Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezidentské referendum ČSSD končí, vede Zeman

  0:01aktualizováno  0:01
Expremiér Miloš Zeman vede prezidentské referendum ČSSD. Tvrdí to jeden z místopředsedů sociální demokracie, který nechtěl zveřejnit v této souvislosti své jméno. Takzvané prezidentské referendum, hlasovací akce, ve které mohla kandidáta ČSSD na post příští hlavy státu vybírat i veřejnost, končí právě dnes.

"Vypadá to, že Zeman má tak polovinu ze všech hlasů. O tu zbývající se zřejmě rozdělí Otakar Motejl s Jaroslavem Burešem (současný ombudsman spolu s náměstkem vicepremiéra)," řekl MF DNES vlivný člen nejužšího vedení sociální demokracie.

Oficiálně však představitelé ČSSD nechtějí výsledek svého referenda odhadovat. Chtějí počkat až na pátek tohoto týdne, kdy by měla místopředsedkyně strany a ministryně zdravotnictví Marie Součková oznámit, kdo dostal nejvíc hlasů.

"Nemohu říci nějaké počty. Nemůžeme proto hovořit, kolik je v nich lístků a kdo dostal kolik hlasů. Devětadvacátého listopadu bych vám měla sdělit výsledek," uvedla Součková.

Nejsilnější česká politická strana spustila svoji prezidentskou akci koncem října. Od té chvíle však referendum ČSSD vzbuzovalo spíše rozpaky.

Sociální demokraté nedokázali připravit hlasování tak, aby nemohlo být zneužito ve

Jak šlo referendum podvést
prospěch některého kandidáta. Ukázal to i nedávný úspěšný pokus redaktorů MF DNES hlasovat vícekrát.

I účast veřejnosti je minimální. Sociální demokracie, včetně svého předsedy a premiéra Vladimíra Špidly, slibovala mohutnou akci. Místo avizovaných až dvou set tisíc hlasujících lze jejich skutečný počet vyjádřit spíše stovkami.

Slabá účast nahrává právě Zemanovi, který má ve straně mnoho skalních příznivců. Zemana však Špidlovo vedení ČSSD za prezidenta nechce.

Podle informací několika vlivných představitelů ČSSD vymysleli Špidlovi spolupracovníci před několika měsíci referendum právě proto, aby Zemanovi zabránili stát se prezidentem. U veřejnosti totiž Zeman není tak oblíben jako jeho někteří protikandidáti.

Referendum končí právě dnes, kdy má veřejnost i straníci poslední možnost hlasovat. Zatím není vůbec jasné, nakolik se Špidla a jeho vedení budou výsledkem referenda řídit. 

Boj o Zemana
Zítra začnou sociální demokraté počítat, kolik hlasů dostali jejich čtyři kandidáti na prezidenta. Vedení nejsilnější politické strany v Česku tím však začínají perné chvilky. Zatím totiž údajně vede expremiér Miloš Zeman, a toho jeho nástupce Vladimír Špidla za prezidenta nechce.

Vedení ČSSD se má v Lidovém domě v Praze sejít 7. prosince a dohodnout se, kdo bude stranickým kandidátem do voleb o příští hlavu státu. Ale už teď je jasné, že se v Lidovém domě odehraje ostrý boj. O Miloše Zemana.

Už minulý týden proběhla ukázka takového souboje. Zemanovi příznivci, například ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach, se snažili prosadit, aby strana do první volby nepostavila vůbec žádného kandidáta.

Zeman totiž mnohokrát prohlásil, že se voleb zúčastní jen tehdy, když se poslancům a senátorům nepodaří zvolit hlavu státu napoprvé.

Tomuto plánu se však postavilo Špidlovo vedení, které minulý víkend rozhodlo, že strana půjde se svým člověkem už do první volby. Tím měl být Zeman vyšachován ze hry.

Pokud Zeman v referendu skutečně zvítězí, může se stát, že se na jeho výsledek nebude vedení ČSSD vůbec ohlížet.

"Od začátku byly i na grémiu strany hlasy, že to celé je nesmysl. Jak s referendem naložit, to budou muset rozhodnout ti, co si ho vymysleli," uvedl vlivný člen nejužšího vedení strany, který si nepřál zveřejnit jméno.

Špidla a místopředsedkyně strany Marie Součková, která referendum vymyslela, by tím však popřeli svá prohlášení, že chtějí dát referendem šanci veřejnosti podílet se alespoň trochu na volbě prezidenta. Vedení ČSSD mohou nastat problémy i tehdy, když bude prosazovat jiného kandidáta než vítězného Zemana.

"Když nominujeme do první volby třeba Motejla, může se stát, že v tajné volbě prezidenta část našich poslanců - Zemanových příznivců bude házet prázdné lístky nebo se vůbec nezúčastní. Prostě jim půjde o to, aby v první volbě nikdo neprošel, a do druhé jsme pak nominovali Zemana," říká jiný člen širšího vedení strany.

Špidlovo vedení vládnoucí ČSSD tedy čeká náročné dohadování s jejím prozemanovským křídlem. Pokud Špidla uspěje a ČSSD bude do funkce prezidenta prosazovat jinou osobnost, bude muset projít ještě náročnějším vyjednáváním uvnitř parlamentu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz