Devatenáctiletý Rahmatullah utrpěl zranění při pátečním náletu NATO na konvoj cisteren.

Devatenáctiletý Rahmatullah utrpěl zranění při pátečním náletu NATO na konvoj cisteren. | foto: AP

Při náletu v Afghánistánu jsme zranili i civilisty, přiznal šéf sil NATO

  • 386
Vrchní velitel amerických vojsk a vojáků NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal přiznal, že při pátečním náletu proti islámskému hnutí Taliban v severoafghánské provincii Kunduz byli zraněni i civilisté. Informovala o tom agentura AP. Místní lidé však uvádějí, že vesničané byli i mezi oběťmi.

Nálet, při kterém vybuchly cisterny s palivem, si vyžádal kolem 70 až 90 obětí.

McChrystal byl v sobotu na obhlídce místa, kde NATO zasáhlo proti ozbrojencům Talibanu. Navštívil i nemocnici, kam byli odvezeni zranění a mluvil přitom s těžce popáleným desetiletým chlapcem, uvedla AP.

Místní lidé říkají, že civilisté utrpěli při explozi strašlivá zranění. "Nikdo nezůstal pohromadě. Ruce, nohy a jiné části těl se válely všude kolem. Ti, kteří byli od cisterny vzdáleni více, byli těžce popáleni," citoval server The Times jednoho z vesničanů Mohammeda Dauda.

Desetiletý Shafiullah se léčí v nemocnici v provincii Kunduz, kam byl převezen se zraněními po náletu NATO.

NATO zahájilo zevrubné vyšetření tragédie, stále však není jasné, kolik z obětí tvořili militanti a kolik vesničané. Talibanci unesli cisterny ze zásobovacího konvoje. Podle místních je mezi mrtvými až polovina obyvatel, kteří si přišli z cisteren načerpat palivo. McChrystal ovšem úmrtí civilistů nepotvrdil.

Faktem je, že obětí útoku se staly i děti. Podle listu The New York Times byli do místní nemocnice v Kunduzu přijati dva čtrnáctiletí chlapci, jeden desetiletý a také šestnáctiletý, který později zemřel.

Mluvčí provinčního guvernéra Kunduzu uvedl, že většina z odhadovaných 90 obětí byli militanti, soudě podle počtu spálených kusů kalašnikovů, které byly nalezeny na místě. Mluvčí ale řekl i to, že mezi zabitými byli i civilisté.

nálet nařídil německý bundeswehr

V sobotu vyšlo najevo, že rozkaz k bombardování vydal velitel německého rekonstrukčního týmu v Kunduzu, plukovník Georg Klein. Ministr obrany Franz Josef Jung ovšem zdůraznil, že při náletu nebyli zabiti žádní nevinní civilisté, ale výlučně teroristé Talibanu. Jeho slova však podle listu Spiegel vyvolala v kruzích velení NATO v Afghánistánu značné pobouření. Ukvapené závěry Junga totiž předcházejí vyšetření incidentu a na Bundeswehr se v sobotu snesla kritika sousedních států: například francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner označil útok za "velkou chybu", komisařka EU pro zahraniční vztahy Benita Ferrero-Waldnerová zase hovořila o "velké tragédii". Vládnoucí CDU si vyslechla kritiku i doma, opozice žádala kancléřku Angelu Merkelovou o omluvu afghánskému lidu i partnerům NATO. Lépe se nevedlo ani německým vojákům v Afghánistánu, v sobotu na jejich konvoj zaútočil Taliban a tři z nich zranil. - čtěte více o útoku zde

Strategie koaličních sil selhává

Šéf koaličních vojsk v Afghánistánu nařídil v červenci omezit nálety ve snaze snížit počet civilních obětí při podobných operacích. Letouny nesmějí spustit palbu, dokud si nejsou jisty, že nemůže být zraněn žádný civilista nebo pokud nejsou přímo ohroženy. Hlavním cílem je obrana afghánských civilistů, nikoliv dopadení povstalců, řekl McChrystal.

Problém je ovšem nízký počet koaličních vojsk v oblasti, které tak mohou s Talibanem účinně bojovat pouze ze vzduchu. I proto se v Bílém domě hovoří o vyslání dalších jednotek, ačkoliv v tom se liší názory i prezidentových poradců. Sám McChrystal hovoří o nutnosti změnit strategii, o další posily nežádá. - čtěte více o jeho zprávě

Popálení Afghánci, kteří byli zraněni při pátečním náletu NATO v Kunduzu.

Civilní ztráty jsou bolavým místem koaličních jednotek. Bez podpory místního obyvatelstva by se totiž situace mohla obrátit v další Irák. To si NATO dobře uvědomuje a v případě čerstvého incidentu se dušuje, že přítomnost civilistů předem ověřilo.

Důstojnice pro styk s veřejností Christine Sidenstrickerová oznámila, že letouny NATO zaútočily a zničily dvě cisterny poté, co bylo ověřeno, že v oblasti nejsou žádní civilisté. Další mluvčí Severoatlantické aliance uvedl, že důvodem náletu na cisterny je skutečnost, že jsou často používány při sebevražedných útocích.

Spáleniště cisteren v Kunduzu, na něž v pátek zaútočily letouny NATO.

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid potvrdil, že ozbrojenci nákladní cisterny unesli na silnici z Tádžikistánu, odkud mířily s dodávkou pohonných hmot pro síly NATO v Kábulu. Při přejezdu přes řeku Kunduz prý vozidla uvízla v bahně a islámští bojovníci otevřeli kohouty, aby vypustili palivo a odlehčili tak náklad. Asi 500 vesničanů se vzápětí seběhlo, aby si nabrali pohonné hmoty, a to navzdory varování, že by se mohli stát terčem náletu. Podle Mudžáhida při náletu nezemřel žádný talibanec.

Guvernér provincie Kunduz Muhammad Umar uvedl, že mezi mrtvými byl i místní velitel Talibanu a čtyři čečenští bojovníci. Identifikace obětí je ale prakticky nemožná, protože mnoho těl je k nepoznání ohořelých.

mapa Afghánistánu

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video