Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při rvačce taxikářů s policisty na Staroměstském náměstí tekla krev

  13:29aktualizováno  16:11
Několik desítek taxikářů se na Staroměstském náměstí v Praze rvalo se strážníky. Čtyři policisté byli zraněni, dva skončili v nemocnici. Taxikáři zablokovali bývalý "štafl" firmy Sedop, který před dvěma dny pražský magistrát zrušil. Když policie chtěla místo uvolnit, strhla se rvačka.

Rvačka taxikářů s policisty a strážníky na Staroměstském náměstí v Praze (16. července 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

"Policisté předvedli čtyři lidi," řekl náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema. Jeden z předvedených se zřejmě dopustil přestupku. U zbývajících tří policie prošetřuje, zda nespáchali trestný čin. Aktivně se totiž zapojili do rvačky.

Při potyčce byl zraněn také nejméně jeden z taxikářů. Na místě upadl a o dlažební kostky si rozrazil hlavu, uvedl reportér MF DNES. Podle Klemy byl jeden z taxikářů ozbrojen pistolí. Strážníci při bitce, které se zúčastnilo asi 40 až 50 lidí, použili paralyzér.

Rvačka taxikářů s policisty a strážníky na Staroměstském náměstí v Praze (16. července 2009)

Podle Klemy vznikl spor poté, co taxikáři nechtěli odjet s vozem, který blokoval jejich bývalý "štafl", nyní místo vyhrazené pro invalidy. Strážníci nejprve řidiče pokutovali. Situaci později řešila republiková policie, se kterou se zástupce odborového svazu Taxi Praha Pavel Jelínek dohodl, že o sporu budou dál jednat na její služebně v Praze 1.

Strážníci se podle Klemy snažili předvést řidiče vozu stojícího na vyhrazeném místě a v tu chvíli se strhla bitka, do které se vložili další tři lidé, taxikář a dva přítomní, kteří se podle náměstka pokoušeli dělat jakousi ochranku.

Podle zástupce taxikářů Jelínka ale vše proběhlo jinak. "Když se městští strážníci následně snažili jeden vůz odtáhnout, vyvolalo to potyčku, po které byl zadržen jeden taxikář a dva skončili se zraněními v nemocnici a budou zřejmě rovněž předvedeni na policii," řekl Jelínek. "Samozřejmě hned podáme na městskou policii trestní oznámení. Vše máme na videozáznamu," dodal.

Na místě byla také advokátka taxikářů Klára Slámová. "Magistrát vyměnil značky nezákonně a nerespektoval předběžné opatření soudu. Dva spory totiž byly rozhodnuty, třetí ale stále běží," řekla advokátka.

Praha vyhrála soud s taxikáři

Magistrát hned zrušil "štafl" na Staroměstském náměstí

Praha místa zabrala poté, co po čtyřech letech vyhrála soudní spor s taxikáři, kteří se bránili proti výpovědi z nájmu. A magistrát hned "štafl" na Staroměstském náměstí zrušil.

Taxikáři dostali výpověď kvůli porušování městské vyhlášky regulující maximální cenu, za kterou smějí své zákazníky vozit. Podle taxikářů byl ale krok magistrátu neoprávněný.

Rvačka taxikářů s policisty a strážníky na Staroměstském náměstí v Praze (16. července 2009)

Hlavní město dalo firmě výpověď už v srpnu 2005. Důvodem bylo opakované porušování stanovených podmínek, mimo jiné předražování regulovaných cen jízdného.

Jízdné bylo podle magistrátu předraženo až trojnásobně, protože firma účtovala cestujícím 99 korun za kilometr. Od té doby vedli taxikáři a magistrát tři soudní spory.

"Mámě rozhodnutí soudu. O změně režimu rozhodla Praha 1 a magistrátní odbor dopravy to potvrdil. Podávat trestní oznámení mohou, to je jejich právo," řekl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz