Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při další nehodě v Rakousku zemřeli tři lidé

  16:05aktualizováno  16:05
Neštěstí v rakouských tunelech nekončí. Nejméně tři lidé ráno zemřeli a dvanáct bylo zraněno v Ambergském tunelu na západě Rakouska při srážce dodávky s autobusem a následné řetězové reakci. Je to druhá nehoda v tunelu s obousměrným provozem za poslední tři dny. V pondělí při havárii v Gleinalmském tunelu v rakouském Štýrsku zemřelo pět lidí.

Podle policie vybočila kolem půl deváté dopoledne ve 3,5 kilometru dlouhém tunelu s obousměrným provozem malá dodávka ze svého pruhu a srazila se s protijedoucím autobusem ze Štýrska. Do havarovaných vozidel potom narazily ještě dvě osobní auta a motocykl. Na místě zahynuli tři lidé: řidič autobusu a jeden cestující, a řidič dodávky. Řada dalších lidí, zejména z autobusu, byla zraněna, z toho jedna žena těžce.

Všechny oběti a zranění jsou Rakušané.

Dálnice A14, kde je Ambergský tunel, vede podél Rýna na rakousko-švýcarském pomezí a spojuje Bregenz s tyrolským Innsbruckem.

Paradoxní je, že letos v květnu byla v tunelu zahájena výstavba druhé souběžné roury, aby se zvýšila bezpečnost provozu, protože po této dálniční trase projíždějí denně tisíce vozidel. Situace se však nezlepší ani po dokončení projektu, protože v roce 2004 se má uzavřít dosavadní, již 19 let starý tunel kvůli nezbytné sanaci. Po tu dobu se bude opět jezdit v jednom pruhu pro oba směry a to v novém tunelu.

Tragédie v Gleinalmském tunelu
Při požáru v Gleinalmském tunelu na rakouské dálnici A-9 severně od Štýrského Hradce uhořelo v pondělí po nehodě pět lidí a čtyři byli zraněni. Neštěstí zavinil zřejmě rakouský řidič, který v zatáčce tunelu dlouhého 8,3 kilometru vyjel do protisměru a narazil do protijedoucího vozu nizozemských turistů, vracejících se z dovolené na jihu Evropy.

Po čelní srážce začala osobní auta okamžitě hořet. Z šesti cestujících holandského automobilu zahynulo pět lidí, z toho tři děti. Podle některých nepotvrzených informací nehodu přežila malá holčička, i když v kritickém stavu s popáleninami na 70 procentech těla.

V protijedoucím rakouském voze zahynul jeden dospělý.

Po nehodě byl tunel uzavřen. Na místě pracovalo dvanáct hasičských sborů a dva vrtulníky. Likvidace požáru trvala asi hodinu.

V květnu 1999 zahynulo při požáru v Tauernském tunelu 12 lidí a padesát dalších bylo zraněno poté, co do kolony osobních automobilů narazil kamion.

Problémové tunely
Katastrofa znovu připomněla problém "úzkých hrdel" rakouských dálnic procházejících Alpami: až na několik výjimek je dálniční doprava při průchodu pod horskými hřebeny směstnávána vždy do jediné tunelové roury o dvou pruzích s protisměrným provozem. To je při dnešní intenzitě provozu zdrojem řady závažných katastrof. 

Tunel pro protisměrně jedoucí auta
Rakouské automotokluby ÖAMTC a ARBÖ požadují urychlené vybudování druhé tunelové roury nejen v Gleinalmském, ale ve všech dálničních tunelech, kde k tomu při výstavbě v 60. a 70. letech z úsporných důvodů nedošlo. Stát by měl z daní a různých poplatků a srážek motoristů vyčlenit ročně "tunelovou miliardu" tak, aby do pěti let byl první výsledek a do deseti let byl program splněn.

Ministryně dopravy Monika Forstingerová však tyto požadavky jednoznačně odmítla a vyslovila se pouze pro realizaci dodatečných bezpečnostních opatření v obousměrných tunelech, která jsou připravováná od předloňské tauernské katastrofy.

Rakouský dopravní klub (VCÖ) navrhuje vybudovat pouze únikovou požární štolu pro pěší. V hlavním tunelu by mělo být instalováno moderní hasicí zařízení a povolená rychlost snížena kvůli bezpečnosti na 60 kilometrů za hodinu.

O nedostatcích v Gleinalmském tunelu se vědělo dva roky
Někteří odborníci upozorňují, že revize Gleinalmského tunelu z roku 1999 prokázala značné bezpečnostní nedostatky, zejména co se týče požárního odvětrávání a možnosti úniku osob z havarovaných vozidel. Přesto se s tunelem nestalo vůbec nic.

V Tauernském tunelu uhořelo
12 lidí

Také po předloňské katastrofě v Tauernském tunelu sice vláda odsouhlasila jeho zdvojení, realizace tohoto projektu však zatím nijak výrazně nepokročila.

Rakouští požárníci prohlížejí ohořelé vraky aut, které vzplály 6. srpna při nehodě v Gleinamském tunelu na dálnici A-9 severně od Štýrského Hradce. Požár vypukl, když se dvě auta čelně srazila asi dva kilometry od severní ho vjezdu do více jak osm kilometrů dlouhého tunelu. Neštestí si vyžádalo pět mrtvých a čtyři zraněné. (7. srpna 2001)

Autobus, do kterého čelně narazila v Ambergském tunelu v západním Rakousku protijedoucí dodávka. Do nich pak najela dvě osobní auta a motocykl. Při nehodě zahynuli nejméně tři lidé, 8. srpna 2001

Záchranáři pomáhají cestujícím ven z autobusu, do kterého čelně narazila v Ambergském tunelu v západním Rakousku protijedoucí dodávka, 8. srpna 2001

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Konspiracím odzvonilo. Hitler zemřel v bunkru, ukázal test jeho zubů

Adolf Hitler

Vůdce Třetí říše měl extrémně špatný chrup, trpěl zápachem z úst a nejedl maso. Francouzští patologové zkoumali...

Nepřivírejte oči nad špinavými penězi z Ruska, žádají poslanci Mayovou

Pobočka britské banky HSBC v centru Londýna.

Vlivná komise britského parlamentu dnes vyzvala vládu premiérky Theresy Mayové, aby zesílila boj proti přílivu ruských...

Na předměstí Marseille stříleli ozbrojenci, policie vyloučila terorismus

(Ilustrační snímek)

Policie v pondělí odpoledne zasahovala v problematické čtvrti jihofrancouzského města Marseille. U kulturního střediska...

Grafton Recruitment Praha
Java vývojář/ka - backend

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 40 000 - 85 000 Kč

Najdete na iDNES.cz