Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 21. 10. 2013 9:36

Volba prezidenta ČR 11.-12. ledna 2013

První přímá volba prezidenta České republiky očima zpravodajů iDNES.cz a MF DNES.

14:10
V Lánech přišli první voliči před druhou hodinou, v prvních minutách odvolilo přes dvacet lidí. Jako první volil Jiří Douša, který se tu narodil a žije tu 66 let. "Rozmyšleno jsem měl hned," řekl. Celkově se v prezidentských volbách v zemi očekává vysoká účast.
14:00
Prezidentské volby v České republice začaly. Voliči vybírají příští hlavu státu celkem ve 14 904 volebních okrscích.
13:25
Nejbezpečnější volební místnost patrně mají čeští vojáci v Afghánistánu. Kvůli riziku útoků povstalců se místnost v Lógaru nachází v budově se zvýšenou balistickou ochranou. Na seznamu voličů je 254 jmen. Druhá volební místnost je v afghánské metropoli Kábulu.
12:25
Čtvrteční televizní "superdebata" na ČT1 může ještě hodně zahýbat výsledkem voleb. Sledovalo ji 1,7 milionu dospělých, tedy 20 % voličů. Mnozí voliči se přitom rozhodují až na poslední chvíli.
12:00
Pokud stále ještě nemáte jasno, koho volit, můžete se podívat na přehledné zpracování tří hlavních kladně vnímaných vlastností všech kandidátů - a také tří záporů. K tomu si můžete rozkliknout podrobnější profily (najdete je v článku), abyste se ujistili, že vámi zvolený kandidát skutečně nejvíc odpovídá tomu, co od prezidenta čekáte. Přehled kandidátů najdete zde.
11:26
Dodává, že "takovému pohádkovému a mytickému názoru na osobu prezidenta napomáhá i skutečnost, že prezidentská rezidence se nachází v areálu Pražského hradu, tradiční rezidenci českých králů".
11:25
"Spíše než prezidenta s konkrétním politickým a hospodářským programem se chystají volit všemocného monarchu schopného ochránit zemi před jakýmkoli nebezpečím a škrtem pera vyřešit všechny nahromaděné problémy," nahlíží autor na první přímou volbu prezidenta.
11:22
Co si o volbách v Česku myslí - přesněji čtou či slyší - Rusové? Komentátor státní agentury ITAR-TASS Alexej Karcev píše o "pohádkovém a mytickém" vztahu českých občanů k prezidentskému úřadu a volby označuje za politický test voličů i kandidátů. Upozornil také, že se Karel Schwarzenberg postavil proti účasti Ruska na dostavbě Temelína.
11:16
Zatímco loňské krajské volby přilákaly na Královéhradecku pouze 38,43 procenta všech voličů, o ty prezidentské je zájem mnohem větší. Svědčí o tom také rekordní počet voličských průkazů, které vydal hradecký magistrát. Podrobnosti čtěte zde.
11:00
Prezident Václav Klaus se rozhodl, že volit půjde. Dříve váhal, protože je velkým odpůrcem přímé volby. Odvolí v 15 hodin v budově budově ZUŠ Klapkova v pražských Kobylisích.
09:46
Některé propuštěné vězně k volbám prezidenta v prvním kole nepustí. Věznice totiž podle radnic nestihly nahlásit všechny změny původních volebních seznamů - amnestovaní vězni tak zůstali nahlášeni jako voliči za mřížemi. Více čtěte zde
09:22
Volby českého prezidenta bude monitorovat i mise z Běloruska.
09:14
Premiér Petr Nečas odevzdá svůj hlas v prezidentských volbách v Poslanecké sněmovně hned po otevření volební místnosti.
09:00
Na klidný průběh voleb bude dohlížet i policie. Na ochranu veřejného pořádku bude dohlížet potřebný počet policistů. "Hlídky budou mít svá stanoviště zejména v okolí volebních místností a v místech, kde by mohlo v souvislosti s volbami dojít k narušování veřejného pořádku," sdělil mluvčí policejního prezidia Tomáš Hulan. Policie bude podle něho v případě potřeby úzce spolupracovat s okrskovými volebními komisemi.
08:34
V New Yorku ve čtvrtek volila českého prezidenta například i slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Dvojnásobná světová šampionka (1949, 1950) a mistryně Evropy (1950) řekla, že si mezi kandidáty vybrala velmi snadno.
08:18
V USA a v Kanadě v první den voleb českého prezidenta volilo přes 200 lidí. V New Yorku na český konzulát zatím dorazilo téměř 70 voličů, na ambasádu ve Washingtonu zhruba o deset méně. Na ambasádu v Ottawě přišlo asi 40 krajanů. Celkem jich tam mají k volbám registrovaných 138. "Zájem voličů byl zatím větší než při posledních parlamentních volbách," řekla Ivana Krahulcová z ottawského konzulátu. Dodala, že na konzulátu v Torontu, kde žije hodně krajanů, během voleb očekávají zhruba polovinu z více než 300 registrovaných voličů.
08:00
V šesti městech a obcích proběhnou společně s prezidentskými volbami i místní referenda. Obyvatelé Prahy 7 se budou moci vyjádřit ke stavbě nové radnice, v Plzni ke stavbě obřího obchodního domu a v Bukově na Žďársku k chystanému úložišti jaderného odpadu. V Zábřehu na Šumpersku se bude hlasovat o prodeji pozemků pro novou papírnu a energetický zdroj, v Písku o místě pro nový krytý plavecký bazén a ve středočeské obci Březová-Oleško o územním plánu.
07:38
Volič musí po příchodu do volební místnosti prokázat volební komisi svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky či cestovním průkazem. Pokud totožnost a občanství neprokáže, nemůže hlasovat.
07:20
Volební místnosti v České republice se otevřou ve 14 hodin. První den hlasování skončí ve 22 hodin. V sobotu pak bude možné hlasovat od 8 do 14 hodin.
07:19
PÁTEK 10. LEDNA. Dobré ráno, vážení čtenáři. Předvolební maraton dneškem končí, ve čtrnáct hodin se otevřou volební místnosti. Dění pro vás budeme sledovat minutu po minutě.
22:11
Na závěr diskuse všichni vyzvali občany, aby přišli k volbám. Karel Schwarzenberg v závěrečném slovu vzkázal voličům, aby prezidentský úřad nepodceňovali. Dienstbier uvedl, aby šli volit za spravedlivý stát bez kroupce. "Volte cestu k návratu státu k občanům. Pojďme si naproti a mějme se rádi," prohlásil Franz. "Za Přemyslovců bylo v českém království dobře. Pojďte jim pomoct vrátit se na Hrad," lákal voliče Sobotka. Bobošíková vyzdvihla svůj negativní postoj k Evropské unii a Roithová uvedla, aby lidé volili rozumem a srdcem a hlavně toho, koho na Hradě skutečně chtějí.
22:01
Dienstbier považuje za největší faul netransparentsnost některých kampaní. Bobošíkové nejvíc vadí chyba při kontrole hlasů, která jí "tři týdny držela mimo volbu a udělal z ní kandidáta jakési druhé kategorie". Schwarzenberg a Roithová spolukandidátům poděkovali, že od nich žádné fauly nezaznamenovali.
21:57
Na závěr prezidentské debaty kandidáti mluvili o největších faulech, které je za dobu kampaně potkaly. "Faul zažívám z veřejnosti, která mě vyzývá, abych odstoupila. Ale tím bych popřela demokracii, která má být rozmanitá. Každý z nás je jiný, a nemůže to v sobě potlačit," uvedla Táňa Fischerová. Podobný názor má i Vladimír Franz. Ten si stěžoval také na to, že "některá strana" si pronajala náměstí, aby na nich nemohl o podpisy žádat nikdo jiný.
21:50
Karel Schwarzenberg nemá s uveřejňováním majetku nejměnší problém. U členů jeho strany ho to však nezajímá. "Já se v účtech svých straníků nešťárám," uvedl. "Měl byste být možná pečlivější a méně důvěřovat," napomenul ho Václav Moravec.
21:46
Jak by vypadaly projevy prezidentských kandidátů? Shodli se na tom, že by jejich datum neměnili a přednášeli ho na Nový rok. "Nešel bych nikomu pod stromeček," vyjádřil obdobné stanovisko k vánočnímu projevu Přemysl Sobotka. Někteří by projev "upgradovali". "Udělal bych ho živější, energičtější. Každý rok by se mohla měnit dramaturgie," navrhl Jan Fischer. Vladimír Franz by při něm i přednášel básně. Debata o novoročním projevu se však později strhla k frázím, opoziční smlouvě a protikorupčnímu zákonu. Jiří Dienstbier se opět pustil do Miloše Zemana.
21:24
Ve vyprodané Státní opeře proběhla premiéra opery Válka s mloky, kterou na motivy románu Karla Čapka zkomponoval hudební skladatel Vladimír Franz. Na premiéře chyběl. "Pochopitelně jsem chtěl premiéru vidět, je to otázka splnění životního snu. Který český skladatel nemá jako osobní metu mít světovou premiéru v Národním divadle? Ale na druhé straně je tady služba veřejnosti a já jsem se rozhodl, že budu na té debatě," řekl.
21:21
Karel Schwarzenberg se při debatě hájil před Jiřím Deinstbirem, že zahraniční politiku konzultuje i s opozicí. "Zvu je na Hrad a mluvím s nimi o tom," přeřekl se Schwarzenberg. "Honíte zajíce, který ještě běhá po lese," upozornil ho Václav Moravec.
21:18
Kandidáti se v prezidentské superdebatě zaměřili na státní návštěvy a jejich financování. "Kdyby hlavním problémem české zahraniční politiky bylo, z které hromádky se financují státní návštěvy prezidenta, byla by na tom Česká republika dobře," uvedl Jiří Dienstbier, stejně tak většina kandidátů nepovažuje tuto otázku za podstatnou.
21:08
První Češi začali ve Spojených státech hlasovat v první přímé volbě prezidenta České republiky. Úderem 14:00 místního času (20:00 SEČ) se otevřela volební místnost na českém generálním konzulátu v New Yorku. Mezi prvními tradičně volila slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Dvojnásobná světová šampionka a mistryně Evropy ČTK řekla, že si mezi kandidáty vybrala velmi snadno. "Je to pan ministr zahraničí Karel Schwarzenberg," uvedla.
20:58
  • Jiří Dienstbier (vlevo) a Karel Schwarzenberg před začátkem poslední

    Jiří Dienstbier (vlevo) a Karel Schwarzenberg před začátkem poslední prezidentské debaty v Kongresovém centru (10. ledna 2013) / Autor: Dan MaternaMAFRA

20:54
Další část debaty probíhala o tom, jak by měl prezident podporovat Česko. "Důležitější, než jaké má prezident auto, je, aby nám tu vzkvétala kultura a země se měla čím prezentovat v zahraničí. Dnešní doba neustále hledí na zevnějšek a málo se zabývá vnitřkem," řekl Vladimír Franz. "Proč bych měl chválit všechno, co je české, jen pro to, že to české je? Chválím Tomáše Baťu, ale Viktor Kožený byl taky Čech," prohlásil Zeman. Táňa Fischerová lobbovala za používání potravin z Česka.
20:49
Jak lze podkopat sebevědomí národa českého? "Může to být například ministr zahraničí, který neváhá hanobit státní symboly v zahraničí, když říká, že by tam místo lva chtěl mít sojku nebo Krtečka," pustila se Bobošíková do Karla Schwarzenberga. "Já bych řekl, že podkopat hrdost můžete leckterou trapností v životě, to se může stát každému," odpověděl bývalé europoslankyni. Největší podkopání sebevědomí bylo podle něj při Mnichov. Jiří Dienstbier zmiňoval prezidentskou amnestii. "Vytrácí se pocit rovnosti před zákonem, těžko pak občani na stát pak mohou být hrdí," řekl v prezidentské Superdebatě.
20:35
Při otázce, co by změnili na přímé volbě prezidenta, se Jiří Dienstbier opět navážel do financování Zemanovy kampaně. "Považoval bych za ubohé kritizovat ostatní kandidáty, ale panu Dienstbierovi se to odečítá z času, tak proč ne," reagoval na jeho kritiku Zeman. Nejvíce se proti němu vyhradila Zuzana Roithová. "Zákon jsem kritizovala od začátku, aby prošel řádným připomínkovým řízením," začala s kritikou a vytkla mu i další nedostatky.
20:24
Na otázky k financování kampaně postupně odpovídali všichni kandidáti. Jiří Dienstbier musel ujišťovat o tom, že má podporu vlastní strany. "Důkazem je už to, že mě sem do studia přišli osobně podpořit," uvedl. Jen Vladimír Franz na otázky o penězích neodpovídal. Vysvětloval svůj postoj ke státním symbolům. Karel Schwarzenberg dostal otázku na spoluzodpovědnost k jednání vlády, která zrovna nemá příliš velkou popularitu. "O amnestii jsem předem nevěděl," hájil se.
20:15
První otázka se týkala financování prezidentské kampaně. Jako první se k peněžním příspěvkům vyjádřil Miloš Zeman. "Dovolte, abych se představil. Jsem ruský agent, společnosti Lukoil," začal Zeman s tím, že informace MF DNES o jeho kampani nejsou pravdivé. Hned po něm čelil otázkám ke sponzorovi Tomáši Chrenkovi Jan Fischer. Ten se odvolával na ministryni zdravotnictví, která o zákoně, jenž Chrenkovi pomohl, rozhodla a na Transparency international.
20:01
V České televizi právě začala prezidentská debata se všemi devíti kandidáty na hlavu státu.
19:37
Osmaosmdesátiletá Anna Pižlová a devětaosmdesátiletý Zdeněk Matras mají společné bydliště v hlineckém Domě seniorů Drachtinka. A také to, že oba ve svém životě už zažili deset prezidentů. Jací podle nich byli, si přečtěte zde.
18:38
Karel Schwarzenberg
Herec a zpěvák Vojta Dyk s partnerkou, herečkou Táňou Vilhelmovou natočili video, na němž podpořili prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga. Vzniklo spontánně během jejich nynější dovolené na Šrí Lance. Podívat se na něj můžete zde.
18:08
V prvních deseti minutách v brazilském Sao Paulu odhlasovaly podle ČTK dvě české občanky, volební místnosti pro Čechy v Brazílii jsou ve čtvrtek otevřené od 17 do 24 hodin SEČ. K volbám v cizině se podle informací českého ministerstva zahraničí přihlásilo 7 200 českých voličů, což je o necelou desetinu více než při sněmovních volbách v roce 2010. Hlasovat o novém prezidentovi mohou i čeští vojáci nasazení v zahraničních operacích.
18:02
Dosud nejsledovanější televizní debatou prezidentských kandidátů byl duel mezi Janem Fischerem a Milošem Zemanem na Prima Family 4. ledna. Diskusi sledovalo 944 tisíc diváků starších 15 let. Dnes večer se ale všichni kandidáti ještě utkají v debatě České televize. Na internetu lidé mezi prezidentskými kandidáty nejčastěji hledali jméno Vladimíra Franze, uvedla ČTK.