím byla změklá orná půda. My jsme měli kožené boty a ty zůstávaly v bahně. Napřed jsem je nosil přes rameno a pak jsem je zahodil. Zahodil jsem i plášť, takže jsem byl jen v kabátě a chodil jsem bosý."

Fotogalerie

Josef Bürger se zanedlouho rozhodl, že z ustupujícího wehrmachtu uteče a dezertoval spolu s jedním německým studentem. "Brzy jsme se dostali na hranici fronty. Rusové přišli, ale nevolali 'stůj'. Jak jsme se zvedli, tak začali střílet. Dostal jsem kulku do ramene a kolega do nohy a do paže."

Bürger vzpomíná, že ho Rusové nejen překvapivě nezastřelili, ale také ho (nikoli coby zajatce, ale jako dezertéra) ošetřili. S Rudou armádou prožil asi týden, načež se dozvěděl o 1. československém armádním sboru – východní "Svobodově" armádě a projevil přání se do ní přihlásit.

Následovala prý pro tu dobu typicky nelogická ruská reakce: jakýsi sovětský důstojník Bürgera vyslechl, dal mu misku boršče – a pak přikázal své osobní stráži, aby Bürgera zastřelila: "Ve mně vznikl takový vzdor. Chovají se ke mně tak dobře a pak mě zastřelí!? Tak jsem si vyměřil přikázaných deset kroků, ale žádná slza. V duchu jsem si říkal: 'Mámo, tak mně to nevyšlo.' A on povídá: 'Otoč se!' (…) A pak najednou důstojník nařídil, aby mě odvedli asi sedm kilometrů (…) do obrovské stodoly."

Bürger se dostal do zajateckého tábora, kde se jako zázrakem setkal s kamarádem z výcviku Rudou Reidlem, a po delších peripetiích byli přijati do československých jednotek.

Na Dukle a zpátky domů

Po dalším náročném výcviku odjel Josef Bürger spolu s dalšími československými vojáky vlakem do Kamence Podolského, nejdřív byl přidělen k jednotce jako pěšák-střelec z automatu a poté prošel karpatsko-dukelskou operací jako řidič. To, co za války zažil, ho poznamenalo nejspíš navždycky.

"Jednou jsme jeli sbírat mrtvé vojáky a shodou okolností jsem nakládal tátu se synem z mého družstva. Dozvěděl jsem se, že syn to dostal od miny nebo kulometu a padl. Táta to nevydržel, vyskočil za ním a dostal to také. Oba dva. A já je nakládal. Tři dny jsem nejedl a řekl jsem si, že se nechám raději zabít, než nakládat naše kluky. To je vám něco hrozného, když je máte v družstvu a pak je nakládáte jako padlé…"

Přes Slovensko se Josef Bürger dostal do už svobodné Prahy, chvíli ještě zůstal ve vojenském a v roce 1946 demobilizoval: "Chtěl jsem později do vojenské akademie, ale přišel posudek a komunisté mi zabránili v postupu. Tak jsem odešel z armády. " Po únoru 1948 pracoval Josef Bürger, praporčík v.v., v dělnických profesích.

Příběhy 20. století

Chcete-li se o osudu Josefa Bürgera dozvědět víc, poslouchejte v neděli na Rádiu Česko (v obvyklém čase, tedy krátce po desáté hodině) Příběhy 20. století. Pořad tentokrát vzniká ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum – a internetovým portálem www.pametnaroda.cz.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz