Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Tvrdík je už i čestný doktor

  14:04aktualizováno  14:04
Exministr obrany Jaroslav Tvrdík sbírá za svou práci řadu ocenění. Před 14 dny ho kolegové z vlády udělali prezidentem, teď se stal čestným doktorem. Titul Doctor honoris causa převzal z rukou prorektora Vojenské letecké akademie generála Milana Rastislava Štefánika v Košicích Františka Olejníka.

Ocenění se mu prý dostalo za to, že svým působením přispěl k šíření dobrého jména školy a za spolupráci mezi armádami České a Slovenské republiky v době, kdy působil v čele resortu obrany.

Díky za projekt, který nevyšel
Představitelé akademie zvlášť ocenili Tvrdíkovu snahu prosadit ve spolupráci se svým tehdejším slovenským protějškem Jozefem Stankem projekt společné ochrany vzdušného prostoru Slovenska a České republiky, který dostal název "Společné nebe", a to i přesto, že se nakonec projekt nekonal.

Kromě Tvrdíka čestný doktorát letecké akademie v Košicích dostal také generálmajor ve výslužbě Jörg Peter Köpke, který v minulosti zastával post velitele letecké důstojnické školy v německém Fürstenfeldbrucku a byl také vedoucím útvaru
vzdušných sil německé armády v Kolíně.

Vláda usadila Tvrdíka do křesla ČSA

Košické akademii hrozí zrušení
Sám Tvrdík po slavnosti ČTK řekl, že vnímá nejvyšší vyznamenání akademie jako velký závazek do budoucna.

Současně ale poznamenal, že ho zarmoutila zpráva o připravovaném zrušení vojenské letecké akademie v Košicích v rámci restrukturalizace slovenských ozbrojených sil.

O přijetí zákona, který by znamenal zánik této instituce, by měli poslanci slovenského parlamentu hlasovat ještě letos na podzim, přičemž akademie by v případě schválení zákona přestala existovat od září příštího roku.

Školu studoval i Remek
Vojenská letecká akademie generála Milana Rastislava Štefánika byla založena před 30 lety. Od té doby vychovala 3838 odborníků, včetně pilotů a dalších leteckých specialistů.

Nejznámějšími absolventy košické letecké akademie jsou mimo jiné například první československý kosmonaut Vladimír Remek či první slovenský kosmonaut Ivan Bella.

Bývalý český ministr obrany a prezident letecké společnosti ČSA Jaroslav Tvrdík převzal na Vojenské letecké akademii generála Milana Rastislava Štefánika v Košicích čestný titul Doctor honoris causa (12. září 2003).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

ŽIVĚ: Poslanci rozhodují, zda bude na policii dohlížet komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna znovu rozhoduje o tom, zda komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz