Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při závodech se ztratilo 1500 poštovních holubů

  11:33aktualizováno  11:33
Patnáct stovek závodníků postrádají organizátoři závodu poštovních holubů, který se konal minulou neděli ve Švédsku. Opeřenci, kteří jsou známí schopností najít vždy cestu domů, se ztratili někde mezi městy Ljungby a Mälmo.

Na stopadesátikilometrovou trasu závodu vyrazily v neděli z Ljungby dva tisíce holubích soupeřů. Do domovských holubníků v Malmö jich ale dorazila jen asi pětistovka. Zbytek startovního pole se během závodu ztratil a organizátoři netuší, co se s opeřenci stalo.

"Pracuji s holuby od roku 1960 a něco takového jsem ještě nikdy nezažil," řekl agentuře AP Lars-Äke Nilsson z holubářského klubu v Malmö. "Počasí v den závodu bylo vynikající, žádný déšť, bouřka ani silný vítr," dodal.
 
"Holubi mají přirozený domovský instinkt, přičemž se soudí, že se orientují podle Slunce a zemských magnetických vln. Pohřešované ptáky možná tedy mohly odchýlit z kurzu jemné změny zemského magnetického pole," snaží se Nilsson nalézt nějaké vysvětlení.

"I kdyby snad pár holubů padlo za oběť jestřábům nebo elektrickému vedení na cestě, muselo by se jich vrátit domů mnohem, mnohem více. Je to záhada," prohlašuje holubář.
 
Navíc není vůbec jasné, kam se holubi poděli. Odnikud z jižního Švédska totiž nebylo hlášeno objevení velkého počtu ptáků nápadných už viditelným elektronickým identifikačním náramkem na noze.

Cenu ztracených holubů Nilsson prozradit nechtěl. Nejde prý ani tak o ekonomickou hodnotu, jako spíše o sportovní ztrátu. "Vychovat závodního holuba zabere kolem dvou let," povzdechl si.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz