Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh bratří Mašínů má nového hrdinu, Ctibora Nováka

  8:03aktualizováno  8:03
Ctibor Novák, strýc bratrů Mašínů, kteří se v padesátých letech prostříleli na Západ, vodil i při krutých výsleších své věznitele za nos. Tím pravděpodobně zachránil před šibenicí desítky lidí. Historici dávají dohromady obraz hrdiny, o kterém se dosud příliš nevědělo.

Ctibor Novák, těsně po válce ještě v uniformě.

V dramatickém příběhu skupiny mladíků, proti nimž byly nasazeny desetitisíce československých a východoněmeckých vojáků, se tak nyní objevuje nový a historiky dosud neprobádaný příběh.

"Strýc měl válečné zkušenosti z výslechů a mučení gestapa i mnohaletého vězení. Nezlomili ho nacisté a po našem útěku ani komunistická tajná policie. Nenechal na nás nit suchou, ale to podstatné – své kontakty na armádu či lidi, kteří nám pomáhali – zamlčel," říká Josef Mašín, jenž žije v USA.

Na pomluvách se dohodli

Josef, jeho bratr Ctirad, ale i Milan Paumer upozorňují na hrdinské chování Ctibora Nováka v dopise Ústavu pro studium totalitních režimů. MF DNES se kopii dopisu podařilo získat.

Neoficiální vůdce protikomunistické odbojové skupiny Josef Mašín říká, že všichni účastníci odbojové akce byli srozuměni se zásadou: pokud tě chytí, svedeš všechno na ty, kteří uprchnou.

"Nezasvěcený by si o strýci Novákovi mohl pomyslet leccos ošklivého. My jsme se tak ale domluvili. Proto vypovídal, že nás od akcí proti komunistům zrazoval a všelijaké další nesmysly. Řekl jen to, z čeho mohl být usvědčen a co už předtím vymlátili z Václava Švédy či Zbyňka Janaty. A nedal k tomu slovo navíc. Byl opravdu dobrý," připomíná s uznáním Josef Mašín.

Dělostřelecký důstojník Ctibor Novák, jenž se podílel na útocích proti nacistickým strategickým cílům (vyhodil například do povětří úřadovnu gestapa v Berlíně), měl podle všeho cenné kontakty na velení poválečné československé armády.

A tito lidé měli další vazby. Kvůli konspiraci však o nich ani před Mašíny nemluvil. "Bylo to tak lepší," dodává Josef Mašín. Novákova mlčenlivost tak podle něj zachránila desítky, možná i stovky lidí před oprátkou či mnohaletým žalářem.

I šéf Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma si všiml zjevných rozdílů mezi výpověďmi Nováka a ostatních politických vězňů.

"Novák si při výsleších neprotiřečil. Podle mne velmi promyšleně volil slova. Jde o jedny z nejkonzistentnějších výpovědí, s jakými jsem se při studiu procesů v padesátých letech minulého století setkal. Musel být mimořádně silnou osobností," říká historik v narážce na fakt, že vyšetřovatelé používali vůči Novákovi nelidských metod, jen aby ho přiměli mluvit o lidech, s nimiž byl při plánování sabotáží v kontaktu.

Akcí se Novák sice přímo neúčastnil, ale radil Mašínům, jak a kde je nejlépe načasovat a s jakou výzbrojí uskutečnit. Pro Mašíny byl tak jejich strýc zkušeným rádcem a velmi cenným inspirátorem jejich odboje. Třebaže je dodnes v jejich stínu.

"Ocitl se v něm nezaslouženě. A mně je to líto už kvůli tomu, kolik lidí svou statečností při výsleších zachránil," říká Josef Mašín a dodává: "Strýc se s námi na Západ neprostřílel. Zůstal v Československu, kde ho v pětapadesátém popravili. My přežili. A historii dělají právě ti, kdo přežijí."

Autor:



Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...



Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...

Na janovském mostě byla trhlina už před pádem, ukázalo video

Na janovském mostě byla trhlina už před pádem, ukázalo video

Italský deník Genova Quotidiano zveřejnil video, které natočil jeden z řidičů jen dva dny před tragickým pádem...



Další z rubriky

ČSSD láká na MHD zdarma, developerům má zákon nařídit převést městu byty

ČSSD zahájila volební kampaň pro komunální volby v Praze. Na snímku radní Irena...

Volební kampaň v hlavním městě odstartovala ČSSD slibem MHD zcela zdarma. Slibuje také nulový poplatek za psa pro...

Měli Češi v srpnu 1968 bojovat? Zeptáme se generála Pavla v Rozstřelu

Generál Petr Pavel

Generál Petr Pavel zažil invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa jako sedmiletý kluk. V armádě pak od svých...

Hamáček se vnitra nevzdá a jedinou variantou na zahraničí zůstal Poche

Miroslav Poche a Jan Hamáček v Lánech (22. června 2018)

Na dvou židlích se už šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi dlouho sedět nechce. Jednoznačně řekl, že chce zůstat ministrem vnitra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!



Najdete na iDNES.cz