Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při pohledu na záběry novorozené dcery se chilský havíř rozplakal

  13:57aktualizováno  13:57
Jeden z havířů, kteří začátkem srpna uvázli v chilském dole San José, v neděli poprvé spatřil svoji novorozenou dceru. Pětidenní holčičku zatím viděl jen na videu, dělí je od sebe přes sedm set metrů hlíny a kamení. Práce na vysvobození 33 mužů ale pokračují rychle. Záchranáři už zahájili i "plán C".

Chilský prezident Sebastian Piňera drží v náručí pětidenní Esperanzu Ticonovou a prvně ji ukazuje jejímu otci, který uvázl v dole San José (19. září 2010) | foto: AP

Devětadvacetiletého Ariela Ticonu přemohl před zraky kolegů hluboko v podzemí pláč, když v neděli poprvé spatřil záběry své pětidenní dcery Esperanzy. Balíček s cenným videem mu shora poslali záchranáři, kterým asistoval i chilský prezident Sebastian Piňera.

"Viděl jsem ho, když jí spatřil, a viděl jsem výraz plný emocí a slzy, které Arielovi, jejímu otci, tekly po tvářích, když se prvně zahleděl na svou dceru Esperanzu," citoval tamní hlavu státu britský list The Times.

Esperanza Ticonová, dcera zavaleného horníka z dolu v San José, se narodila v úterý 14. září (15. září 2010)

Esperanza Ticonová, dcera zavaleného horníka z dolu v San José, se narodila v úterý 14. září (15. září 2010)

Holčička, jejíž jméno znamená "naděje", se opravdu stala symbolem víry a naděje. A to nejen pro skupinu 33 zasypaných horníků, ale i pro jejich rodinné příslušníky a záchranáře, kteří již řadu týdnů provádějí vyprošťovací práce. (o narození dítěte více zde)

"Největší odměnou pro nás všechny, kteří jsme zapojeni do této záchrany, bude pohled na otce, jak objímá malou Esperanzu. Bude to pohled na všech třiatřicet horníků v objetí svých žen, synů, otců a bratrů," řekl Piňera a předpověděl, že to bude "dřív, než si myslíte".

Hloubení šachty "plánu C" odstartovalo v neděli

To je velmi pravděpodobné. Záchranné práce zatím pokračují dobře. V pátek prorazila vrtná souprava T-130 k havířům první šachtu takzvaného "plánu B", která má třicet centimetrů v průměru. Pokračují také práce soupravy Strata 950 při hloubení hlavního vyprošťovacího vrtu "plánu A".

V neděli technici spustili ještě "plán C". Obří souprava dokáže denně prorazit až 27 metrů horniny. Hlavně ale umí rovnou razit tunel o průměru 70 centimetrů. První dva stroje musejí nejprve vyhloubit užší šachtu, a tu pak rozšířit.

Na druhou stranu ale hrozí propadnutí horniny v podzemí. Práce proto vyžaduje zvláštní opatrnost a po vyhloubení šachty bude třeba vyztužit její stěny, napsala ČTK.

ŽÁDOST O ODŠKODNĚNÍ

Podle listu The Times napsali rodinní příslušníci dopis ministru hornictví Laurenci Golborneovi. Důlní společnost San Esteban, která je ve špatné finanční situaci, totiž zpřísňuje pravidla a snižuje platy - už nyní dostávají rodiny zavalených mužů jen jejich nemocenskou.

Společnost navíc oznámila, že může své zaměstnance platit jen do konce října. Týká se to více než tří set zaměstnanců.

Golborne řekl, že vláda bude horníky podporovat až do konce. Varoval ale, že nemůže pro horníky dělat příliš mnoho výjimek, protože bez práce je 600 tisíc Chilanů

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Najdete na iDNES.cz