Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při povodních nepomáhali. Přesto „nesprávné“ hasiče čekalo ocenění

  10:22aktualizováno  10:22
Hasiče ve Zlínském kraji pobouřilo ocenění, které hejtman Stanislav Mišák udělil za pomoc při povodních. Jeho uznání dostaly Sbory dobrovolných hasičů, patřit však mělo Jednotkám sborů dobrovolných hasičů. Ocenění tak dostali i lidé, kteří na území postižená velkou vodou vůbec nevyjížděli.

Hejtman Zlínského kraje ocenil hasiče, kteří pomáhali likvidovat škody po srpnových povodních, mezi oceněnými však byli i lidé, kteří do postižených oblastí zřejmě vůbec nevyjížděli. Ilustrační foto | foto: IZS ČR

Hejtman Stanislav Mišák se rozhodl, že je na místě ocenit hasiče a další lidi, kteří pomáhali zvládnout letošní povodně. Na seznamu těch, kteří uznání získali, se ale údajně objevili i lidé, kteří při živelné pohromě nepomáhali vůbec nebo jen v rámci svých pracovních povinností.

"Je to degradace dosud prestižního ocenění," znělo z úst hasičů. "Vedle sebe stáli dva lidé, z nichž jeden byl týden po pás ve vodě a druhý se nebyl v zaplaveném území ani podívat. Ocenění však dostali stejné," říkali jiní.

Úřad zřejmě zaměnil jednotku a sbor

Chyba se stala někde na trase mezi ředitelstvím krajských hasičů a hejtmanem. Profesionální hasiči na žádost krajského úřadu vypracovali seznam dobrovolných zásahových jednotek, které povolávali v době povodní. A poslali mu ho.

Z kraje seznam putoval na Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. "Krajský úřad nás požádal, abychom doplnili kontaktní údaje a osoby," potvrdila Naďa Dyčková z uherskohradišťské kanceláře sdružení.

Na základě takto upraveného dokumentu vznikl konečný seznam těch, kterým hejtman předal pamětní list. "Mezi oceněnými byl třeba Sbor dobrovolných hasičů z Kunovic. Zasahovala tam ale místní zásahová jednotka," tvrdí hasič Bronislav Kozelek.

I když se to na první pohled nezdá, mezi sborem a jednotkou je obrovský rozdíl, který by úředníci měli znát. Zásahové jednotky zřizuje obec a profesionální hasiči je povolávají k zásahům. Pokud je v obci i Sbor dobrovolných hasičů, pak je to občanské sdružení, které obvykle zajišťuje kulturní dění v obcích nebo sbírá úspěchy na soutěžích.

"Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce a Sbor dobrovolných hasičů jsou dvě různé věci," potvrdil Kamil Havlíček z boršické jednotky. Jádro nedorozumění, které zahořelo mezi hasiči a krajským úřadem, spočívá tedy v tom, že kraj v několika případech ocenil nesprávné lidi.

Ocenění dostali i lidé, kteří seděli v povodňových komisích

"Kromě toho jsme na seznamu uvedli i pár jmen jednotlivců z našeho sboru. K nim však na úřadu přibyla dvě další jména našich příslušníků," uvedl tiskový mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

"Ti ale s velkou vodou do styku nepřišli. Pracují v oddělení krizového řízení. Kdybychom cítili, že si ocenění zaslouží, navrhli bychom je sami," doplnil mluvčí.

Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje za ČSSD (12. listopadu 2008)

Krajský úředník Karel Malinovský z oddělení pro zvláštní úkoly však oponuje. "Ředitelství hasičů navrhlo seznam sborů, nikoliv jednotek. A my jsme k němu přidali jména lidí, kteří pracovali v povodňových komisích a krizovém štábu kraje. Za každého z nich dám ruku do ohně," uvedl Malinovský.

Hasiči však trvají na tom, že odeslali seznam jednotek. Navíc by podle jejich názoru mělo ocenění patřit hlavně těm, kteří celé dny bojovali s přívaly vody v terénu a snažili se pomoci lidem chránit jejich domy a majetek. Zatímco práce v povodňových komisích není ničím, co by překračovalo rámec běžných povinností.

Možná jsem někoho ocenil navíc, připouští hejtman

Poukazují i na to, že hejtman uděloval dva stupně ocenění. "Letošní povodně nebyly tolik dramatické, proto jsme hasiče navrhli na nižší stupeň ocenění. Lidé ze štábů však dostali to vyšší," překvapil Mitáček.

Co na to hejtman Mišák, který ocenění předával? Nepochybuje o tom, že chyba je na straně krajských hasičů. A mírní vášně. "Hasičům se vždy hodí poděkovat," uvedl Mišák.

"Možná jsem někoho ocenil navíc, s tím už nic dělat nebudu. A ty, na které jsme zapomněli, oceníme dodatečně," dodal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz