Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


22:25
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž z povolebního dění na Ukrajině v tuto chvíli končí. Děkujeme za pozornost.
21:25
Pondělní střety separatistů a ukrajinské armády mají oběti i v řadách civilistů.
26.května 2014 v 19:18, příspěvek archivován: 26.května 2014 v 21:23

SHOCKING: Body of a old woman in front of #Donetsk #Ukraine railway station, Unclear what exact happened - AFP pic.twitter.com/UC49TXEJ8G

20:49
Ukrajina zaplacení dluhu vůči Rusku podmiňuje i jednáním o ceně plynu. Gazprom na počátku dubna zvýšil cenu za plyn pro Ukrajinu na 485 dolarů za tisíc metrů krychlových, když za předchozí, vůči Rusku vstřícnější ukrajinské vlády, Kyjev platil 268,50 dolaru. Ukrajinský ministr pro energetiku Jurij Prodan prohlásil, že spravedlivá cena by se podle něj měla pohybovat kolem 300 dolarů za 1000 metrů krychlových. Kyjev jí chce dosáhnout buď jednáním s Moskvou, nebo pomocí arbitráže.
20:31
Kreml dal najevo, že návrat Krymu k Ukrajině, jak si přeje Porošenko, nepřipadá v úvahu, protože donedávna ukrajinský poloostrov považuje za ruské území. "Krym je regionem Ruské federace, a proto nemůže být řeči o jeho návratu k Ukrajině," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov k Porošenkovým vyjádřením, že Krym byl a bude ukrajinský.
19:58
Po sečtení 90 % všech volebních lístků má Porošenko důvěru 54,22 % voličů. Na druhém místě je stále Julija Tymošenková s 13,00 %, třetí místo drží Oleg Ljaško s 8,00 %.
19:53
Doněcký starosta Oleksandr Lukjančenko v televizním prohlášení vyzval občany, aby nevstupovali do oblasti okolo vlakového nádraží a letiště. "Pokud je to možné, raději zůstaňte doma," radí obyvatelům. Svědci mezi tím vypověděli, že v prostorách vlakového nádraží se opět střílelo. Na místě jsou podle agentury Unian zranění.
19:50
Ukrajina předběžně přislíbila zaplacení dvě miliardy dolarů z dluhu za dodávky plynu z Ruska. Dohodu do středy musí potvrdit vlády obou zemí (více čtěte zde).
19:36
Rusko apeluje na kyjevskou vládu, aby zastavila vojenské operace proti ruským občanům. Kreml také vyzval OBSE, aby prošetřilo ozbrojené střety v Doněcku.
19:12
Současný úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v televizním projevu předběžně pogratuloval Porošenkovi k vítězství v prezidentských volbách.
18:43
Předseda Ústřední volební komise Michael Ohendovskij uvedl, že vyhlášení druhého kola prezidentských voleb nebude potřeba. Odůvodnil to dosavadním trendem ve sčítání hlasů.
18:36
Separatisté při bojích o doněcké letiště.
26.května 2014 v 16:33, příspěvek archivován: 26.května 2014 v 18:36

Pro-Russia militants battle #Ukraine troops at #Donetsk airport ( @EvgenyFeldman pic) http://t.co/llsQye1hgV @nycjim pic.twitter.com/LOiEFPxjYW

18:14
Podle informací agentury Unian při střetech u doněckého vlakového nádraží zemřel nejméně jeden člověk, další dva jsou zraněni. Podle vyjádření separatistů zemřeli dokonce dva lidé a mezi zraněnými je i malé dítě.
18:12
Vedení vzbouřenců podle agentury Interfax na Twitteru oznámilo, že "lidová armáda Doněcké lidové republiky" obnovila kontrolu nad letištěm a že letecké údery vládních sil jsou zatím přerušeny.
17:53
Státní letecká služba Ukrajiny prodloužila dočasné zastavení leteckého provozu na doněckém letišti. Kvůli neutuchajícím bojům nově platí minimálně do úterní deváté hodiny ráno.
17:25
Část doněckých separatistů se podle informací agentury Unian stáhla z místního letiště a obsadila klíčový most vedoucí do centra města. Průjezd přes most blokuje odstavený automobil. Policie se obává, že v něm mohou být výbušniny. Kvůli tomu se také zastavilo několik příměstkých autobusových linek.
17:19
Komentátor a publicista Jefim Fištejn ve vyslání České televize uvedl, že "Porošenko je zkušený politik, proevropsky orientovaný, který je však přijatelný i pro východ země". Podle Fištejna je předpokládané vítězství Porošenka v prezidentských volbách optimálním východiskem z ukrajinské krize.
17:04
Reportér serveru France 24 Robert Parsons, který sleduje situaci přímo v Doněcku, uvedl, že aktuální boj o tamní letiště je vůbec největším střetem armády a separatistů od vypuknutí ukrajinské krize.
16:51
Průběh ukrajinských voleb ocenilo i české Ministerstvo zahraničí. "Česká republika se ztotožňuje s předběžnou zprávou volební pozorovatelské mise OBSE a vítá vysokou účast voličů, kteří v nedělních volbách měli možnost svobodně vyjádřit svoji vůli a zvolili nového prezidenta země. Stejně jako mise OBSE oceňujeme odhodlání ukrajinských úřadů uspořádat řádné volby, jež převážně splňovaly mezinárodní závazky země a respektovaly základní svobody, a to i přes špatnou bezpečnostní situaci ve dvou východních oblastech země, pokusy zhatit volební proces, násilné provokace a trvající okupaci Krymu Ruskou federací," stojí v tiskovém prohlášení ministerstva.
16:42
Porošenko mírně navyšuje svůj už tak obrovský náskok. Po sečtení 85 % všech volebních lístků má důvěru 54,05 % voličů. Na druhém místě je stále Julija Tymošenková s 13,12 %, třetí místo drží Oleg Ljaško s 8,47 %. Sečtení zbytku hlasů je tak podle agentury Unian pouhou formalitou.
16:33
Helikoptéry ukrajinské armády při ostřelování doněckého letiště.
26.května 2014 v 14:13, příspěvek archivován: 26.května 2014 v 16:27

Ukrainian army in action. #Донецк #Ukraine pic.twitter.com/rF8FMeA9ta