Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezidentská rallye

  20:03aktualizováno  20:03
Před finišem prezidentské rallye se dostává Burešova škodovka do velkých potíží. Na veřejnost se prodrala zpráva o jeho staré, vážné nehodě, kterou nezavinil. Nelze mu ji vyčítat. Spíš litovat. Zdvižený prst pouze říká: Pomni, pane! Motejl kdysi havaroval a usmrtil člověka. Tys usoudil, že udělal chybu. Měl podle tebe staré prádlo sám vyvěsit. Proč jsi, pane, druhým dechem i ty neřekl, "stalo se mi podobné, nehodu jsem však nezavinil"? Byl by klid.

Ty dva dopravní příběhy minulosti mají totiž společný jen neklid prezidentské volby přítomnosti. Větrají se archivy, tajné šuplíky, využívají zapomenuté události. Logicky. Politický boj je tvrdý. A veřejnost se ráda doví, s kým má tu čest.

Burešova pozice v boji je čím dál horší. Kandidát, který byl ČSSD nominován coby neradostný kompromis, stal se za normalizace komunistou. První minus. Pak sám sebe zamotal do story o zachráněném chartistovi, který nebyl chartistou, nýbrž důležitým komunistou. Druhé minus. Že nepřiznaná nezaviněná nehoda není rovnocenným třetím minus? Není. Ale kdo ji tak bude chtít brát, bude.

V Lidovém domě se přelévají síly. Bureš v tom přelévání povážlivě ztrácí. Kdo ze zákonodárců ČSSD se ošívá pro něj hlasovat, hodí se mu. Bureš je upatlán, jeho pojetí charakteru je zvláštní, vysvětlí pak sobě i Grossovi.

V prezidentském závodě postrkují Burešovy potíže kupředu Petra Pitharta. Je pravděpodobné, že v druhém kole proti sobě stanou Klaus a Pithart. Usoudí-li socialisté, že dalších voleb netřeba, že nebudou riskovat vstup Zemana do ringu, předseda Senátu by si mohl začít trénovat "Nazdar, vojáci!".

A protože i Klaus seděl v autě (s řidičem), které mělo dopravní karambol, řekne zákonodárce po volbě: Pithart? Slušný. A jediný neboural.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz