Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přežít mohou jen nadřazení, hlásal střelec na webu

  12:16aktualizováno  12:16
Říkal si Sturmgeist89 a svůj plán vraždit na střední škole zveřejnil předem na internetu. Video, které nahrál, si mohl prohlédnout kdokoli. Jmenovalo se Masakr na střední škole Jokela. Včera dopoledne 18letý finský student Pekka-Eric Auvinen své hrozby splnil.

Lidé jsou jen živočišný druh jako každý jiný. Smrt a zabíjení nejsou tragédie, v přírodě se to stává běžně. Jen málokoho má cenu ušetřit, hlásal finský student na videu, které dal na server YouTube. Snímek zachycuje stránku s videem. | foto: REPRO: REUTERS

Mladík na střední škole finského města Tuusula postřílel osm lidí. Pak se podle policejních zdrojů sám, patrně v sebevražedném úmyslu, střelil hlavy. Zemřel až o několik hodin později v helsinské nemocnici. - více zde

Na videu, které umístil na internetový server YouTube, byla nejprve zachycena škola, v níž se včerejší incident odehrál. Ta poté počítačovým trikem vyletěla do vzduchu a následně se na videonahrávce objevila do ruda zbarvená fotografie muže mířícího zbraní na kameru.

masakr Blog na iDNES.cz:
Máme se bát?

V doprovodném textu autor prohlašuje: "Jsem cynický existencialista, nelidský humanista, asociální sociální darwinista, realistický idealista a božský ateista. Jsem připraven za svou věc i zemřít."
 
V bizarním, temném prohlášení se rovněž uvádí, že mladík za své nepřátele považuje "individua, která nejsou hodna lidské rasy". A oznamuje zde také, že "má všeho dost a nechce už být součástí této zkrachovalé společnosti".

Na internetu ohlásil i datum masakru
Střelcova přezdívka Sturmgeist89 pochází z němčiny a znamená "bojový duch". Ve videu na YouTube oznámil i datum masakru: 7. listopadu 2007. Kromě toho na server umístil řadu dalších videí, která dokazují, že byl fascinován nacismem, masovými vrahy a teoriemi o nadřazenosti jedněch lidí nad druhými.
 
Podle všeho i datum 7. listopadu, výročí revoluce v Rusku v roce 1917, nevybral náhodně. Jeho vražedný plán byl neobyčejně precizní. Jako cíle vyjmenoval "studenty a učitelský sbor, lidskost a lidskou rasu".

Ještě před vražděním sepsal a na internetu zveřejnil manifest, kde popsal motiv svého jednání. "Lidská rasa je retardovaná a hloupá. Když se dívám na lidi, které potkávám – ve společnosti, ve škole, všude – nemůžu říct, že patřím do stejné rasy. Kdepak! Vyvinul jsem se o jeden krok výš," napsal mladík. "Pouze nadřazení jedinci by měli přežít, ti podřazení by měli být zlikvidováni," vysvětlil.

Na internetu se před činem svěřil i s tím, co nenávidí. Byl to seznam s více než dvaceti položkami. "Rovnoprávnost, toleranci, lidská práva, mýdlové opery, pacifismus, televizní reklamy, rapovou muziku, demokracii a lidskou rasu," uvedl mimo jiné.

"Ačkoliv jsem si jako svůj cíl vybral střední školu, moje motivy jsou mnohem hlubší, politické. Jde o masovou vraždu, politický terorismus. Existuje pouze jediné řešení: smrt celé lidské rasy," napsal osmnáctiletý student Pekka-Eric Auvinen na své webové stránky.

Lidé jsou zotročeni
Ačkoli nebylo dlouho oficiálně potvrzeno, že v Tuusule vraždil právě mladík s přezdívkou Sturmgeist89, texty, které zveřejnil na své stránce, nenechávaly nikoho na pochybách.

"Lidé si myslí, že jsou svobodní, ale nevšimli si, že jsou zotročení. Většina lidí ve společnosti jsou slaboduší a nevzdělaní retardi, masy, které se chovají jako naprogramovaní roboti," konstatuje muž, který sám sebe zachytil, jak trénuje střelbu do jablka.

... já jsem bůh!
"Má mysl je svobodná! Vybral jsem si svobodu, ne být robotem nebo otrokem. Můžete namítnout, že trpím ‚spasitelským komplexem‘. Jistě, ale vy zase trpíte ‚komplexem davu‘. Ve srovnání s tebou, retardovaná maso, jsem jako bůh," uvádí se dále na stránkách finského studenta.

"Jsou tři druhy lidí: individualisté, zhruba 3 % světové populace, manipulátoři, opět 3 % světové populace, a masy, tedy 94 % světové populace. Ty první dvě skupiny jsou inteligentní osobnosti, lidé tvořiví a uvědomělí. A ti ovládají masu," pokračuje střelec. "Jsem plný nenávisti a miluji ji."

Co s touto nenávistí? Student ví. "Jsem diktátor a bůh svého vlastního života. Vybral jsem si vlastní cestu. Jsem připraven bojovat a zemřít pro svůj případ. Já jako přirozený výběrčí vytřídím všechny, které shledávám jako neschopné, nehodné lidské rasy a narušující přirozenou selekci. Nemůžu toho sám moc změnit, ale doufejme, že mé činy inspirují všechny inteligentní lidi na světě a odstartují něco jako revoluci proti současnému systému."
 
Přestože takovéto studentovy názory kolovaly na internetu, na škole do posledního okamžiku neměli učitelé o "zálibách" střelce tušení.

Kim Kiuru, učitel, který sám musel před střelcem prchat, ho včera charakterizoval jako nadprůměrného studenta, který se mimořádné zajímal o pravicový i levicový extremismus. "Je to úplně nepochopitelné. Normálně u nás panuje naprostý klid," řekl Kiuru.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Evropské vlády jsou spoluviníky mučení migrantů v Libyi, tvrdí organizace

Migranti sedí v libyjském detenčním centru. Tito lidé byli zadrženi libyjskými...

Vlády evropských zemí podporují libyjské úřady v omezování migrace přes Středozemní moře, přestože dobře vědí, jakému...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, osmnáct zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...Najdete na iDNES.cz