Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obětí agresivní reportérky byl Syřan prchající před IS. Mířil do Německa

  11:11aktualizováno  15:18
Video se záběry maďarské reportérky, která při natáčení kopala do uprchlíků, vzbudilo vlnu kontroverze. Ukázalo se, že obětí byl v Sýrii vážený trenér fotbalového týmu a jeho sedmiletý syn. Prchali do Německa, kde chtěli přichystat nový domov pro zbytek jejich rodiny, který přežívá v tureckém uprchlickém táboře.

Petra Lászlóová, pracující pro maďarskou nacionalistickou televizní stanici N1TV, napojenou na extremistickou stranu Jobbik, natáčela v úterý reportáž z příhraničního městečka Röszke, kde policie zasahovala proti skupině migrantů. Německý kolega ji nejprve zachytil, jak nakopává děti utíkající před policisty. K zemi posléze poslala také muže s malým dítětem k náručí.

Tlačenice na rakouské hranici. Z Maďarska dorazily další tisíce běženců

Video vzbudilo na internetu vlnu bouřlivých ohlasů a vedlo až k vyhazovu Lászlóové (více o incidentu zde). Vyslýchala ji také policie, ve vazbě však neskončila. Uprchlík, který i se svým synkem skončil v kotrmelcích, však až dosud zůstával jen jedním ze statisíců migrantů, kteří v uplynulých měsících přišli do Evropy.

Zahraničním médiím se však podařilo zjistit, že muž na videu je Syřan Usáma Abdul Mohsen, který žil s rodinou až do vypuknutí občanské války ve městě Dajr az-Zaur. Platil tam za respektovaného muže, který trénoval zdejší vyhlášený fotbalový tým, což je vidět i na jeho stránkách na Facebooku.

10.září 2015 v 16:24, příspěvek archivován: 11.září 2015 v 10:48

Osama Abdul Mohsen e Zaid, i siriani fatti cadere con uno sgambetto dalla "cretina" Petra Laszlo. pic.twitter.com/dP7bgew6Z1

Boje ho však donutily k útěku. S manželkou a dvěma syny našli útočiště v jednom z uprchlických táborů v Turecku, píše server Pravda.sk. Doufali, že se situace v jejich vlasti zlepší a budou se moct vrátit domů.

Nový domov v Německu

V zemi se však začal rozpínat Islámský stát a Mohsen se rozhodl jednat. Své rodině chtěl zajistit bezpečnější a lepší život a začal proto plánovat cestu dál do Evropy. Cílovou stanicí mělo být Německo. Mosen se zařekl, že pěší cestu přes Řecko, Makedonii a Maďarsko nejprve absolvuje ve dvou společně se svým mladším synem Zaídem. V Německu pak měli připravit ucházející domov pro zbylé členy rodiny, píše italský server Corriere della Sera.

11.září 2015 v 03:01, příspěvek archivován: 11.září 2015 v 10:48

#HOY La historia del refugiado agredido por la reportera húngara. Osama Abdul Mohsen huy... http://t.co/U6lMZJAwLo pic.twitter.com/k2mOtxwgwN

První nesnáze přišly při plavbě do Řecka. Tu otec se synem absolvovali čtyřikrát, než konečně dorazili ke břehu. Následovaly stovky kilometrů chůze a jízdy vlakem až do Maďarska, kde se odehrál incident s kameramankou televizní stanice N1TV.

Starší syn Mohsena Muhammad v rozhovoru pro server Huffington Post Arabi uvedl, že jeho rodina byla po zveřejnění incidentu v šoku. Dodal, že o svém otci ani malém bráškovi aktuálně nemá žádné informace.

Omluva kameramanky

Čtyřicetiletá kameramanka se za své chování v pátek odpoledne omluvila. V dopise, který zveřejnil deník Magyar Nemzet, uvedla, že „upřímně lituje toho, co se stalo“. Nicméně dodala: „Bála jsem se, když dav mířil směrem ke mně, a pak se ve mně něco zlomilo.“

„Nejsem bezcitná, rasistická kameramanka kopající do dětí,“ napsala Lászlóová. „Nezasloužím si tento politický hon na čarodějnice, který proti mně začal, ani pomluvy a často i výhrůžky smrtí. Jsem jen žena a nyní nezaměstnaná matka malých dětí, která učinila špatné rozhodnutí v situaci, kde vládla panika. Je mi to opravdu líto,“ dodala.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Najdete na iDNES.cz