Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezidentská kampaň může dostat finanční limit. John to navrhl koalici

  16:49aktualizováno  17:12
Ovládne kampaň před přímou volbou prezidenta ten, kdo do ní bude schopen dát nejvíce peněz? Nejmenší vládní strana Věci veřejné si uvědomila toto riziko a chce prosadit omezení, které by tuto možnost eliminovalo. "Budeme chtít prosadit limit výdajů pro prezidentskou kampaň," řekl iDNES.cz předseda VV Radek John. Koaliční partneři nejsou proti.

Předseda VV Radek John oznámil, že jeho strana bude prosazovat, aby byl stanoven limit výdajů pro prezidentskou kampaň. | foto: ČTK

K tomu, aby přímá volba prezidenta, v níž občané vyberou nástupce Václava Klause, mohla proběhnout, musí ještě parlament schválit prováděcí zákon, který stanoví "technické" detaily k přímé volbě - například jak se bude sbírat 50 tisíc podpisů, jimiž budou lidé moci sami nominovat svého prezidentského kandidáta.

A právě při projednávání a schvalování tohoto zákona budu Věci veřejné prosazovat, aby byl stanoven strop výdajů na kampaň. "Navrhneme to našim partnerům v koalici," uvedl ve čtvrtek John.

Vládní partneři VV nejsou proti. "Jsme připraveni jednat o možnosti finančního stropu pro kampaň," sdělil iDNES.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. V případě, že se na tom strany dohodnou, musí být podle něj být stanovena pravidla, jak se to bude kontrolovat a jaké budou sankce pro toho, kdo limit obejde.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík iDNES.cz řekl, že jeho strana se debatě o limitech pro kampaň bránit nebude.

"Sporný by byl limit u voleb do Sněmovny. Kdyby byl určen na 80 milionů korun a strana ve volbách získala nějakých 25 až 30 procent, vyneslo by jí to za poslance asi 300 milionů a z voleb by se tak mohl stát lukrativní byznys kvůli penězům. U prezidentské volby to nehrozí, o stropu pro výdaje na kampaň se můžeme bavit," řekl Gazdík.

Na zákon, který přesně stanoví pravidla pro to, jak bude přímá volba probíhat, musí čekat ti kandidáti, kteří se chtějí volby zúčastnit, ale budou muset spoléhat na to, že seženou 50 tisíc podpisů. "Už nás oslovují lidé, kde to mají podepsat, ale říkáme jim, že musí počkat," uvedla šéfka neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková, která ve čtvrtek definitivně potvrdila, že se volby zúčastní (více zde).

Přímá volba bude stát přes 650 milionů korun

Návrh prováděcího zákona zpracovalo ministerstvo vnitra a v úterý jej odeslalo k posouzení vládě. Norma má 79 paragrafů, v tom posledním říká, že začne platit k 1. říjnu. Tak, aby se stihla přímá volba, která proběhne v období od ledna do března 2013. V parlamentu se pak na stejném znění bude muset shodnout pravicová Sněmovna a levicový Senát (podrobnosti zde).

Jedno kolo přímé volby hlavy státu bude stát podle odhadu ministerstva vnitra půl miliardy korun. Pokud bude nutné druhé kolo, stát utratí ještě minimálně o 150 milionů víc.

Kandidáti by podle návrhu ministerstva vnitra před volbou v České televizi i v Českém rozhlase dostali dohromady deset hodin bezplatného vysílacího času. Kampaň v televizi a v rozhlase má začít 16 dnů a skončit 48 hodin před prvním kolem volby. V případě druhého kola by finalisté volby dostali celkově dvě hodiny, přičemž kampaň ve veřejnoprávních médiích bude muset skončit 48 hodin před začátkem hlasování ve druhém kole.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz