Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtenáři známkovali Zemana. Vyčetli mu tým, smířlivě hodnotili pracovitost

  12:45aktualizováno  12:45
Do oznámkování čtvrtého roku Miloše Zemana od zvolení prezidentem se zapojilo na 44 tisíc čtenářů iDNES.cz. Průměrně ho hodnotili známkou 3,8. Nejsmířlivější byli v otázce Zemanovy pracovitosti, nejkritičtější v hodnocení, kým se prezident obklopuje.

Čtenáři dali Zemanovi celkem 65 tisíc jedniček, 32 tisíc dvojek, 44 tisíc trojek, 55 tisíc čtyřek a 218 tisíc pětek. | foto: Tomáš CetkovskýiDNES.cz

Tým prezidentových nejbližších spolupracovníků - kancléř Vratislav Mynář, mluvčí Jiří Ovčáček, donedávna protokolář Jindřich Forejt, vystřídaný Miroslavem Sklenářem, šéfporadce Martin Nejedlý a další - je v očích čtenářů iDNES.cz nejslabší složkou prezidenta. Udělili mu za ni průměrnou známku 4,24.

Čtenářské vysvědčení

Podívejte se, jaké známky udělili čtenáři prezidentovi Zemanovi

Na opačném konci spektra se pak nacházelo hodnocení Zemanovy pracovitosti (průměrná známka 3,26). Tato oblast spolu s tím, jak čtenáři vnímají Zemanův vztah k vládě, přínos k bezpečnosti ČR a postoj k EU a NATO, patřily k „předmětům“, kde lidé známkovali poměrně pestře.

Čtenářské známkování čtvrtého roku prezidenta Zemana

Graf ukazuje rozložení jednotlivých známek, které čtenáři prezidentovi dali v deseti hodnocených oblastech.

Ve všech dalších oblastech totiž platilo, že nedostatečných dostal prezident od čtenářů více než všech zbylých známek dohromady. Mezi těmi zbylými byly poměrně výraznou měrou zastoupeny jedničky.

V hlasování bylo zdánlivě možné známkovat prezidenta opakovaně. Portál iDNES.cz dokáže tyto prokazatelně opakované hlasy filtrovat.

V celkových číslech to vypadá takto: čtenáři dali Zemanovi celkem 69 tisíc jedniček, 34 tisíc dvojek, 46 tisíc trojek, 57 tisíc čtyřek a 231 tisíc pětek. Skutečnost, že nejvíce byly zastoupeny známky z opačných konců spektra, svědčí o jisté míře polarizace čtenářů v pohledu na prezidenta.

Kolik jakých známek čtenáři prezidentovi celkem dali

Pomoci mohlo cestování, uškodit aféry Zemanova okolí

Co lze ze známkování usuzovat? Je třeba mít na paměti, že známkující čtenáři nejsou reprezentativním vzorkem společnosti. Prezident Zeman čerpá značnou část opory zejména z vrstev staršího obyvatelstva menších měst, což nejsou typičtí čtenáři iDNES.cz.

Zdá se nicméně, že lidé oceňují Zemanovy četné vyjížďky do krajů, což je jeden z mála z pohledu čtenáře měřitelných dokladů prezidentovy pracovitosti. V každém kraji byl třikrát, nyní už načal čtvrté „kolečko“. „Plzeňský kraj je první, kde jsem navštívil všechny obce nad pět tisíc obyvatel,“ pochválil se prezident ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Zeman v Plzni mluvil o i aktuálním sporu o Karla Srpa:

Naopak ve špatném ohodnocení výběru spolupracovníků se mohou odrazit aféry a problémy, které je provázejí: vazba Martina Nejedlého na ruský koncern Lukoil a prohraný soud (více zde), útočný styl mluvčího Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích či to, že kancléř Vratislav Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku, zato si nechává při příjezdu na Hrad salutovat, jak psal portál Aktuálně.cz.

To, že celkově převládly horší známky, neodpovídá ovšem na otázku, zda by si jiní politici v obdobných čtenářských hodnoceních vedli hůře či lépe.

Zeman ostatně dlouhodobě patří k nejlépe hodnoceným politikům. Během roku 2016 byl podle agentury CVVM úplně nejpopulárnějším (výzkum najdete zde). Zda mu k tomu pomáhá aureola prezidentské funkce, či zda naopak on sám má vliv na důvěru občanů v prezidenta jako ústavní instituci, je složitější otázka, ústavní instituce prezidenta se každopádně také těší poměrně vysoké důvěře (výzkum najdete zde).

Desátého března hodlá Miloš Zeman oznámit, zda se bude ucházet o druhý prezidentský mandát (více o tom, jak se poradí se svým okolím, čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz