Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezidentské svědomí

  0:01aktualizováno  0:01
Prezident Husák uděloval milosti v tisících, prezident Havel v desítkách až stovkách, prezident Klaus jednotlivě - nově devíti a doposud jen šestnácti lidem. Špatná otázka zní: kdo tudíž zachází s milostmi lépe?

Správný počet omilostněných na jeden "prezidentorok" totiž v žádných tabulkách nenajdeme.

Václav Klaus se postupně a obratně vyhýbá nástrahám, které tahle sporná pravomoc "z boží milosti" v demokratickém státě přináší.

Lidé nejsou velkorysému odpouštění trestů nakloněni. Václav Klaus hned zkraje oznámil a dodnes přísně dodržuje, že milostí bude jak šafránu - jde přece o vážná, ba osudová rozhodnutí.

Snímá břemeno trestu výhradně z lidí, nad nimiž se slituje srdce snad každého citlivého člověka - z mladíka, jenž zabil otce tyrana, z nevyléčitelně nemocného člověka, z matky malého dítěte... Tedy přesně tam, kde i korektní a bezchybná soudní spravedlnost už není (a nemůže být) humánní.

A do třetice, prezident už bezprostředně zveřejňuje, komu a proč odpouští. Jedna výčitka přesto zní: hlava státu se málo radí, žádosti čte sama a nezaměstnává tím ministerské úředníky.

Lze ji obrátit v uznání: člověk nadaný či spíš obtížený takovou pravomocí čte a rozhoduje sám, neboť jen jeho svědomí je měřítkem. Ale vzhledem k tomu, že prezident má další povinnosti, dá se pochybovat, zda všechny případy opravdu zvládne prostudovat.

Svědomí (a tentokrát i doporučení ministerstva spravedlnosti) mu nyní dovolilo omilostnit mladíka, který zabil ze strachu krutého otce. Cit napovídá, že prezident udělal dobře.

Rozum se ptá: ve věznicích si odpykává trest přes 17 tisíc vězňů. Kolik případů, kdy je pachatel spíš nešťastnou obětí, mezi nimi je? Kolik banálnějších činů, než je zabití člověka, spáchali? A kolik z nich nejen žádá, ale i si zaslouží, aby prezident řekl "buď volný"?

Václav Klaus mimořádnou pravomocí šetří. Není zřejmé, jestli víc kvůli svému svědomí, nebo víc kvůli naladění společnosti. Dal ale milostem do jisté míry sympatický rys - většina lidí jeho důvodům aspoň rozumí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz