Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdniny skončily a děti usedly do lavic. Zeman jim přál nové tablety

  10:13aktualizováno  10:13
Prezident Miloš Zeman zahájil školní rok v Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech. Prvňáčkům spolu s manželkou Ivanou předali dva hlavolamy. Zeman dětem přál, aby jim rodiče koupili tablety, protože by pak nemusely nosit těžké učebnice. Letos v Česku do lavic poprvé usedne 115 tisíc prvňáčků.

Před školáky prezident také vzpomínal na to, jak musel ve škole vždy sedět s rukama za zády. Při návštěvě první třídy to názorně předvedl.

Počty žáků

Premiérově do lavic usedne 115 tisíc prvňáčků, což je oproti loňsku nárůst o více než čtyři tisíce. Základní školy bude navštěvovat 853 400 dětí, na středních se bude vzdělávat celkově asi 405 400 studentů a na konzervatořích kolem 3400 žáků.

Prezident připomněl, že ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) by chtěl, aby škola začínala až v devět hodin a také by rád usiloval o zrušení letního času. „Jsem zvědav, jestli se mu to povede,“ řekl Zeman.

Minulý školní rok prezident zahajoval školní rok na soukromém pražském gymnáziu Amazon. Studovala tam i jeho dcera Kateřina, která letos odmaturovala a měla by začít studovat na univerzitě ve švédském Lundu.

Základní škola Charlotty Garrigue Masarykové byla otevřena v roce 1932, na její stavbu přispěl i prezident Masaryk. Školní rada školu pojmenovala podle zesnulé prezidentovy manželky. Škola v Lánech fungovala od roku 1795, vyučovalo se postupně v několika různých budovách. V roce 1983 přibyl pavilon pro první stupeň.

Chládek chystá sjednocení zápisů do základních škol

Ministr školství Marcel Chládek zahájil nový školní rok na Sportovní soukromé základní škole v Litvínově, která ho navíc s pozváním na prvního září oslovila jako první, řekl novinářům.

Fotogalerie

Chládek připomněl některé změny, které ministerstvo chystá. Měl by se například sjednotit systém zápisu do základních škol. „Některé školy dělaly výběrová řízení, jiné ani nezjišťovaly, zda je dítě dostatečně zralé,“ uvedl Chládek. Ministerstvo proto školám v deseti bodech doporučuje, jak při zápisu prvňáků postupovat. „Věřím, že to školy budou akceptovat, i když se jedná pouze o doporučení,“ řekl ministr.

Stejně tak chce ministerstvo zavést jednotné přijímací zkoušky na střední školy. „Kvalita základních škol je velice roztříštěná. Řada jejich absolventů nemá na to, aby dosáhla úplného středního vzdělání. Na škole se trápí a při maturitě zjistí, že ji stejně nezvládnou,“ řekl Chládek. Podle něho je na státu, aby stanovil minimum nutné pro studium na střední škole.

Na jihlavské škole začal školní rok už v neděli

Nový školní rok začal také pro 52 prvňáčků v Základní škole T.G. Masaryka v Jihlavě. Děti nešly do úplně cizího prostředí, se školou se totiž blíže seznámily v předstihu už v neděli při tradiční akci Pohádková škola. Na několika stanovištích na ně čekaly pohádkové bytosti ztvárněné žáky šestých tříd. Děti u nich plnily jednoduché úkoly a získaly sladkou odměnu. Akce má ve škole už desetiletou tradici, řekla učitelka a výchovná poradkyně Petra Kazatelová.

„Na děti čekal například Ferda Mravenec nebo Křemílek s Vochomůrkou. U loupežníků házely míčkem do koše, Zlatovlásce pomáhaly sbírat poztrácené korálky,“ řekla Kazatelová. Děti doprovázeli kromě rodičů i prarodiče. Akce je podle Kazatelové prospěšná i pro učitelky prvňáčků, které děti uvidí v jiné situaci než ve školní lavici, poznají jejich projevy, seznámí se s jejich rodiči. „Pokud by snad někdo šel do školy se strachem, při této akci ho určitě ztratí,“ věří Kazatelová.

Nové školy v Královéhradeckém kraji

Prázdniny

Za přibližně dva měsíce budou mít školáci první volno. Podzimní prázdniny jsou naplánovány na pondělí 27. října a středu 29. října. Dohromady s víkendem a státním svátkem připadajícím na 28. října to pro děti znamená pět dní volna.

Před Vánoci půjdou děti do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se do nich až v pondělí 5. ledna 2015. První pololetí skončí ve čtvrtek 29. ledna, přičemž na pátek jsou pak naplánovány pololetní prázdniny. Na ty bude navazovat šest týdenních termínů jarních prázdnin rozdělených podle bývalých okresů. Ve čtvrtek a pátek 2. a 3. dubna budou mít školáci velikonoční prázdniny. Školní rok skončí 30. června 2015.

Novinkou v Hořicích na Jičínsku a v Bartošovicích v Orlických horách na Rychnovsku dnes začaly fungovat nové školy. V Hořicích vzniklo soukromé gymnázium, v Bartošovicích základní speciální škola.

V Hořicích dnes začalo fungovat soukromé gymnázium, které založili bývalí pedagogové hořického krajského gymnázia. Na novou školu zatím z jiných středních škol přestoupilo deset dětí, šest dalších si podalo žádost o přestup. „Já myslím, že během září ještě další děti přijdou,“ řekla ředitelka Šárka Šandová s tím, že celková kapacita školy je 120 dětí. Podle Šandové škola vznikla, protože zřizovatelé chtěli, aby v Hořicích nadále fungovalo čtyřleté gymnázium, učitelé chtějí nabízet také jiné metody výuky.

Základní školu speciální v Bartošovicích zřídilo občanské sdružení Neratov. Určená je pro žáky s mentálním a kombinovaným postižením a děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Do školy, která má dvě třídy pro celkem 12 žáků, v pondělí nastoupilo osm dětí.

„Chtěli jsme vytvořit malou rodinnou školu pro děti, které potřebují zázemí,“ řekla předsedkyně správní rady neratovského sdružení Jana Němcová. Škola sídlí v objektu školy pronajatém od obce Bartošovice.

Cukrovinky, divadlo a kšiltovky se jmény

Kornouty s cukrovinkami, kšiltovkami s křestními jmény ale i divadlem v podání učitelek přivítaly dnes prvňáčky základní školy v Olomouckém kraji. Například v Droždíně si děti mohly už tradičně přispat. Škola jim tam začala o dvě hodiny později než jinde. Na tamní zahradě je pak čekalo divadlo v podání pedagogů. „Letos dostala hra název Cesta za dobrodružstvím. Naše učitelky se přeměnily v horolezce, cestovatele i lyžaře,“ řekla ředitelka školy Kateřina Konečná.

V Prostějově na Základní škole Dr. Horáka si předpremiéru prvního školního dne odbyly děti už v pátek. „Je to již tradice. Děti si s rodiči projdou celou školu, aby první školní den nebyly překvapeny,“ uvedla pracovnice školy. Snadnější to měly při dnešní premiéře i jejich třídní učitelky. Prvňáčci totiž usedli v lavicích s kšiltovkami se svými křestními jmény. Barevně byly navíc odlišeny podle tříd.

V Prosenicích na Přerovsku přivítali učitelé i starosta obce prvňáčky nejprve v tělocvičně školy, kde dostali balíček s cukrovinami i školními potřebami.

Ve Zlínském kraji přibyla jedna soukromá základní škola, dneškem začala fungovat Montessori škola Motýlek ve Zlíně.

Školní potřeby

Za nákup školních potřeb letos Češi utratí čtyři miliardy korun. Rodiče dají v průměru za vybavení pro jednoho školáka se začátkem školního roku 3500 korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Provident Financial. Nejdražší položkou na nákupním seznamu rodičů školáků jsou sešity a učebnice, sportovní vybavení a školní batohy. Do kroužků investuje 39 procent oslovených rodičů do 2000 korun ročně, dalších 39 procent 6000 korun ročně.

Dětské písničky vítaly dnes ráno školáky Základní školy Mikoláše Alše ve Zlíně. Hudba linoucí se ze školy byla slyšet už z dálky. Všechny děti, učitelé a zaměstnanci školy se setkali na prostranství před budovou a zahájili tam nový školní rok. Prvňáčky zlínské školy čekala hudební vystoupení starších dětí, byli také jednotlivě představeni všem školákům. Někteří to zvládli suverénně, jiní s mírnými obavami. „Docela jsem se do školy těšil, jsem tady s kamarády ze školky,“ řekl jeden z prvňáčků.

Na základní škole sv. Voršily v Praze zahajovali školní rok tradiční mší. Zvláštního požehnání se při ní dostalo nejen žákům, učitelům a rodičům, ale také aktovkám. Před začátkem mše je děti, hlavně prvňáci, vyrovnaly před oltářem a poté usedly do lavic. Kněz Vojtěch Eliáš, který mši sloužil, dětem zadával i drobné úkoly, ale především promlouval k nim i učitelům. Pedagogům kladl na srdce, aby se hlavně snažili v dětech najít to dobré, učili je rozeznávat dobro od zla a brali své povolání jako poslání. Pět žáků se pak mše také aktivně zúčastnilo.

Podobnou akcí zahajovali školní rok i v církevní škole sv. Augustina v Praze 4. Žehnání aktovek se také konalo na mnoha farnostech v zemi při nedělních mších.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Exšéf poslanců ČSSD Tejc by se mohl stát Pelikánovým náměstkem

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc (uprostřed) se omlouvají na

Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc by se mohl stát politickým náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána...

Vnitro nemá jasno v tom, co chce policistům nakupovat, kritizuje ho NKÚ

(ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra neurčilo potřeby policie, což komplikuje nákup a obnovu policejního majetku. Problémem je i...

Nejen kvóty, žaloba z Bruselu Česku hrozí i za špinavý vzduch, varuje expert

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Začalo období roku, kdy se zase budeme dusit. Ačkoli stále slyšíme, že je nutné hlavně ve městech dělat pro zlepšení...Najdete na iDNES.cz