Chlapec je částečně ochrnutý na levou polovinu těla, neudrží rovnováhu a je mentálně zaostalý. Ilustrační foto

Chlapec je částečně ochrnutý na levou polovinu těla, neudrží rovnováhu a je mentálně zaostalý. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Při porodu utrpěl syn poškození mozku, rodina vysoudila patnáct milionů

  • 12
Velké poškození mozku utrpěl novorozenec v roce 2000 v liberecké nemocnici. Nyní, po deseti letech, si manželé Pietschmannovi vymohli odškodnění. Kraj jako zřizovatel nemocnice jim bude muset zaplatit kolem 15 milionů za trvalé postižení jejich syna při porodu.

"Jde o případ starý deset let. Rozsudek ještě není pravomocný," uvedl Pavel Novák, krajský radní pro zdravotnictví. "Ještě nevíme, jak s tím závazkem naložíme. Je to dost velká částka, i když snížená zhruba o deset milionů oproti původnímu požadavku," doplnil radní. Desetiletý chlapec utrpěl při porodu v důsledku péče v liberecké nemocnici rozsáhlé a nezvratné poškození mozku.

Tehdy před deseti lety přišla Pavlína Pietschamnnová do liberecké porodnice na umělé vyvolání porodu, protože dítě druhý týden přenášela. Podle sestry, která u porodu asistovala, dostala tři miligramy prostaglandinu, což je tableta na vyvolání porodu.

"Pak jsme čekali, až se porod rozběhne, v tomto případě to šlo docela rychle," uvedla před třemi lety u soudu zdravotní sestra.

Průběh porodu se zpomalil. Soud se proto zabýval i otázkou, zda lékařka Ivana Bydžovská, která porod vedla, zvolila správný postup, podala vhodné léky, či včas zavolala pomoc, když se porod nehýbal z místa. Kladl si i otázku, proč na místě nebyla dětská lékařka, která by se dítěte hned ujala. "Hned dítě odnesli, asi tři hodiny jsme vůbec nevěděli, jestli žije a co se stalo. Nikdo se s námi nebavil. Teprve na Charitě, kam dítě převezli, mi řekla dětská lékařka, že je to chlapec a mají ho na jednotce intenzivní péče," vzpomínal před lety u soudu Dalibor Pietschmann.

Chlapec je částečně ochrnutý na levou polovinu těla, neudrží rovnováhu a je mentálně zaostalý. I když gynekoložka čelila obžalobě z těžké újmy na zdraví z nedbalosti a hrozily jí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti, soud jí vinu neprokázal.

Závazkem se nyní bude zabývat kraj

Případ se tak dostal před občanskoprávní tribunál, který rozhodoval o odškodném. "To už šlo trochu mimo nás. Nemocnice jako akciová společnost už s tím nemá nic společného. Stalo se to v době, kdy byla ještě zřizována okresním úřadem," prohlásil Martin Zítek, lékařský náměstek liberecké krajské nemocnice. To připouští i radní Novák. "Je to závazek, který přišel za krajem, když jsme nemocnici přebírali. Nyní budeme řešit s jejím vedením, jak s ním naložíme," prohlásil radní.

Před rokem vysoudila na liberecké nemocnici odškodné také žena z Nového Boru na Českolipsku. Ta se kvůli vážným zdravotním potížím nechala v roce 2005 v nemocnici sterilizovat - a přesto se jí narodila dcera. Soud jí přiřkl čtyřicet tisíc korun, i když ona sama požadovala téměř tři sta tisíc.

KAUZA PORODU

Liberecký kraj coby zřizovatel nemocnice v Liberci bude muset zaplatit zhruba patnáctimilionové odškodné manželům, jejichž syn utrpěl při porodu v roce 2000 trvalé postižení. Před rokem na nemocnici vymohla čtyřicet tisíc také žena z Nového Boru, která požadovala odškodné téměř tři sta tisíc za to, že se jí i po sterilizaci narodila dcera.


Video