Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh studenta Nečesaného: drogy, rvačky, dluhy

  1:00aktualizováno  1:00
Když s vámi Lukáš Nečesaný hovoří, máte pocit, že v rozsudku, který ho poslal na 13 let do vězení, je řeč o někom úplně jiném. Třiadvacetiletý muž, jehož případ vrátil Nejvyšší soud na začátek, na zahradě domu svých rodičů kultivovaně vypráví, jak přežil vězení díky rodině a četbě.

Lukáš Nečesaný obviněný z napadení kadeřnice znovu u Krajského soudu v Hradci Králové. (15. 4. 2014) | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Když jsem přešel z vazby na Mírov, bylo to kruté. Podpora rodiny, přítelkyně, dopisy, to mi pomohlo vše zvládnout,“ říká.

Působí sebevědomě, neuhne pohledem. Jako pozorný syn z dobré rodiny se občas zvedne od stolu, aby se rozloučil s hosty, kteří se s ním po návratu z vězení přišli pozdravit. Zdá se skromný, sympatický. Když opět zasedne, jeho promyšlené, uhlazené věty lze rovnou přepisovat. „Za nejvíc vděčím tátovi, ten kvůli mně vyvinul největší úsilí,“ říká. Jako by tu ani neseděl muž stále ještě obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice.

Před rokem a půl u královéhradeckého krajského soudu však psychologové, přátelé a známí hovořili o Nečesaném úplně jinak.

Řada svědků se shodla, že student obchodní akademie, vychovávaný prarodiči v Hořicích a jezdící za rodiči do Liberce jen na víkendy, bral drogy, půjčoval si a nevracel peníze, měl i násilné konflikty.

Například svědek Jakub Churavý vypověděl, že Nečesaný užíval pervitin, měl problémy s rodiči kvůli domácím krádežím peněz či elektroniky, kterou prodával. Lukáš Čeřovský například uvedl, že viděl, jak Nečesaný surově zbil svého známého kvůli sporu o peníze. Psychologický posudek ho dokonce popsal jako poruchově se formující osobnost.

Lukáš Nečesaný i jeho otec Luděk, ředitel liberecké nemocnice, problémy přiznávají. „Je to pravda, tomu klukovi jsem dal přes držku, protože mě namíchl, podvedl nás, ale ve vězení jsem se změnil,“ říká syn.

„Byl to styl jeho života, holky, peníze, experimentování s drogami. Byl problémový, nespolehlivý, lajdák. Ale to, co se stalo, byla připravená loupež. To je něco jiného, on k tomu neměl motivaci a neměl to zapotřebí,“ tvrdí otec.

Nečesaný byl před rokem a půl odsouzen za pokus o vraždu na 13 let ve vězení. Verdikt vynesl Krajský soud v Hradci Králové a poté ho potvrdil i pražský vrchní soud. Nejvyšší soud ale minulý týden rozsudek zrušil a vrátil zpět k projednávání. Jeho soudci uvedli, že senáty u nižších instancí chybovaly, „Soudy si zcela účelně vybraly ze spisu to, co se jim hodilo a bylo v neprospěch obžalovaného, a naopak přehlédly to, co bylo v jeho prospěch,“ řekl předseda senátu Nejvyššího soudu Jan Bláha.

Případ ale není tak jasný, jak by se mohlo po rozhodnutí Nejvyššího soudu zdát. Proti Nečesanému například svědčí pachové stopy, ukazují, že byl uvnitř kadeřnictví, nejen u dveří, jak tvrdí. V jeho prospěch jsou pak nepřesnosti v popisu pachatele, se kterými policie pracovala. Policie také na místě nenašla žádné jeho otisky nebo stopy DNA. Stopy bot neodpovídaly jeho botám.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz