Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při loučení s Havlem se sešli i nepřátelé

  0:01aktualizováno  0:01
Neobvyklou večeři pořádal ve čtvrtek v Lánech Václav Havel. Pozval na ni přes sedmdesát hostů, z nichž by si jich řada dobrovolně nikdy k jednomu stolu nesedla. Pozvat na slavnostní večeři hosty, kteří se navzájem častují výrazy hlupák, vyžírka nebo rychlokvaška, není právě obvyklé. Když se však s prezidentskou funkcí loučí Václav Havel, jsou takové věci možné.

Ve čtvrtek večer uspořádal Havel na zámku v Lánech rozlučkovou recepci pro nejvyšší současné i minulé ústavní činitele a pozval na ni přes sedmdesát hostů. Přitom řadu nich nelze rozhodně považovat za Havlovy přátele a ani navzájem sobě někteří politici nechovají zvlášť velkou úctu.

Bývalí premiéři se jen minuli
V lánském zámku se tak potkal například čestný předseda ODS Václav Klaus a bankéř Josef Tošovský. Ačkoli je oba spojuje to, že byli v minulosti českými premiéry, při vstupu do slavnostně vyzdobených sálů se velmi rychle minuli. Místo přivítání zamířil Klaus velmi rychle ke své stranické družině vedené Ivanem Langerem a Miroslavou Němcovou.

Stejně netečný postoj zvolil Klaus i k dalšímu bankéři, Luďku Niedermayerovi. Není divu. Když byl před lety Niedermayer jmenován členem Bankovní rady České národní banky, označil ho Klaus pohrdavým termínem "rychlokvaška". Vzájemný chladný vztah obou mužů byl patrný už od samého začátku recepce. Při čekání na prezidentův příchod stáli od sebe v uctivé vzdálenosti a tvářili se, jako by se neznali.

V ještě větším odstupu poslouchali prezidentův proslov při přípitku i Miloš Zeman a Vladimír Špidla. Srdečné rozhovory při recepci byly vyloučeny rovněž mezi Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem, který si v minulosti vysloužil od Zemana označení hlupák, zbabělec a vyžírka.

Že seznam pozvaných politiků tvoří třaskavou směs, to si uvědomoval i Václav Havel. "Věřím, že to kontroverzní mezi námi zůstane zapomenuto," mírnil napětí u přípitku. Ale jinak shromáždění hostů přehlédl se zjevným zalíbením. "Myslím, že jsem už dlouho neviděl tak vysokou koncentraci ústavních činitelů," řekl spokojeně.

Něco zachránily omluvenky
Omluvenky některých hostů pak stihly odvrátit další trapné situace. Pozvání na recepci odmítl například Jan Kavan, který by jen stěží našel společnou řeč se svým nástupcem Cyrilem Svobodou. Problémy s hospodařením na ministerstvu a s Kavanovým sekretářem Karlem Srbou by nebyly tím pravým tématem k rozhovoru. Do Lán také nepřijel komunistický místopředseda parlamentu Vojtěch Filip. Umožnil tak Havlovi dodržet jeho zásadu, že se s komunisty nestýká.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz