Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vezmeš si mě? ptal se před novináři partnerky, díky níž má ledvinu

  14:40aktualizováno  14:40
Ledvinu jsem darovala ze sobeckosti, protože toužím po normálním životě rodiny se zdravým partnerem. Tak mluví Zuzana o tom, proč se zapojila do vůbec první české řetězové transplantace. Její partner díky ní ledvinu získal. A své přítelkyni poděkoval svérázně: přímo na tiskové konferenci v pražském IKEM ji požádal o ruku.

Georgis brzy oslaví padesátiny. A od středy ví, že je oslaví bez dialýzy. Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny jej tento týden operovali. Transplantovali mu ledvinu od žijícího dárce.

Ledvinu získal díky své partnerce. Devětatřicetiletá Zuzana věděla, že orgán kvůli rozdílným krevním skupinám nemůže dát přímo Georgisovi. Proto oba vstoupili do párové výměny, kdy darují ledvinu cizímu pacientovi, jehož partner pak na oplátku zase věnuje tu svoji. Stali se jednou z pěti dvojic, které v Česku podstoupily první řetězovou transplantaci ledvin (o řetězové transplantaci čtěte zde).

Georgis se jí rozhodl poděkovat svérázným způsobem. Kromě slov přímo na tiskové konferenci požádal Zuzanu o ruku.

Jen tak mimochodem... vezmeš si mě?

"Musím poděkovat mé partnerce, že se do toho pustila a byť nejsem příjemcem, tak i ona umožnila, abych měl ledvinu. Chtěl bych jí poděkovat a říci jí, aby byla tak hodná i nadále. A jen tak mimochodem jsem se chtěl zeptat, třeba si mě nezasloužíš, ale jestli by si mě vzala," řekl před kamerami a novináři Georgis. To už mu podávala koordinátorka programu transplantací ledvin Hana Slavíčková kytici žlutorudých růží a on ji předal viditelně dojaté a šokované Zuzaně.

Fotogalerie

Zuzaně okamžitě vyhrkly slzy. Potom věnovala překvapený pohled kolemstojícím lékařům a zdravotníkům a nebýt mluvčí IKEM Markéty Šenkýřové, která ji k odpovědi vybídla ještě před dalším řečníkem, snad by i zapomněla svému příteli říci své překvapené "ale jo". Celý sál pak rozezněl potlesk přítomných.

Zuzana a Georgis spolu žijí osm let a vychovávají dvě dcery, třináctiletou a tříletou. To, že Georgisova ledvina přestává fungovat, se dozvěděl před zhruba dvaceti lety. Důvodem bylo chronické zánětlivé onemocnění tohoto orgánu. Následovala série vyšetření a dialýza. Za rok pak transplantace ledviny. Jenže darovaný orgán po devatenácti letech přestal plnit službu a Georgis byl opět na čekací listině. A tady do příběhu vstupuje jeho přítelkyně, která se rozhodla pomoci.

Dělám to vlastně pro sebe, chci šťastný život

"Nejprve jsem s tím vůbec nechtěl souhlasit," vzpomíná Georgis. Nechtěl, aby jeho partnerka a matka dětí žila jen s jednou ledvinou. Ta se ale nedala. K darování ledviny ji přesvědčil pořad v televizi, kde byla zmiňována i řetězová transplantace. O ní ostatně věděli už od lékařů IKEM. Finální rozhodnutí přišlo po konzultaci s psychiatrem Radkinem Honzákem, který oběma v těžkých životních chvílích pomáhal.

Co je řetězová transplantace ledvin

Je vhodná pro páry, z nichž jeden ledvinu potřebuje a druhý ji chce darovat. Často jde o manžele, sourozence, kamarády, příbuzné či partnery. Překážkou je ale rozdílná krevní skupina. V takových případech lékaři skrze speciální registr párů mohou zorganizovat sérii operací, která připomíná domino. Ledvina jednoho dárce nejde sice blízkému, ale cizímu pacientovi. Díky tomu, že cizí pacient má také dárce, orgán nakonec připutuje i k tomu, kdo je na počátku řetězce. Při řetězové transplantaci se do operací zapojují tři a více párů.

Schéma fungování řetězové transplantace ledvin

"Když u něj byla moje partnerka na předtransplantační přípravě, tak mu říkala, že jsem proti. A on jí odvětil: Je to vůl, vykašlete se na něj a na tu operaci jděte," vzpomíná Georgis. "Slova pana Honzáka mě naprosto přesvědčila, stejně tak práce pana přednosty a transplantologů. Nakonec jsme vlastně měli pocit, že je to jako chřipka nebo zápal plic," doplňuje.

Zuzana a Georgis před novináře předstoupili ve čtvrtek v rámci tiskové konference o unikátním zákroku. "Nepřemýšlela jsem nad tím ani sekundu. Udělala jsem to kvůli sobě, ze sobeckosti. Chci zpět život se svým mužem. Bylo nám spolu dobře až do chvíle, kdy zase přišla dialýza. Máme dvě děti a ta nejmladší dcerka velmi těžko snášela tátovy ruce, jak vypadaly po dialýze... To nebyl život, to bylo přežívání," vysvětlila Zuzana, co se v ní odehrávalo před transplantací. 

"Moje rány po operaci jsou malé, je mi dobře a nemám pocit, že by můj život fungoval jinak než předtím," řekla Zuzana. Lékaři ji operovali ve středu, tedy den před tiskovou konferencí.

"Chci vzkázat všem, kteří jsou na dialýze, aby se nebáli a požádali blízkého o pomoc. Oni s tím mají problém a pro mě je to nepochopitelné," doplnila Zuzana.

Vůbec první českou řetězovou transplantaci ledvin provedly týmy zdravotníků v IKEM tento týden. Celkem se do ní zapojilo pět párů, které se vzájemně neznají. Ze série operací pak vzešla i jedna ledvina, kterou získal další nemocný.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Soud projedná stížnost údajného ruského hackera proti vydání do USA

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud projedná v pátek stížnost údajného hackera Jevgenije Nikulina proti rozhodnutí o přípustnosti jeho...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.Najdete na iDNES.cz