Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při mši ve Velehradě kolabovali lidé horkem

  11:11aktualizováno  13:36
Na mši ve Velehradě na Uherskohradišťsku se sešlo asi 30 tisíc věřících. Bohoslužba se konala v rámci národní cyrilometodějské pouti. Během mše ošetřili zdravotníci desítky lidí. Věřící v horku kolabovali, byli dehydratovaní a utrpěli spáleniny od slunce.

Mši sloužil arcibiskup Jan Graubner. | foto: ČTK

FOTOSTORY: Velehradská pouť vyvrcholila mší

Zdravotní péči zajišťovali členové Maltézské pomoci. "Vzhledem k teplému počasí jsme ošetřovali hlavně kolapsy a dehydratace, protože lidé málo pijí, taky spáleniny od sluníčka nebo drobná poranění jako odřeniny či puchýře," popsala případy zdravotní sestra Lucie Marešová.

Pouť ve Velehradě se každoročně koná u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Česká republika si státním svátkem připomíná odkaz křesťanské mise, která na Moravě v druhé polovině 9. století položila základy ke vzniku českého státu. Pouť završuje mše.

Takzvané Dny lidí dobré začaly v neděli. Jejich součástí bylo například ruční přepisování bible, setkání vozíčkářů či úterní večerní Koncert lidí dobré vůle. - NEPŘEHLÉDNĚTE: příloha Dny lidí dobré vůle Velehrad 2006 ZDE

Vlk: Je třeba znovu přeložit evangelium
Mši sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Promluvil na ní také český kardinál Miloslav Vlk. Vyzval k přiblížení evangelia dnešním lidem a k jeho "přeložení" do dnešní řeči.

"Je třeba předávat našim současníkům evangelijní poselství srozumitelným způsobem, přestože je k dispozici řada překladů bible, uvedl Vlk.

"Je nutno vynaložit velké úsilí a pořídit nový překlad evangelia srozumitelný dnešní době. Přeložit evangelium do našeho vlastního myšlení, skutků, jednání. Této řeči našeho života může porozumět dnešní člověk orientovaný zejména na smyslové vnímání, který chce vidět, zažít, dotknout se. Ať mluví náš život," řekl kardinál.

Vlk také vyzval věřící k životu ve společnosti. "Nemůžeme být soukromými křesťany, nechtějme žít jen pro sebe, ale pro druhé, to je velký odkaz dnešního slavnostního dne," dodal kardinál.

Cyrilu a Metodějovi, kněžím ze Soluně se podařilo začlenit evangelium do tuzemské kultury, kterou zapojili do života církve. Misionáři přeložili biblické a liturgické texty do řeči Slovanů, upravili pro slovanskou řeč i písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali řadu podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz