Touto bránou přijížděly do Osvětimi nákladní vlaky plné lidí.

Touto bránou přijížděly do Osvětimi nákladní vlaky plné lidí. | foto: AP

Přežili holokaust a teď žalují maďarské dráhy, že je odvezly do Osvětimi

  • 305
Necelá stovka přeživších holokaustu a jejich příbuzných zažalovala u soudu v Chicagu maďarskou železniční společnost za to, že v době druhé světové války odvezla tisíce lidí do koncentračního tábora v Osvětimi. Vedení železnice "vědomě podporovalo genocidu," oznámili právníci bývalých osvětimských vězňů a požádali o více než miliardové odškodné.

"Maďarská železniční společnost (MÁV) vědomě poskytla vlaky na přepravu 437 tisíc Židů na smrt do Osvětimi mezi březnem a říjnem 1944," uvedli v úterý u okresního soudu v americkém Chicagu právníci skupiny devadesáti pěti lidí, z nichž někteří tehdejší "jízdu na smrt" zažili na vlastní kůži.

Podle advokátů je možné podat žalobu na americkou pobočku společnosti MÁV, protože železnice má na území Spojených států své zastoupení a může prodávat jízdenky.

Kromě "vědomého podílu na genocidě" viní žalující strana podle chicagského deníku Straits Times i tehdejší zaměstnance železnice za vykrádání kufrů deportovaných Židů.

Téměř stovka přeživších holokaustu i příbuzných těch, kteří se dnešních dnů nedožili, žádají odškodnění ve výši 1,24 miliardy dolarů (přes 32 miliard korun), z toho 240 milionů za ukradený majetek a jednu miliardu za "horlivou účast" maďarské státní železnice na genocidě.

"Třebaže je otázka peněz v porovnání s neomluvitelnými zločiny na obětech holokaustu nicotná, nelze tyto zločiny podle zákona potrestat jinak než finanční rekompenzací," sdělili právníci u amerického soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video