Dohodli jsme se, že přímá volba prezidenta bude dvoukolová jako u senátních voleb, oznámil ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Dohodli jsme se, že přímá volba prezidenta bude dvoukolová jako u senátních voleb, oznámil ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Prezidenta budou lidé volit jako senátory, dohodla se vláda s ČSSD

  • 102
V jednání o přímé volbě prezidenta vše směřuje k tomu, že by nástupce Václava Klause mohli lidé volit v dvoukolové volbě, podobně jako senátory. Dohodla se na tom vládní koalice s opoziční ČSSD. Potvrdili to účastníci jednání. Premiér Petr Nečas chce definitivní dohodu o přímé volbě do konce dubna.

Jak řekl ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil, navrhovat přímo voleného prezidenta bude moci 50 tisíc občanů, 20 poslanců nebo 10 senátorů. "Diskutovat budeme ještě o trestní odpovědnosti prezidenta, aby se to týkalo nejen možné velezrady, ale i porušení Ústavy," řekl Pospíšil.

Prezidentovi Václavu Klausovi vyprší mandát na začátku roku 2013, ale pokud chtějí politici opravdu prosadit, aby jeho nástupce vybírali místo poslanců a senátorů všichni občané, musí se na tom shodnout s dostatečným předstihem.

Neprošel návrh ČSSD, aby lidé nového prezidenta volili už na podzim 2012, kdy budou i krajské volby. To by se už podle místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake ani nestihlo technicky zajistit.

Věci veřejné neprosadily australský model volby

Na stole byly při jednání zástupců stran vládní koalice a ČSSD, kteří se sešli ve Sněmovně, dvě varianty přímé volby hlavy státu - "senátní" a "australská". Druhou variantu vnesly do jednání Věci veřejné, ale ČSSD jí nebyla moc nadšena. Bez dohody s ní ale vláda zavedení volby prezidenta všemi občany neprosadí.

"Na australském modelu přímé volby už netrváme," řekla iDNES.cz ještě před jednáním stran místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

Australský model, podle kterého se v této zemi a na Fidži volí poslanci a v Irsku prezident, počítá s tím, že lidé nevybírají jediného kandidáta, ale sestaví jejich pořadí. Pokud nikdo nezíská absolutní většinu, vyřazují se lístky těch kandidátů, kteří dostali nejméně hlasů, ale zohledňuje se, koho dali jejich voliči na druhé místo.

Definitivní dohodu o přímé volbě chce premiér do konce dubna

"Byl bych rád, kdyby se podařilo dosáhnout dohody do konce dubna, abychom to včas mohli schválit v Poslanecké sněmovně a v Senátu," řekl premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Politici neřeší jen způsob volby, ale i prezidentovy pravomoci. Jde například o to, zda by ke jmenování členů bankovní rady České národní banky prezident potřeboval kontrasignaci premiéra, nebo by je jmenoval se souhlasem Senátu tak, jako je to v případě ústavních soudců.

Sociální demokraté už upustili od svého původního požadavku, aby občané mohli přímo voleného prezidenta také odvolat v referendu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video