Prezidenti korejských států chtějí usmíření

- Severokorejský vůdce Kim Čong-il a jihokorejský prezident Kim Te-džung se na schůzce v Pchjongjangu dohodli, že budou usilovat o usmíření a spolupráci svých zemí. Novinářům to oznámil náměstek jihokorejského ministra pro národní sjednocení Jang Jong-sik.
Nynější summit je prvním setkáním prezidentů obou zemí od konce druhé světové války.
Rozhovory v Pchjongjangu sleduje na místě spolupracovník iDNES.

"Prezident Kim Te-džung a předseda Komise národní obrany Kim Čong-il se dohodli, že budou podporovat národní usmíření a spolupráci," uvedl Jang Jong-sik. Podrobnosti o jednání ale nesdělil.

"Jsme součástí téhož lidu. Třináctý červen bude mezníkem v dějinách," řekl podle přítomných novinářů severokorejský vůdce jihokorejskému prezidentovi. "Vytvořili jsme precedens, který bude sloužit jako příklad pro řešení všech otevřených otázek," dodal.

Podle diplomatických zdrojů prezidenti v příštích třech dnech budou jednat o sjednocování rodin, hospodářské a obchodní spolupráci obou zemí a o otázkách bezpečnosti i obrany.

Jihokorejský prezident po příletu do Pchjongjangu vydal prohlášení, v němž ujistil, že jeho cesta je výrazem úsilí o mír, spolupráci a sjednocení obou Korejí.

"Přijel jsem do Pchjongjangu veden úsilím o mír, spolupráci a sjednocení," prohlásil Kim Te-džung, když dorazil do oficiální rezidence, kde krátkou pracovní schůzkou byla zahájena jeho třídenní návštěva severní Koreje. Uvedl, že spolu s prezidentem Kim Čong-ilem se pokusí splnit přání všech obyvatel Severní i Jižní Koreji, aby oba státy mohly žít v míru. "Na 70 milionů Korejců na severu i na jihu si přejí, aby co možná nejrychleji byl uskutečněn jejich sen," řekl.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il přivítal svého hosta na letišti v Pchjongjangu osobně. Přílet a stisk rukou obou předáků u schodů letadla ukázala v přímém přenosu i severokorejská státní televize. Jihokorejského prezidenta doprovází 130 jihokorejských představitelů a podnikatelů a 50 novinářů.

Průlom ve vztazích
Schůzka Kim Te-džunga a Kim Čong-ila je považována za největší diplomatický průlom ve vztazích mezi oběma zeměmi od roku 1945, kdy byl na konci druhé světové války Korejský poloostrov rozdělen. Oba státy svou tříletou válku ukončily v roce 1953 jen dohodou o příměří. Nynější summit je prvním setkáním prezidentů obou zemí od konce druhé světové války.

Profit ze schůzky se zdá pro obě strany jasný
Sever zachrání před úplným ekonomickým zhroucením jihokorejský kapitál. Zvýšení diplomatické prestiže může přinést případnou pomoc od Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a přijetí do důležitých mezinárodních organizací.

Jih má jedinečnou šanci dostat se jako první na brzy zpřístupněný severokorejský trh. Nezávislé zdroje potvrzují, že by Kim Čong-il rád do pěti let zavedl ve své zemi současný čínský ekonomický model. Ani jedna ze stran nemá zájem na dohledném zrušení hranice.
Vyjednávači si dobře uvědomují, že nejdříve se musí v duchu Kim Te-džungovi „politiky slunečního svitu k sobě pomalu přibližovat ve všech sférách života, zahlazovat jizvy z minulosti jako v případě rozdělených rodin a především uzavřít mírovou smlouvu, která by po téměř půl století ukončila na poloostrově doposud de facto vládnoucí válečný stav.

iGLOBE: Informace o KLDR a Korejské republice.

Po příletu do severokorejské metropole Pchjongjangu přivítal severokorejský prezident Kim Čong-il (vlevo) svého jihokorejského kolegu Kim-Te-džunga, 13. 6. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video