Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při koledě zabíjela sousedka, míní policie

  16:58aktualizováno  16:58
Staré Křečany - Policie obvinila v případu tragické velikonoční koledy ve Starých Křečanech u Rumburku prvního člověka. Svého souseda tu podle vyšetřovatele ubila sedmatřicetiletá žena. Policisté ji viní z ublížení na zdraví s následkem smrti. Zajímají se ale i o další rváče.

Policisté ženu zadrželi krátce po rvačce, do které se postupně zapojilo na dvacet obyvatel obce. S obviněním ale čekali na výsledek pitvy.

Ta prokázala, že muž utrpěl otok mozku a zemřel po úderech tupým předmětem do hlavy. Kriminalisté zatím nepotvrdili, že ho obviněná utloukla lopatou.

"Ženu jsme proto obvinili z ublížení na zdraví s následkem smrti," uvedla Jana Matonohová z tiskového oddělení severočeské policie. Policisté ženě neprokázali úmysl zabít.

Důvod rvačky zatím není jasný. Účastníci v úterý připustili, že předtím společně popíjeli alkohol. Policejní mluvčí nevyloučila, že kriminalisté obviní i další účastníky rvačky.

"Severočeské služby kriminální policie a vyšetřování šetří zvlášť samotný útok na může. Vedle toho se ale zajímáme i o samotnou rvačku. Toto šetření mají na starost děčínští policisté," dodala Matonohová.

Pomlázka se zvrhla ve rvačku
Vše začalo jako běžná velikonoční tradice. "Otec s bratrem byli koledovat a skončili u sousedů," vypráví Valerie Balogová. Její otec už nežije, návštěva totiž dostala nečekaný spád.

"Pohádali se a nakonec se začali rvát. Do otce mlátili vším, co měli po ruce. Když jsem přiběhla, už ležel u vrat na zahradu a nehýbal se," líčí Balogová slzami v očích.

"Zavolal někdo z obce. Oznámil, že se ve Starých Křečanech pere asi dvacet lidí a řekl, že se tam i střílí. Naše hlídka proto okamžitě vyjela na místo," uvedla policejní mluvčí. Dvaceti policistům se podařilo dav zklidnit, muži už ale pomoci nedokázali.

Podle některých informací muž padl na zem poté, co ho sousedka udeřila lopatou do hlavy. Lékař z přivolané sanitky konstatoval smrt. "Teprve nyní nám dochází, co se vlastně stalo. Nejvíc v šoku z toho byly děti," říká Balogová.

Místo, kde se celá věc stala, leží na okraji obce. Po léta zde bydlí v těsné blízkosti několik romských rodin. Zabitý muž však podle jeho zetě Romana Mašlíka nebyl Rom, ale Maďar.

Sousedé tvrdí, že spolu dosud vždy vycházeli dobře. S tím je teď konec. Všichni pozůstalí uvažují o stěhování. "Otec chtěl dům dát celý do pořádku a příští rok prodat. Myslím, že teď to uděláme mnohem dříve," tvrdí Balogová.

V příhraniční obci ve Šluknovském výběžku vládne pozdvižení. V ulicích hlídkuje policie. "Nic podobného se tu nikdy nestalo," kroutí hlavou starosta Jiří Král.

Z třinácti set obyvatel je ve Starých Křečanech zhruba stovka Romů. Policie nyní hlídá, aby incident nepřerostl v krevní mstu. Po mrtvém muži zůstalo sedm dětí a osm vnoučat.

"Nechceme odvetu, chceme spravedlnost," gestikuluje na okraji zahrady švagr mrtvého. Nemůže se ale smířit s tím, že policie vyšetřuje aktéry rvačky na svobodě.

O Velikonocích došlo ke rvačce s tragickým koncem ve Starých Křečanech. (22. dubna 2003)

Příbuzní zemřelého Kolmana Baloga vyprávějí, jak o Velikonocích došlo k nešťastné rvačce ve Starých Křečanech. (22. dubna 2003)

Příbuzní zemřelého Kolmana Baloga vyprávějí, jak o Velikonocích došlo k nešťastné rvačce ve Starých Křečanech. (22. dubna 2003)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Vítr převrátil přívěs nákladního auta, před osobní skácel strom

Silný vítr převrátil prázdný přívěs za náklaďákem u Litomyšle. (18.1.2018)

Čtvrteční silný vítr, který zasáhl celou Českou republiku, přispěl v Pardubickém kraji k několika dopravním nehodám....

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Najdete na iDNES.cz