Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh bratří Mašínů má nového hrdinu, Ctibora Nováka

  8:03aktualizováno  8:03
Ctibor Novák, strýc bratrů Mašínů, kteří se v padesátých letech prostříleli na Západ, vodil i při krutých výsleších své věznitele za nos. Tím pravděpodobně zachránil před šibenicí desítky lidí. Historici dávají dohromady obraz hrdiny, o kterém se dosud příliš nevědělo.

Ctibor Novák, těsně po válce ještě v uniformě.

V dramatickém příběhu skupiny mladíků, proti nimž byly nasazeny desetitisíce československých a východoněmeckých vojáků, se tak nyní objevuje nový a historiky dosud neprobádaný příběh.

"Strýc měl válečné zkušenosti z výslechů a mučení gestapa i mnohaletého vězení. Nezlomili ho nacisté a po našem útěku ani komunistická tajná policie. Nenechal na nás nit suchou, ale to podstatné – své kontakty na armádu či lidi, kteří nám pomáhali – zamlčel," říká Josef Mašín, jenž žije v USA.

Na pomluvách se dohodli

Josef, jeho bratr Ctirad, ale i Milan Paumer upozorňují na hrdinské chování Ctibora Nováka v dopise Ústavu pro studium totalitních režimů. MF DNES se kopii dopisu podařilo získat.

Neoficiální vůdce protikomunistické odbojové skupiny Josef Mašín říká, že všichni účastníci odbojové akce byli srozuměni se zásadou: pokud tě chytí, svedeš všechno na ty, kteří uprchnou.

"Nezasvěcený by si o strýci Novákovi mohl pomyslet leccos ošklivého. My jsme se tak ale domluvili. Proto vypovídal, že nás od akcí proti komunistům zrazoval a všelijaké další nesmysly. Řekl jen to, z čeho mohl být usvědčen a co už předtím vymlátili z Václava Švédy či Zbyňka Janaty. A nedal k tomu slovo navíc. Byl opravdu dobrý," připomíná s uznáním Josef Mašín.

Dělostřelecký důstojník Ctibor Novák, jenž se podílel na útocích proti nacistickým strategickým cílům (vyhodil například do povětří úřadovnu gestapa v Berlíně), měl podle všeho cenné kontakty na velení poválečné československé armády.

A tito lidé měli další vazby. Kvůli konspiraci však o nich ani před Mašíny nemluvil. "Bylo to tak lepší," dodává Josef Mašín. Novákova mlčenlivost tak podle něj zachránila desítky, možná i stovky lidí před oprátkou či mnohaletým žalářem.

I šéf Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma si všiml zjevných rozdílů mezi výpověďmi Nováka a ostatních politických vězňů.

"Novák si při výsleších neprotiřečil. Podle mne velmi promyšleně volil slova. Jde o jedny z nejkonzistentnějších výpovědí, s jakými jsem se při studiu procesů v padesátých letech minulého století setkal. Musel být mimořádně silnou osobností," říká historik v narážce na fakt, že vyšetřovatelé používali vůči Novákovi nelidských metod, jen aby ho přiměli mluvit o lidech, s nimiž byl při plánování sabotáží v kontaktu.

Akcí se Novák sice přímo neúčastnil, ale radil Mašínům, jak a kde je nejlépe načasovat a s jakou výzbrojí uskutečnit. Pro Mašíny byl tak jejich strýc zkušeným rádcem a velmi cenným inspirátorem jejich odboje. Třebaže je dodnes v jejich stínu.

"Ocitl se v něm nezaslouženě. A mně je to líto už kvůli tomu, kolik lidí svou statečností při výsleších zachránil," říká Josef Mašín a dodává: "Strýc se s námi na Západ neprostřílel. Zůstal v Československu, kde ho v pětapadesátém popravili. My přežili. A historii dělají právě ti, kdo přežijí."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...

Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Další z rubriky

Po kolapsu Žižkova se oprava Vinohradské odkládá a začne z druhé strany

Vinohradská třída by v průběhu několika příštích let měla projít podstatnou...

Radnice Prahy 2 se po aktuálních zkušenostech s kolapsem dopravy na Žižkově domluvila s magistrátním náměstkem pro...

Ať se studenti angažují. Ale mimo školu, vzkazuje stávkujícím Klaus mladší

Studenti středních i vysokých škol vyšli ve čtvrtek v poledne před budovy škol,...

Tisíce studentů minulý čtvrtek stávkovaly za dodržování ústavních zvyklostí. Redakce iDNES.cz zjišťovala reakce expertů...

Šéf tří nemocnic Julínek: Lékaři chybí, ale sehnat sestry je ještě těžší

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Už bezmála rok stojí v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. V...

Najdete na iDNES.cz