Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při mši se napětí dostaví, ale trému mít nebudu, ubezpečuje varhaník

  3:50aktualizováno  3:50
Na páteční tryznu za Václava Havla se už od čtvrtečního rána připravovala katedrála sv. Víta. Varhaník ladil nástroj, hledala se místa pro co nejvíce židlí. Stranou musela jít i obvyklá vánoční výzdoba. Potřeba je každý kousek místa.

Varhaník Josef Kšica | foto:  Dan Materna, MAFRA

Slzy pro Havla

Čtyřiadvacet hodin před tryznou za Václava Havla není v katedrále svatého Víta na Pražském hradě skoro živáčka. Až na hrstku techniků z televize, kteří různě popotahují kabely, aby připravili prostor na přímý přenos v televizi.

Pak najednou ticho prořízne pár ostrých tónů shůry. To varhaník Josef Kšica zkouší, jestli mu správně naladili nástroj. Pátek má pro něj zvláštní symboliku. "Poté, co byl Václav Havel zvolen v devadesátém roce prezidentem, já mu jako tenorista Pražského filharmonického sboru zpíval, když si do katedrály přišel pro požehnání. Ani ve snu by mě tehdy nenapadlo, že mu budu hrát při pohřbu na varhany," líčí devětapadesátiletý muž.

V hlavní části chrámu už jsou nachystané schody na katafalk s rakví. Stoupáme do presbytáře, prostoru vyhrazeného pro kněze. Vpravo dokončují dělníci tři dřevěné plošiny pro novináře. Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt stojí před půlkruhem svých lidí jako dirigent a udílí poslední pokyny.

U jednoho sloupu se krčí zelený nenastrojený smrček. "Normálně je chrám touto dobou dávno vánočně vyzdobený, ale tentokrát každé místo přijde vhod. Stromečky rozmístíme a nazdobíme až na Štědrý den dopoledne," vysvětluje můj průvodce.

Zatímco Josef Kšica při obřadu doprovodí liturgické zpěvy pražského katedrálního sboru na kůru, Česká filharmonie dole zahraje části z Dvořákova Rekviem. "Trému mít nebudu, ale napětí v těle se asi dostaví," loučí se varhaník.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz