V New Yorku zasahovaly po útocích stovky hasičů a desítky jich zemřely mezi...

V New Yorku zasahovaly po útocích stovky hasičů a desítky jich zemřely mezi troskami budov. Brooklynští hasiči George Johnson, Dan McWilliams a Billy Eisengrein vyvěsili ještě 11. září na troskách vlajku USA. | foto: Thomas E. FranklinAP

Americká vlajka z trosek dvojčat se ztratila, majitelům vrátili jinou

  • 42
Fotografie tří hasičů vztyčujících vlajku s hvězdami a pruhy na troskách Světového obchodního centra těsně po teroristickém útoku 11. září 2001 se pro Američany stala národním symbolem. Objevuje se na hrníčcích i na známce. Američané však stále pátrají po tom, kam zmizela. Původní majitelé totiž tvrdí, že ta, co se jim vrátila, je falešná.

Fotografie tří hasičů vztyčujících vlajku USA na troskách Světového obchodního centra se pro Američany stala symbolem národní jednoty a odhodlání nenechat se teroristickými útoky zastrašit.

Snímek pořídil Tom Franklin z lokálního deníku The Record. Krátce na to ho otisknul týdeník Newsweek s titulkem "Bůh žehnej Americe" a fotka si okamžitě získala zjitřená srdce otřesených Američanů. Motiv trojice hasičů s vlajkou si nechali tetovat na různé části těla, tiskli ho na hrníčky a dostal se i na poštovní známku.

11. září 2001 ve fotografiích

Nyní o vlajce ze slavné fotografie vznikl dokument, který CNN odvysílá ve středu na dvanácté výročí útoků v New Yorku. "Většina lidí ví, že se tohle děje jednou, maximálně dvakrát za život, aby celý národ stál při sobě," řekl tvůrce filmu Michael Tucker.

Jak je možné, že se Američané dokázali tak upnout k jedné vlajce? "Nejsme národ, který byl založen na stejném náboženství, etnicitě nebo kulturním dědictví," řekl filmařům kapitán Patric Burns, který v době útoku sloužil u amerického námořnictva v New Yorku. "Jsme země postavená na ideálech a filosofii. Proto je vlajka pro Američany tak silný symbol," vysvětluje.

Hrdinství a jednota

Franklinova fotografie se často přirovnává ke snímku šesti mariňáků, kteří vztyčují americkou vlajku na ostrově Iwodžima během druhé světové války (příběh fotografie čtěte zde). Zatímco vlajka z Iwodžimy je vystavená v Národní muzeu námořní pěchoty, kam se poděla vlajka ze Světového obchodního centra, je stále záhadou.

Vlajka pochází ze čtyřicetimetrové jachty Star of America, která kotvila v přístavu na řece Hudson vedle Světového obchodního centra. I se stožárem ji z lodi vzal Dan McWilliams, jeden z hasičů, kteří jsou na slavné fotografii.

Filmaři se v dokumentu  pro CNN snažili vypátrat, co se s vlajkou později stalo. Donedávna se mělo za to, že vlajka putovala na stadion baseballového mužstva New York Yankees, potom vlála na lodi USS Roosevelt a nakonec se vrátila zpátky majitelům jachty Shirley Dreifusové a Spirosi Kopelakisovi.

Ti však s překvapením zjistili, že to není vlajka z jejich lodi. "Byla moc velká. Mohli jsme ji obmotat kolem nás obou, a to nejsme zrovna nejhubenější lidé na zemi. Určitě to nebyla vlajka z naší lodi," tvrdí.

Česká vlajka se vrátila

Česká vlajka, značně potrhaná se objevila na jaře 2006 v sutinách Světového obchodního střediska v New Yorku, kde visela v druhém podlaží druhé věže centra spolu s 35 vlajkami dalších států. Tehdejší šéf české diplomacie Alexandr Vondra a odstupující americký velvyslanec William Cabannis ji slavnostně vystavili na pětileté výročí útoku v předsálí Masarykovy pracovny Černínského paláce.

Česká vlajka nalezená v troskách Ground Zero

Filmaři vyzpovídali také bývalého starostu New Yorku Rudolpha Giulianiho, hasiče, kteří na troskách WTC vlajku vztyčili, policii a řadu dalších svědků. Všichni dohromady se snaží rozluštit příběh opředený tajemstvím.

Možná je lepší, že je vlajka ztracená

Vlajka totiž nad troskami Světového obchodního centra nejspíš visela jen několik hodin a pak zmizela. Vyplývá to z fotografií, které byly později pořízeny na Ground Zero. "Pro lidi, kteří byli dole, bylo nejdůležitější zachránit možné přeživší, i když věděli, že tam nejspíš žádní nejsou. Ne sledovat vlajku," říká Michael Tucker.

"Nicméně, je to ikona, měli bychom se pokusit ji vypátrat," uvádí Kopelakis. Majitelé vlajky vytvořili dokonce webovou stránku, kde prosí lidi o pomoc při pátrání.

Někteří si však myslí, že je lepší, když nikdo neví, kam se vlajka poděla. "Kdybychom tu vlajku měli, lidé by po ní prahli, měla by určitě obrovskou cenu a ztratila by svůj původní význam," myslí si vysloužilý newyorský policista Thomas Koehler.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video