Armádní protichemická jednotka.

Armádní protichemická jednotka. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Při „jaderné“ havárii zasahovaly stovky vojáků

  • 2
Stovky vojáků a hasičů se na Olomoucku zapojily do zásahu při fiktivní havárii jaderného zařízení a úniku nebezpečných látek do okolí. Ve vojenském prostoru Libavá tak vyvrcholily rozsáhlé třídenní manévry, které sledoval i premiér Jiří Paroubek.

Do cvičení Havárie 2005 se na Libavé na Olomoucku zapojilo 700 vojáků s 217 kusy techniky. Další stovka vojáků účinkovala v rolích figurantů.

Do zásahu při simulované havárii jaderné elektrárny armáda nasadila záchranné prapory, ženisty, protichemickou jednotku, vojenskou policii, záchranné vrtulníky i polní nemocnici.

"Mám z toho mimořádný dojem. Armáda je připravena zvládnout zvláštní události. Profesionalita vojáků je vysoká, jsem spokojen," řekl premiér Jiří Paroubek, který některé z cvičných akcí osobně sledoval.

Havárii jaderné elektrárny podle svých slov považuje za potencionální nebezpečí. "Doufám, že reálné dlouho nebude," uvedl Paroubek s tím, že kvůli globální hrozbě terorismu však musí Česká republika s takovým ohrožením počítat.

"K útokům samozřejmě může dojít i v naší zemi, na naše města, na naše domovy a pak musíme být připraveni," dodal.

Simulovaná havárie jaderného zařízení měla podle scénáře cvičení řadu vedlejších souvislostí: migraci obyvatel ze zamořených území spojenou s humanitární krizí, hromadnou dopravní nehodu či požár v těžko dostupném terénu.

Vojáci tak během cvičení rychle vybudovali polní nemocnici, evakuační středisko i dekontaminační zařízení. "Armáda má zpracované krizové scénáře na různé situace, na které se připravujeme a procvičujeme je," konstatoval náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Havárie 2005 na Libavé patří k nejvýznamnějším letošním armádním cvičením. "Musíme vyzkoušet, zda jsme schopni reagovat v těch časech, které jsou domluveny s Integrovaným záchranným systémem," řekl ministr obrany Karel Kühnl.

Připomněl, že armáda v takzvaných nevojenských krizových situacích zasahuje až v případě, že následky například havárie nejsou schopny zvládnout složky Integrovaného záchranného systému.

Velení armády označilo cvičení za úspěšné. "V takovémto složení jsme nikdy necvičili. Nikdy se ani nerozvinula takovým způsobem humanitární základna. V celkovém měřítku je to největší letošní cvičení," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Přineseme další informace a fotografie...

, natoaktual.cz

Video