Prezidentské referendum ČSSD končí, vede Zeman

  0:01aktualizováno  0:01
Expremiér Miloš Zeman vede prezidentské referendum ČSSD. Tvrdí to jeden z místopředsedů sociální demokracie, který nechtěl zveřejnit v této souvislosti své jméno. Takzvané prezidentské referendum, hlasovací akce, ve které mohla kandidáta ČSSD na post příští hlavy státu vybírat i veřejnost, končí právě dnes.

"Vypadá to, že Zeman má tak polovinu ze všech hlasů. O tu zbývající se zřejmě rozdělí Otakar Motejl s Jaroslavem Burešem (současný ombudsman spolu s náměstkem vicepremiéra)," řekl MF DNES vlivný člen nejužšího vedení sociální demokracie.

Oficiálně však představitelé ČSSD nechtějí výsledek svého referenda odhadovat. Chtějí počkat až na pátek tohoto týdne, kdy by měla místopředsedkyně strany a ministryně zdravotnictví Marie Součková oznámit, kdo dostal nejvíc hlasů.

"Nemohu říci nějaké počty. Nemůžeme proto hovořit, kolik je v nich lístků a kdo dostal kolik hlasů. Devětadvacátého listopadu bych vám měla sdělit výsledek," uvedla Součková.

Nejsilnější česká politická strana spustila svoji prezidentskou akci koncem října. Od té chvíle však referendum ČSSD vzbuzovalo spíše rozpaky.

Sociální demokraté nedokázali připravit hlasování tak, aby nemohlo být zneužito ve

Jak šlo referendum podvést
prospěch některého kandidáta. Ukázal to i nedávný úspěšný pokus redaktorů MF DNES hlasovat vícekrát.

I účast veřejnosti je minimální. Sociální demokracie, včetně svého předsedy a premiéra Vladimíra Špidly, slibovala mohutnou akci. Místo avizovaných až dvou set tisíc hlasujících lze jejich skutečný počet vyjádřit spíše stovkami.

Slabá účast nahrává právě Zemanovi, který má ve straně mnoho skalních příznivců. Zemana však Špidlovo vedení ČSSD za prezidenta nechce.

Podle informací několika vlivných představitelů ČSSD vymysleli Špidlovi spolupracovníci před několika měsíci referendum právě proto, aby Zemanovi zabránili stát se prezidentem. U veřejnosti totiž Zeman není tak oblíben jako jeho někteří protikandidáti.

Referendum končí právě dnes, kdy má veřejnost i straníci poslední možnost hlasovat. Zatím není vůbec jasné, nakolik se Špidla a jeho vedení budou výsledkem referenda řídit. 

Boj o Zemana
Zítra začnou sociální demokraté počítat, kolik hlasů dostali jejich čtyři kandidáti na prezidenta. Vedení nejsilnější politické strany v Česku tím však začínají perné chvilky. Zatím totiž údajně vede expremiér Miloš Zeman, a toho jeho nástupce Vladimír Špidla za prezidenta nechce.

Vedení ČSSD se má v Lidovém domě v Praze sejít 7. prosince a dohodnout se, kdo bude stranickým kandidátem do voleb o příští hlavu státu. Ale už teď je jasné, že se v Lidovém domě odehraje ostrý boj. O Miloše Zemana.

Už minulý týden proběhla ukázka takového souboje. Zemanovi příznivci, například ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach, se snažili prosadit, aby strana do první volby nepostavila vůbec žádného kandidáta.

Zeman totiž mnohokrát prohlásil, že se voleb zúčastní jen tehdy, když se poslancům a senátorům nepodaří zvolit hlavu státu napoprvé.

Tomuto plánu se však postavilo Špidlovo vedení, které minulý víkend rozhodlo, že strana půjde se svým člověkem už do první volby. Tím měl být Zeman vyšachován ze hry.

Pokud Zeman v referendu skutečně zvítězí, může se stát, že se na jeho výsledek nebude vedení ČSSD vůbec ohlížet.

"Od začátku byly i na grémiu strany hlasy, že to celé je nesmysl. Jak s referendem naložit, to budou muset rozhodnout ti, co si ho vymysleli," uvedl vlivný člen nejužšího vedení strany, který si nepřál zveřejnit jméno.

Špidla a místopředsedkyně strany Marie Součková, která referendum vymyslela, by tím však popřeli svá prohlášení, že chtějí dát referendem šanci veřejnosti podílet se alespoň trochu na volbě prezidenta. Vedení ČSSD mohou nastat problémy i tehdy, když bude prosazovat jiného kandidáta než vítězného Zemana.

"Když nominujeme do první volby třeba Motejla, může se stát, že v tajné volbě prezidenta část našich poslanců - Zemanových příznivců bude házet prázdné lístky nebo se vůbec nezúčastní. Prostě jim půjde o to, aby v první volbě nikdo neprošel, a do druhé jsme pak nominovali Zemana," říká jiný člen širšího vedení strany.

Špidlovo vedení vládnoucí ČSSD tedy čeká náročné dohadování s jejím prozemanovským křídlem. Pokud Špidla uspěje a ČSSD bude do funkce prezidenta prosazovat jinou osobnost, bude muset projít ještě náročnějším vyjednáváním uvnitř parlamentu.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Zeman jmenoval na Pražském hradě Petříčka novým ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničních věcí (16....

Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka z ČSSD novým ministrem zahraničí. Petříček tam dosud působil jako...

Před 50 lety vláda posvětila dočasný pobyt sovětských vojáků. Zůstali 23 let

Fotografie Jovana Dezorta z událostí 21. srpna 1968 získala v soutěži Českého...

Někdejší Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla sovětská vojska. To se změnilo po...

Witowská odmoderuje debatu Zemana s Babišem ke stoletému výročí republiky

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

V den stého výročí vzniku Československa Česká televize odvysílá debatu prezidenta s premiérem. Vzájemnou diskuzi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz