Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Umím se dohodnout a dohodu držet, říká prezidentský kandidát Zeman

  19:47aktualizováno  19:47
Jaké přednosti má prezidentský kandidát Miloš Zeman? Tvrdí o sobě, že se umí dohodnout a dohodu dodržet, v čemž se podobá Václavu Klausovi. "Většina politiků neumí ani jedno, ani druhé. A málokdo umí obojí," říká Zeman. Vidí se i jako eurofederalista hájící preventivní úder na Írán.

Miloš Zeman nasbíral potřebných 50 tisíc podpisů koncem června. Nakonec získal dvojnásobný počet. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Milošovi Zemanovi nikdo nevezme, že přivedl ČSSD do vrcholných pater politiky, a stal se prvním premiérem z jejích řad. V roce 1998 mu to umožnila takzvaná "opoziční smlouva", uzavřená s ODS Václava Klause.

"Lišíme se s Václavem Klausem v mnoha věcech a shodujeme se ve dvou," srovnává Zeman.

"Zaprvé: oba se dokážeme dohodnout. Zadruhé: dokážeme uzavřenou dohodu dodržet. Většina politiků neumí ani jedno, ani druhé. A málokdo umí obojí. Každopádně jsem jiný než Václav Klaus, co se třeba týká mého vztahu k EU nebo desítkám dalších záležitostí. V tomto případě neříkám lepší, nebo horší, ale jiný," tvrdí Zeman.

Jako prezident by se necítil vázán nepsaným pravidlem, že premiérem jmenuje předsedu strany, která dosáhne nejvyššího volebního zisku.

"Premiérem se může stát člověk, který buď dokáže sestavit akceschopnou, tedy většinovou koaliční vládu, anebo model, jemuž dávám přednost, menšinovou vládu s tolerancí nějaké pokud možno silné opoziční strany. Pokud by i Bohuslav Sobotka nebo kdokoliv jiný z ČSSD toto zadání splnil, tak bych ho jmenoval předsedou vlády," vyhlašuje nyní Zeman o Sobotkovi, kterého nemá rád.

Prezidentští kandidáti

MF DNES přináší seriál velkých rozhovorů s prezidentskými kandidáty. Miloš Zeman byl druhý v pořadí, třetí bude Zuzana Roithová. První rozhovor poskytl Jan Fischer (najdete ho zde).

Recept na to, jak by jako prezident dokázal jednat a hledat smír, je podle Zemana prostý. "Politici, včetně mě, velmi rádi exhibují. Když si s nimi sednete do klidné atmosféry za jednací stůl a nepřipustíte novináře, před nimiž by všichni exhibovali, tak se dá určité dohody dosáhnout," je přesvědčený Zeman.

"Když chci někoho přesvědčit o svém názoru například na DPH, nezačnu tím, že svolám tiskovou konferenci a veřejně do kamer řeknu, že to či ono je blbost," řekl.

Na Hradě by si nechal například současného kancléře Jiřího Weigla, který podle něj vykonává funkci dobře. Ale kvůli incidentu v Chrastavě, kde levicový radikál napadl airsoftovou pistolí prezidenta Václava Klause, by Zeman vyhodil "amatérské bodyguardy, kteří tam nemají co dělat".

Kolik má nyní Zeman na transparentním účtu, kolik už dal do kampaně a kde sežene další miliony, expremiér neví. A říká, že ho to ani nezajímá.

"Byl jsem předsedou vlády, který měl nesrovnatelně vyšší možnosti, než má prezident, a ČSSD tehdy dostala celou řadu sponzorských darů, ale nikdo za mnou nepřišel a nežádal o žádnou protislužbu," tvrdí Zeman a pomáhá si citací z odposlechů zabitého kmotra Františka Mrázka. Ten tvrdil, že Zeman není na peníze, ale na chleba se sádlem a na to, aby ho lidi měli rádi. "Obojí je pravda, i když on říká chleba se sádlem a tři okurky, a já si na chleba se sádlem zásadně dávám cibuli," odmítá Zeman, že by mohl podléhat vlivům svých sponzorů.

V zahraniční politice patří Zeman ke kritikům islámských zemí, odmítá například spojení "umírněný muslim". Podpořil by například preventivní útok na íránská odpalovací zařízení. I proto, že Írán vyhrožuje Izraeli, kterého se Zeman zastává.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Najdete na iDNES.cz