Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přežili nacistickou genocidu, nyní v židovském státě trpí hlady

  16:43aktualizováno  16:43
Čtvrtina lidí, kteří přežili holokaust, žije v Izraeli pod hranicí chudoby. Mají problémy zaplatit za jídlo, topení, bydlení, léky a pečovatelské služby. Stárnou, trápí je stále více zdravotních problémů a nedostává se jim peněz na běžný život.

Návštěvník izraelského památníku Jad Vašem si prohlíží portréty obětí holokaustu (18. dubna 2012) | foto: Reuters

"Je to poprvé, co nemám dostatek peněz na jídlo a oblečení," řekla listu The Guardian Ros Dajanová, která původně pochází ze Sofie. "Dřív jsem mívala svou hrdost, nyní se stydím," dodala.

Po válce získala v Izraeli vzdělání jako zdravotní sestra, platila daně, v přístavním městě Jaffa koupila domek, který si léta pronajímala. Naučila se hebrejsky, přivykla i bolesti, kterou jí způsobují tři zlomené obratle, následek napadení  nacistickým vojákem.

"Na den holokaustu ti, kdo nevědí, co je holokaust, co je hlad, pořádají pochody. Lidé, kteří během holokaustu trpěli, jsou opomíjení," stěžuje si bezdětná vdova. V Izraeli nyní žije 198 tisíc lidí, kteří holokaust přežili. Skoro 90 procent z nich je starších 75 let a asi 20 tisíc potřebuje nepřetržitou péči.

Každou hodinu zemře jeden svědek Hitlerových hrůz

"Mnoho přeživších má vysoké účty za zdravotní péči, život v Izraeli je celkově velmi drahý," řekla britskému listu Debora Garelová z Jaffského institutu, nevládní organizace rozdávající potravinové balíčky těmto lidem.

"Aby lidé, kteří přežili holokaust, v Izraeli hladověli? To nejde. Když hladověli v ghettu, nesmějí hladovět v židovském státě," bouří se Garelová. Vláda se podle ní snaží dělat vše, co je v jejích silách.

Tvrdí, že mnoho přeživších nezná svá práva, ani nevědí, že mají nárok na státní příspěvek. Mnohým z nich chybí schopnosti nebo energie k tomu, aby překonali všechny byrokratické překážky a dávky od státu dostali.

"Miluji tuto zemi, ale necítím se tu jako Židovka. Každý Den obětí holokaustu je mi smutno z toho, co vše jsme ztratili, a je mi smutno i z toho, že jsem neskončila v zemi, která mě miluje," říká Ros Dajanová s trpkostí.

The Guardian napsal, že ostudný problém lidí, kteří přežili nacistickou genocidu a nyní v židovském státě strádají, je sice akutní, ale ne dlouhodobý. Loni v Izraeli zemřelo 12 tisíc svědků holokaustu. V současnosti umírá jeden takový člověk za hodinu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Papež si v Chile poplakal s oběťmi chlípných kněží, v zemi hoří kostely

Návštěva papeže Františka v Chile (16. ledna 2018)

Papež František se v úterý v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání, kterého se v minulosti dopustili místní...

Obě Koreje vytvoří na olympiádě spojený tým, KLDR vyšle i roztleskávačky

Banner propagující olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu nedaleko...

Severní Korea vyšle na zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu příští měsíc kromě sportovců i skupinu 230...

Najdete na iDNES.cz