Franz odsoudil komunisty. Chyběl mu proces jako v Norimberku po válce

  16:27aktualizováno  16:27
Jedním z důvodů marasmu a blbé nálady společnosti je podle prezidentského kandidáta Vladimíra Franze to, že nedokázala jasně odsoudit komunismus. "Mělo se stát totéž, co se stalo v Norimberku v šestačtyřicátém roce," řekl Franz při debatě prezidentských kandidátů na pražské Vysoké škole ekonomické.

Důvodem blbé nálady a marasmu společnosti je podle Vladimíra Franze to, že s komunisty neproběhl podobný soud jako s nacisty v Norimberku po válce. | foto:  David Neff, MAFRA

Před aulou na VŠE byla ve středu pozdě večer taková tlačenice, jako kdyby tu měly vystupovat největší rockové hvězdy. Mnozí studenti se dovnitř ani nedostali. Přitom dorazili "jen" dva kandidáti na Hrad, výtvarník, skladatel a profesor DAMU Vladimír Franz a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Akci pořádali Mladí konzervativci. Zájem o debatu byl takový, že to Sobotku až šokovalo.

"Já si připadám jako v dobách 17. listopadu 1989, kdy jsme začínali s Občanským fórem mezi študáky," svěřil se nabitému sálu, v němž bylo několik stovek studentů, kteří seděli i na schodech. Většina se podle míry potlesku netajila sympatiemi k Franzovi, ale po skončení debaty se řada z nich šla fotit i se Sobotkou.

Volba se může zpozdit, kvůli soudům vyřazených adeptů

"Nejde o oko za oko, mělo se říci: toto je špatně. Pakliže se to neřekne, udělá se šrám na duši národa, úplně stejný, jako se stal v Mnichově v roce 1938," řekl Franz studentům, když se ho jeden z nich ptal na protesty proti uzavírání oranžovo-rudých koalic v krajích, konkrétně na to, že v jižních Čechách studenti protestovali proti komunistické radní pro školství.

Franz řekl, že po roce 1989 se mělo konat něco ve stylu Norimberského procesu, v němž byli souzeni nacističtí pohlaváři. Zauvažoval i nad tím, zda komunismus není jen politický směr, ale spíše vlastnost a důvod blbé nálady. "Pakliže není vlhko, tak nerostou houby," našel si příměr k tomu, jak může nevyrovnání se s komunismem a nepotrestání zločinů ničit společnost.

"To, co se v této zemi odehrává, že se najednou hovoří o tom, že komunisté jsou dokonce demokratickou politickou stranou, s tím dramaticky nesouhlasím. Poslechněte si výroky některých krajských zastupitelů, kteří se dnes bez skrupulí dostávají k moci. Mladá generace nechce, aby její vzdělání řídila komunistka. Prostě ne, ne, ne," řekl studentům Přemysl Sobotka. Oba sklidili bouřlivý potlesk.

"Jsem homo politicus. Už od dětství"

Franz o sobě řekl, že i když se o kandidaturu na Hrad neuchází z politiky, cítí se jako homo politicus už od dětství. Přidal historku, jak v devíti letech v roce 1968 od rodičů dostal velkou krabici lega. "Když přijeli Rusové, okamžitě jsem postavil vysílací věž, která by je zastavila," řekl v narážce na sovětskou okupaci.

Podle Franze se teď začíná aktivovat občanská společnost, která se snaží stát vrátit občanům. "Dnešní problém není hospodářský, ekonomický, i když se to tak jeví. Je mravní," zdůraznil. A pak se studentů ptal: "Vy se tady učíte ekonomii. Znáte někdo nějaké staré básničky? Je důležité, aby člověk byl souhrnný," řekl Franz. Přiznal, že zatím nemá jasno v tom, kdo by měli být jeho spolupracovníci na Hradě či kandidáti na ústavní soudce, ani jak by jako prezident podporoval zahraniční obchod České republiky.

"Vím, že zahraniční obchod je, vím, že jsme v Evropské unii, že jsou tygři světové ekonomiky Čína, Indie, Brazílie. Kdyby na to došlo, tak bych se pochopitelně zeptal. Prezident má právo se zeptat odborníků," vysvětloval Franz.

Demokracii nelze exportovat, řekl studentům Sobotka

V praktických otázkách, co by mohl jako prezident dělat, si Sobotka věděl rady o něco víc. Jako prezident by i při pomoci podnikatelům, aby našli cestu k novým kontraktům, nechtěl zapomínat na lidská práva. "Musí to být ale provázané. Demokracii nelze exportovat," vysvětloval Sobotka.

Podle Franze musí Česko upozorňovat na porušování lidských práv. Nevěří tomu, že by okamžitě následovalo "vypnutí kohoutku s ropou".

Zakázal si prý myslet na to, co kdyby to náhodou vyšlo a byl na Hrad zvolen. "Pohlédne-li někdo toužebně po nějakém úřadu, začne se v jeho chování projevovat zkaženost," citoval slova třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona z roku 1799, jimiž se prý v prezidentské kampani řídí.

Sobotka zase studenty přesvědčoval, že si dokázal udržet nadhled, i když už je v politice dlouho. "Celou mou kariéru doprovázejí zrcadla, lidé kolem mě. Nikdy jsem se nedostal do situace, že bych byl ve skleníku. Dokonce chodím i na pivo. Ale vždycky si dám jen jedno, protože už jsem profláklej," vtipkoval Sobotka.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

V ČSSD probíhá štvanice na lidi s vlastním názorem, tvrdí Zimola

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Druhý muž sociální demokracie Jiří Zimola na svém Facebooku ostře kritizuje vlastní stranu. „Včera dosavadní širší...

Antifašisté byli i mezi českými Němci. Byla jich desetina, říká historik

Hákové kříže, kam se podíváš. Tak vypadalo centrum Nového Jičína. Výjimkou...

Před osmdesáti lety zabrali české pohraničí Němci. Výsledkem mnichovské dohody bylo vystěhování 300 tisíc Čechů ze...

Polymer není jen pro děti. Studentka ukazuje jeho kouzlo lidem z celého světa

Lucie Štruncová (18. října 2018)

Když jí bylo jedenáct, rodiče jí z Německa dovezli dvě kostičky polymeru. Lucie Štruncová jeho kouzlu propadla a její...Najdete na iDNES.cz