Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při smyslech mě udržují i piškvorky, říká český výzkumník v Antarktidě

  14:47
Takřka rok pracuje devětadvacetiletý český armádní lékař Aleš Rybka na odlehlé polární stanici Concordia v Antarktidě na výzkumných projektech, které souvisejí s dlouhodobými lety do vesmíru. "Jen těžko lze najít horší podmínky pro život," říká v rozhovoru pro natoaktual.cz.

Český armádní lékař Aleš Rybka | foto: Archiv Aleše Rybky

Jak se žije tak daleko od civilizace?
Chybí mi rodina a přítelkyně. Do Antarktidy jsem dorazil začátkem prosince. Život na francouzsko-italské stanici Concordia není špatný. Je to nejnovější a nejmodernější stanice v Antarktidě, takže zázemí je perfektní. Máme výborného kuchaře, který vařil mimo jiné pro britského premiéra Gordona Browna. Kromě své odborné práce se musím podílet třeba na úklidu, mytí nádobí, čištění elektrických záchodů.

Polární stanice ConcordiaJako doma to asi není?
Spojení se světem zajišťuje e-mail a telefon, internet je kvůli špatnému připojení dostupný výjimečně a vůbec mi nechybí. Chvíli mi trvalo zvyknout si na nedostupnost zboží. Pokud si něco zapomenete v civilizaci, tak máte smůlu, tady nic neseženete. Polární oblečení, teplé věci a podobně jsou k dispozici ve výstrojním stanu, ale to je tak všechno. Já měl štěstí, že mi přítelkyně stihla poslat vojenské fleecové spodky, které pod italskou kombinézou báječně hřejí.

Aleš Rybka

Armádní lékař Aleš Rybka v AntarktiděKapitán Aleš Rybka absolvoval Fakultu vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Od roku 2005 působil v armádě jako lékař. Naposledy v přísně střeženém armádním Centru biologické ochrany v Těchoníně. Tam pracoval na oddělení transportu a karantény a zabýval se především problematikou přijímání pacientů nakažených biologickými zbraněmi.

Zima a tím myslím ta antarktická musí být asi dost nepříjemná?
Letos jsme zaznamenali rekordní teplotu minus 84,7 °C, což je pátá nejnižší na celé planetě v historii měření. Pokud se k tomu přidá i vítr, tak vypočítaná teplota padá i na minus 110 °C. Vybavení máme však více než dostatečné, proto se i při takto nízkých teplotách cítím ve svém oblečení velice dobře. O to horší je vyběhnout ven jen v trenkách.

Už jste stačil venku omrznout?
Byly to jen drobné omrzliny prvního stupně, které do dvou dnů vymizely, ale i tak to nebylo příjemné. Nejvíc trpěly uši a oblast lícních kostí.

Český armádní lékař Aleš Rybka

Jaké jsou vaše výzkumné úkoly na stanici?
Pracuji na několika projektech Evropské kosmické agentury, které jsou cílené na přípravu dlouhých letů do vesmíru. Mým úkolem je také analýza šedé vody, což je recyklovaná voda. Pro simulaci déletrvajících letů do vesmíru nabízí pobyt v Antarktidě téměř ideální podmínky (mráz, tma, izolace, nedostupnost pomoci po dobu devíti měsíců). Jen těžko lze najít horší podmínky pro život než uprostřed Antarktidy.

Výzkumné projekty

- Cílem projektu CHOICE je zjistit vliv izolace (psychické zátěže, stresu) a hypobarické hypoxie (nedostatku kyslíku) na imunitní systém. Vědecky bylo prokázáno, že vystavení déletrvajícímu stresu vede k potlačení funkce imunitního systému (imunosuprese). Podobný efekt má také pobyt v podmínkách hypobarické hypoxie. Dojde ke zvýšení hladiny adenosinu v těle, který je považován za jeden z nejsilnějších prvků způsobujících oslabení imunitního systému. To může zapříčinit časté infekce, zhoršené hojení ran a podobně. Určení tíže imunosuprese se zdá být klíčovým faktorem pro další plánování letů do vesmíru.

- Zařízení GWTU slouží k recyklaci šedé vody (pitná voda, voda z pračky, ze sprchy, z myčky a kuchyně). GWTU bylo vyrobeno ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a mělo by sloužit k recyklaci vody v kosmických lodích. Dokáže recyklovat až 75 procent vody, která opět slouží ke sprchování, úklidu, k praní prádla. Za rok se vyprodukuje 50 m3 blátivého zbytku (sludge). Je založeno na čtyřstupňovém filtrování – mikrofiltrace, ultrafiltrace, nanofiltrace a reverzní osmóza.

- Projekt BEACON studuje efekt stresu na úrovni genetické (genová exprese v krvi a ve slinách), na úrovni metabolické (cytokiny, hormony) a na úrovni klinické (psychologické testování). Cílem tohoto projektu je identifikovat biologické změny vyvolané stresem a určit jejich klinickou významnost, najít časný varovný signál psychických poruch na základě genové exprese.

- Další projekt sleduje vliv sportovního cvičení na změny ve funkcích mozku.

- Projekt COMICS studuje různorodost mikrobů a výměnu jejich genetických informací u členů posádky stanice Concordia v době izolace. Zkoumají se vzorky stolice, stěry z rukou a povrchů určených místností. Výměna genetických informací může například zapříčinit rychlý nárůst rezistence na antibiotika.

- Projekt EMLI zjišťuje schopnost posádky poskytovat základní lékařkou pomoc (kardiopulmonální resuscitace, tekutinová resuscitace apod.) v prostředí naprosté izolace. K simulaci lékařské pomoci je využíván technicky velice dobře vybavený model lidského těla. Na základě získaných informací a výsledků bude upraven tréninkový program pro astronauty připravované pro dlouhé lety do vesmíru.

Co když se někomu z posádky něco stane, zraní se nebo onemocní?
Pak se musí spolehnout na nás doktory. Zatím přežíváme bez větších zdravotních problému, v případě potřeby máme celkem dobře zařízenou nemocniční část, ale pochopitelně můžeme zajistit pouze základní úkony. Nebudu nic nalhávat, v případě život ohrožujících stavů zde moc šancí na záchranu života nemáme. Od února do listopadu jsme naprosto izolovaní od civilizace, letecká záchrana je velice riskantní a prakticky nemožná. Omezením pro letadla jsou extrémně nízké teploty a pro piloty neustálá noc. Přestože v minulosti byla podniknuta evakuace lékařky z jižního pólu uprostřed zimy, je to raritní záležitost ohrožující životy záchranářů. Musíme se tedy spolehnout sami na sebe.

Na základně jste ale takovou krizovou situaci s evakuací měli?
Krátce po začátku izolace došlo u jednoho člena posádky k podezření na krvácení z horní části trávicího traktu. Takové krvácení patří mezi život ohrožující stavy, proto jsme se snažili pacienta evakuovat. Naštěstí bylo zrovna v Antarktidě poslední australské letadlo, které ho vyzvedlo a dopravilo do Hobartu v Tasmánii. Vše dobře dopadlo, ale zpozdit se o dva dny, tak by zde náš člen musel zůstat a byl by ohrožen na životě po celou dobu izolace.

Jinak to ale musí být úžasný pocit, být na místě, kam se dostane minimum lidí...
Viděl jsem hodně přírodovědných dokumentů o Antarktidě. Musím se přiznat, že to nikdy nebyl můj hlavní sen. Jsem realista a myslel jsem, že je téměř nemožné se do Antarktidy dostat. Pocity, které jsem zažíval a zažívám, se velice těžko popisují. Na pobřeží mě uchvátila nádherná scenérie hor, sněhu, modrého moře a tučňáci vzdálení od vás půl druhého metru. Concordia je jiná. Extrémní. Je na náhorní plošině ve vysoké nadmořské výšce a je to placka.

Tak to asi zrovna není ideální místo na dovolenou?
Na druhou stranu to je takové nekonečné sněhové moře, které se táhne až na obzor. V létě jsme si lehli na sníh a jen se kochali - to se musí zažít. Během zimního období jsme zažili tříměsíční tmu, ale přestože je noc nádherná, Slunce mně hodně chybělo. Je to zvláštní pocit koukat do vesmíru na hvězdy a být téměř nejdál od Slunce, jak to jen jde - prostě trčet ven do hluboké tmy.

K výzkumu patří i pozorování hvězdné oblohy?
K mému výzkumu to pochopitelně nepatří, ale astronomové zde pracují na důležitých projektech, hledají exoplanety mimo naši soustavu (což se jim už povedlo). V oblasti Dome C, kde základna leží, jsou nejlepší podmínky k pozorování hvězd na Zemi - a to díky stabilní atmosféře, vysoké nadmořské výšce a minimálnímu světelnému znečištění oblohy. Noční obloha je nádherná, plná hvězd. Mléčná dráha je jako z učebnice, galaxie jsou fialové. Jižní kříž, škorpion, padající hvězdy, satelity, naše planety. Jedním slovem nádhera.

Váhal jste, než jste na nabídku agentury kývl?
Na rozhodnutí jsem dostal dva dny. Samozřejmě, že jsem váhal, přestože nemám s rozhodováním obtíže. Byly to nejtěžší dva dny v mém životě. Ale díky podpoře své přítelkyně, rodiny, kolegů v práci jsem na tuto nabídku nakonec kývl. Nikdy bych ji podruhé nedostal. Můj velitel sice nebyl nadšen, ale rozhodl se nebránit mně v této šanci a ve všem mě podpořil. Toho si cením.

Jste prý vášnivý hráč piškvorek?
Piškvorky mě provázely po celou dobu mého studia a pokračuji v nich i nadále. Jsem předseda České federace piškvorek a renju, naše organizace pořádala mistrovství světa i Evropy. Jako hráč jsem několikrát vyhrál mistrovství republiky.

Výzkumná stanice Concordia v AntarktiděMáte v Antarktidě proti komu hrát?
Piškvorky hraju hlavně po e-mailu a i díky tomu se udržuji při smyslech. Naučil jsem to i několik členů naší posádky.

Musí to být dost deprimující, když si nemůžete třeba zajít s přáteli na pivo nebo na fotbal...
České pivo mi chybí. Hlavně to točené. I když mám k dispozici australské a tasmánské pivo, tak naše je naše. Ale depresí z toho rozhodně netrpím. Alespoň si budu vždy vážit toho, co máme v Čechách. A fotbálek hrajeme stolní, tak mám menší náhradu.

Polární stanice Concordia

Polární stanice ConcordiaFrancouzsko-italská stanice Concordia leží v oblasti nazývané Dome C, která je považována za jedno z nejdrsnějších míst na světě. Průměrná teplota v létě, tedy od listopadu do února, dosahuje minus 30 °C, v zimě pak rtuť teploměru klesá až k minus 60. Rekordní naměřená teplota je z roku 2002, kdy polárníci naměřili -85 °C. Stavba polární základny začala v roce 1999 a tvoří ji dvě válcovité budovy. V celoročním provozu je stanice od listopadu 2004. Většina vybavení a zásob se na stanici dopravuje po zemi z francouzské pobřežní stanice Dumont d'Urville, personál a lehčí materiál putuje na základnu letecky z italské stanice Mario Zucchelli. Od obou je Concordia vzdálena přes tisíc kilometrů.

Autoři: , natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...