Při výročí Ocalanova zadržení zatkla policie stovku Kurdů

Turecká policie zadržela stovky lidí při manifestacích pořádaných na mnoha místech země u příležitosti druhého výročí zatčení vůdce kurdských povstalců Abdullaha Ocalana. Jeho osvobození a mír pro Kurdistán požadovali ve čtvrtek i členové kurdských komunit ve Stockholmu, v Berlíně a v Amsterdamu.
Uposlechli tak výzvy vedení Strany kurdských pracujících (PKK), které minulý týden vyzvalo Kurdy z celé Evropy k zahájení politické intifády s cílem přimět vládu v Ankaře k uznání práv Kurdů.

Šéf PKK Ocalan byl dopaden 15. února 1999 v Keni a v červnu téhož roku odsouzen tureckým Státním bezpečnostním soudem k trestu smrti. V současné době je jediným vězněm v trestnici na ostrově Imrali, kde čeká na výrok Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, k němuž se odvolali jeho advokáti.
V jihotureckém Mersinu se podle agentury Anadol shromáždily v několika čtvrtích malé skupiny manifestujících a házely kameny na policejní vozy a rozbíjely jejich skla. Asi šedesát protestujících, kteří se odmítali na výzvu policie rozejít, bylo předvedeno na policii.

V Batmanu na jihovýchodě Turecka chtěly desítky lidí uspořádat nelegální demonstraci v centru města. Zasáhla však policie a zadržela asi třicítku demonstrantů, kteří skandovali hesla na podporu šéfa Strany kurdských pracujících. Na jihu Turecka ve městě Adana pálili demonstranti pneumatiky, což je pro Kurdy typický projev protestu, a požadovali Ocalanovo propuštění. Zde policie nezasáhla.

Kurdové ve světě žádali pro Ocalana svobodu
Kolem 1500 Kurdů a jejich sympatizantů prošlo ve čtvrtek centrem Stockholmu, řada z nich v tradičních kurdských oděvech. Protestující, mezi nimiž byly i děti a ženy, nesli velké portréty Ocalana a transparenty požadující svobodu pro Ocalana a mír pro Kurdistán. Pochod vyvrcholil mítinkem s projevy na centrálním stockholmském náměstí Sergels Torg. Řečníci také vyzývali Švédsko k vyvinutí tlaku na tureckou vládu, aby uznala práva kurdské menšiny.

Podobné požadavky zazněly také v Berlíně, kde demonstrovalo kolem 150 Kurdů. Podle informací zveřejněných na kurdské internetové stránce Kurdish Observer zahájilo 40 kurdských vězňů v trestnici v Hamburku hladovku.

Stejnou formu protestu zvolilo také 15 Kurdů v Bulharsku. Jejich třídenní hladovka, kterou ve středu zahájili, je podle předsedy Kurdského kulturního střediska v Bulharsku Dimitara Avramova součástí celoevropské protestní iniciativy.

Proti podmínkám, za nichž je Ocalan vězněn, demonstrovalo zhruba 500 Kurdů v Amsterdamu. Demonstranti oblečení převážně v černém se shromáždili před amsterdamskou radnicí, kde drželi minutu ticha za všechny oběti z řad kurdského lidu. "Kurdové si dělají velké starosti o Ocalanovo zdraví," řekl nizozemské agentuře ANP mluvčí zdejší kurdské komunity. Demonstranti proto požadovali, aby Nizozemsko vzneslo otázku podmínek věznění kurdského vůdce při plánované dubnové návštěvě tureckého prezidenta Ahmeta Necdeta Sezera v Haagu.

Největší demonstrace na Ocalanovu podporu se pravděpodobně konala ve francouzské Marseille, kde se pokojného pochodu zúčastnilo kolem tisícovky Kurdů.

Protestní akci proti Ocalanovu věznění zorganizoval také Svaz kurdských sdružení v Rakousku (FEYKOM). Delegace rakouských Kurdů předala ve čtvrtek dopoledne symbolické věnce na americkém, tureckém, řeckém, keňském a izraelském velvyslanectví spolu se seznamem požadavků. Už předtím se ve středu večer konala na vídeňském Svatoštěpánském náměstí vzpomínková slavnost, které se zúčastnilo kolem 200 lidí. Další kurdské mítinky byly ohlášeny na čtvrteční večer ve Vídni, v Linci a ve Štýrském Hradci.

Demonstrace na Ocalanovu podporu proběhla také v arménské metropoli Jerevanu, kde se jí zúčastnilo téměř tisíc Kurdů. Ti při pochodu k budově zastoupení OSN skandovali mimo jiné: My všichni jsme Ocalan a Svobodu pro Ocalana. Organizátoři pak vyzvali Kurdy z celého světa ke sjednocení v boji za osvobození proti Turecku.

V Amsterdamu Kurdové protestovali u příležitosti 2. výročí dopadení vůdce separatistické Strany kurdských pracujících Abdullaha Ocalana, 15. února 2001

V Amsterdamu Kurdové protestovali u příležitosti 2. výročí dopadení legendárního vůdce separatistické Strany kurdských pracujících Abdullaha Ocalana, 15. února 2001

Chlapec s portrétem Abdulaha Ocalana na demonstarci v centru Moskvy, 15. února 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video