Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při předvánoční zabijačce týrali v Mošnově prase, tvrdí ochránci zvířat

  16:38aktualizováno  16:38
V nepříjemné situaci se ocitl Mošnov na Novojičínsku. Ochránci hospodářských zvířat obec obvinili z týrání prasete při veřejné zabíjačce, která se zde konala loni 12. prosince. Prase podle ochránců špatně omráčili. Starosta ale odmítá, že by zvíře trpělo.

Zabijačka v Mošnově podle ochránců zvířat nebyla v pořádku. Starosta ale nesouhlasí. | foto: OHZ

"Prase bylo špatně omráčeno. Zvíře sebou může po omráčení několikrát škubnout, ale není normální, aby kousalo do boty, což se stalo. Při vykrvování podle mého názoru nebylo v bezvědomí," popisovala Zuzana Kovaříková, viceprezidentka sdružení Ochránců hospodářských zvířat (OHZ).

Ta žádost o prošetření porážky prasete v Mošnově zaslala společně s fotografiemi a videem na Krajskou veterinární správu v Ostravě.

"To je nesmysl, žádné týrání čuníka jsme u nás neprováděli. Veřejná zabijačka je v obci již tradiční předvánoční akcí. O porážku prasete se postarali místní obyvatelé, kteří ji provedli profesionálně. Žádné emoce ze strany návštěvníků akce jsme nezaznamenali," reagoval mošnovský starosta Roman Máca.

"Přehlédnout se nedaly jen dvě ženy ze spolku ochránců zvířat, které vehementně zabíjení zvířete dopodrobna natáčely a fotografovaly," dodal Máca s tím, že video ze zabijačky si obec nechala samostatně posoudit veterináři.

Budeme se bránit, říká starosta

"Žádné pochybení při omračování zvířete neobjevili," konstatoval starosta a dodal, že jsou rozhodnuti bránit se a obec očistit.

Podle odborníků z ostravské krajské veterinární správy se však při omračování prasete na mošnovské zabijačce chyba skutečně stala.
"Celou situaci jsme prošetřili a na základě videozáznamu máme podezření, že zvíře opravdu nebylo dostatečně omráčeno," uvedl ředitel správy Severin Kaděrka.

Upozornil, že bohužel jejich pracovníci nebyli na místě porážky prasete, proto nemohli provést doplňující zkoušky, které by prokázaly, jestli je zvíře dostatečně omráčené.

Veterinární správa své odborné stanovisko postoupila městskému úřadu v Kopřivnici, pod který Mošnov spadá. Zde záležitost vyřeší ve správním řízení. Za špatně zabité prase při zabijačce se může obec dostat před přestupkovou komisi, v horším případě se budou dokonce zodpovídat z trestného činu týrání zvířete.

ZABIJAČKY

Domácí ani veřejné zabijačky ze zákona nikdo nekontroluje, proto se ochránci hospodářských zvířat rozhodli je monitorovat. Mošnovská zabijačka patří mezi jejich první sledované akce.

Zákon o ochraně zvířat pamatuje na to, že porážku musí provádět člověk s dostatečnou kvalifikací. Kdo se podílel na té mošnovské, ale není zřejmé. Starosta tyto informace odmítl dát nejen tisku, ale i veterinární správě. Zodpovědnost převzala tedy obec jako organizátor akce.Témata: Ostravsko

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz