Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident teď improvizuje, říká Klausův tajemník Jakl

  20:45aktualizováno  18. října 11:21
Všichni očekávají, že prezident Václav Klaus má klíč k řešení komplikované povolební situace. Přichystal si prezident skutečně nějaký "zázračný" plán? "Velmi živě a citlivě reaguje na vývoj okolností a hodně improvizuje," říká jeho tajemník Ladislav Jakl v rozhovoru s Michaelou Jílkovou.

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane tajemníku, chová se pan prezident nadstranicky, když nepověří druhým pokusem sestavení vlády Jiřího Paroubka?
Ano. A nejde tady o žádné pokusy. Jde o to, aby Česká republika dostala nějakou stabilní vládu, která bude mít většinovou podporu.

Ovšem tím, že pan prezident nejmenuje vládu založenou na jednom přeběhlíkovi, jak řekl, tak vlastně předseda Paroubek má smůlu.
Já bych řekl, že to tak není. Vždyť tady by se skýtala možnost i stojedničkového přeběhlictví na druhé straně. A pan prezident řekl doslova, že ani na jednu, ani na druhou stranu.

Ale je zajímavé, že to před měsícem panu Topolánkovi neříkal.
Pan prezident zásadně říkal už od voleb, že předpokládá, že k řešení současné politické situace dojde na základě politické dohody. Teď to řekl v krystaličtější, čistší podobě.

Jenže si řekněme, kdyby pan Topolánek dostal důvěru díky jednomu přeběhlíkovi z ČSSD, tak byste asi neprotestovali.
Já nevím, jestli bychom protestovali nebo jestli by pan prezident protestoval.

Jaký vztah má pan prezident k panu Paroubkovi? Stejný jako k panu Topolánkovi asi nebude.
No tak já si nejsem jist, že stranu pana Paroubka prezident republiky volil. Takže nevím, jestli je ten stav stejný, ale jiná otázka je, jestli se prezident republiky chová korektně a objektivně. Já si myslím, že česká veřejnost si myslí, že ano.

Takže vy myslíte, že se chová korektně k Jiřímu Paroubkovi?
Pan prezident se především chová korektně ke všem občanům celé republiky a přemýšlí o tom, co je pro ně dobré.

Považujete vy na Hradě pana Paroubka za demokrata?
(chvíli mlčí) Jiří Paroubek je demokraticky zvoleným předsedou demokratické strany. Je otázka, jak se komu líbí jeho styl. Mně ne. Mně se nelíbí.

A co panu prezidentovi?
Myslím, že jak vy, tak i ostatní občané republiky znají vkus a styl prezidenta republiky. Tak si to mohou domyslet.

Je zde možnost, že by předseda ČSSD Paroubek mohl být pověřen sestavením vlády?
Prezident republiky chce, aby povolební politická scéna vyprodukovala nějakou dohodu. Jestliže se politická scéna dohodne na určitém řešení, které by mělo většinovou podporu, v kterém by měl tuto roli předseda sociální demokracie, tak si neumím představit, že by to prezident nerespektoval.

Abychom mluvili na rovinu neboli zpříma. Vy se domníváte, že existuje varianta, že by předseda Paroubek vytvořil nějakou vládu bez komunistů, v níž by byl premiérem?
Tuto otázku jste navázala na předchozí, která obsahovala spíš lidské hodnocení. Znovu říkám, tím se prezident republiky nezabývá. My netestujeme, nekádrujeme jednotlivé politiky podle jejich lidského osobního stylu. Prezident republiky si v červnu přečetl výsledky voleb a říká: "Je to prostě jednoduché. Buď dojde k nějaké dohodě..."

No právě, k jaké tak dohodě mezi politiky může dojít? Mnozí přední politici spoléhali na to, že právě pan prezident přijde s nějakým řešením.
Pan prezident může mít nějaké přání, nějakou představu, to ano. Ale on nemá žádný nástroj k tomu, aby dosáhl většinové podpory pro řešení, které si vymyslí. K tomu nemá vůbec žádný nástroj. Prezident ví, že ta dohoda musí vzniknout mezi politickými stranami.

A nebude do těch jednání se stranami promítat to své přání?
To by mu nebylo nic platné, kdyby něco promítal. Protože dobře ví, že rozhodující je, jestli to řešení dostane většinovou podporu, nebo nedostane.

Takže pan prezident je teď v takové funkci, řekla bych, mediátora?
Z velké části ano. I v roli toho určitého mediátora může dát najevo určité preference. Ne, že má rád Pepíka, nebo Karla, ale preference, jestli chce řešení stabilnější, nebo vratké, křehké, dělané naslepo.

Pojďme tedy do praxe. V neděli pan Paroubek nabídl velkou koalici a pan Topolánek mu odpověděl, že o ni ve stranách není zájem a že on ji nechce.
Jak ten první, tak ten druhý výrok považuji za předvolební výroky. Protože nabídky se nedělají před kamerami, nabídky tohoto typu se dělají při seriózních, vážných jednáních za přesně definovaných podmínek. Konkrétní, seriózní výroky, které bude fakt možno brát vážně, uslyšíme od politiků až po volbách.

Vylučujete vznik velké koalice po senátních volbách?
Nevím, proč bych vylučoval z těch variant zrovna tuto. Určitě je to jedna z variant, která je matematicky možná.

Prosím vás, shodneme se alespoň, že pokud pan prezident mluví o stabilní politické většině, a víme, že komunisté do ní nepatří, tak že se musí dohodnout ODS s ČSSD?
Třeba na předčasných volbách. Vy si myslíte, že všechny cesty jako do Říma vedou k velké koalici, a chcete, abych vám to odkýval. Neodkývu.

A co prosím, budete na Hradě dělat, když Topolánek i Paroubek zůstanou v čele svých stran a prostě se nedohodnou. Neboť ten jejich vztah je opravdu již narušen.
Ta možnost jistě existuje, ale nevím, jestli je v zájmu občanů republiky.

Je na ni připraven pan prezident?
Tak pan prezident musí být připraven na všechny možnosti. Ale teď je lépe soustřeďovat se na úkol, který leží před námi.

Vy jste řekl 6. října, že šanci na jmenováni ve druhém kole mají šéfové stran podle toho, kdo z nich zajistí většinu ve Sněmovně.
Samozřejmě.

Ale nesmí tam být komunisté...
Já neříkám nesmí, já jsem jenom říkal, že takovému řešení nevěřím a osobně si ho nepřeji.

Nepřeje si ho podle výroků ani pan prezident Klaus. Takže tam komunisté být nemohou v té většině?
Já nevím, proč bych k těm výrokům dodával něco dalšího, setrvám na tom, co jsem řekl.

No ale ti komunisté jsou tam nechtění, že?
Nicméně mají určitý počet hlasů, kterými disponují, a jsou to také hráči. Jsou to hráči na politické scéně.

A kdy tak, prosím, vidíte, že by mohl být nový nebo staronový premiér jmenován?
To je těžko odhadovat. Já jsem přesvědčen, že hodinu po komunálních a senátních volbách se představitelé politických stran začnou chovat jinak. Prostě mám nutkavý pocit, že každé slovo, které od nich slyším z televize, čtu v novinách, že vůbec neříkají s cílem připravit tady nějaké řešení. Ale počítají s tím, co asi udělá volič, až si ta jejich slova přečte.

A co si potom o nich pomyslí lidé po volbách, jestliže nám teď říkají, že se spolu nedomluví nebo domluví, a po volbách budou říkat něco úplně jiného? Před voliči už ztratí úplně svou tvář.
To se zeptejte voličů, co na to budou říkat.

Takže vy nevěříte ani předsedovi Topolánkovi, že nechce velkou koalici?
Opakuji, že téměř všechny výroky, které za poslední dva týdny slyším, jsou adresovány voličům, a ne politickým partnerům. Svědčí o tom i forma, jak jsou sdělovány.

Kdy tedy vidíte, že by mohl být jmenován nový premiér?
Neřeknu, kdy to vidím, ale kdy si to přeji. Myslím, že po volbách by to mělo být v horizontu dnů, maximálně týdnů, ale prostě co nejrychleji.

Promiňte, dny a týdny, to je rozdíl, ne?
Raději dnů, raději dnů.

Tudíž by to mohlo být v tom týdnu, kdy je pondělí 30. října?
Říkám za sebe, že bych si to velmi přál.

No, přál. Ale váš odhad?
Pokud se politici budou chovat podle mého očekávání, tak myslím, že to možné je. Ale řeknu své ale. Kdybych si měl vsadit, jestli dojde k dohodě na vládnutí, tak já si na to nevsadím.

A k dohodě o předčasných volbách podle vás dojde?
Považuji to za možné, jenže nevím, jestli to není jen mé velké přání.

Považuje to za možné i pan prezident?
Určitě to považuje za možné, protože jinak by teď nedělal ty kroky, které teď dělá.

Bylo by vám na Hradě líto, kdyby už předsedou ODS nebyl pan Topolánek?
Já neumím mluvit za Hrad.

No tak vám a panu prezidentovi.
Ani za pana prezidenta teď nebudu mluvit. Řeknu za sebe, že Mirka Topolánka považuji za dobrého předsedu. Myslím, že to neměl jednoduché a že je strašně snadné se do něj strefovat. Já bych laciným kritikem fakt nechtěl být.

Váš názor: je dobrým předsedou, nebo by byl lepší třeba takový Pavel Bém?
Na to vám vůbec neodpovím. Já jako hradní úředník opravdu nechci kádrovat politické představitele.

Totiž ono se traduje, že pan prezident má mnohem blíže k Pavlu Bémovi a že by měl sestavit velkou koalici.
To je jedna z nejlacinějších legend, které kolem nás běhají. Nepostřehl jsem za dobu, co pracuji u pana prezidenta, jediný signál, že by se snad chtěl angažovat v dění uvnitř ODS, ovlivňovat a sázet na nějaké své koně a odepisovat nekoně. Nic takového by prezident republiky nedělal.

Já za to opravdu nemohu, ale kam přijdu, tam se říká, že velkou koalici bude sestavovat Pavel Bém.
Tyhle legendy vznikají z hladu a žízně než z přebytku informací.

Takže je to nevýznamná nepravdivá informace?
Přece nemohu říkat, jestli to je pravdivá, nebo nepravdivá informace. Říkám, že prezident v ODS netahá za nitky a nesází na nějaká křídla či antikřídla. Vy si tomu věřte, nebo nevěřte. Sáhněte mi na nos, třeba.

Neobáváte se strategie ČSSD? Předseda Paroubek říká, že když ten druhý pokus nedostane, tak si ho zařídí sám. Bude převolen předseda Poslanecké sněmovny, který ve třetím pokusu vybere premiéra.
Ale nezapomeňte na to, že i případného třetího premiéra jmenuje prezident republiky.

Vy myslíte, že ho prezident nemusí jmenovat?
Zkuste si vystačit s tím, co jsem řekl na toto téma do této chvíle. Navíc si myslím, že tyto výroky předsedy sociální demokracie jsou už trošku staré. Vývoj jeho výroků mě spíš utvrzuje, že to prostě nechce.

Že už nechce ten třetí pokus?
Ani ten druhý.

A jak si vysvětlujete, že už nechce být premiérem? To je velmi překvapující.
Já si myslím, že chce. Ale každý účastník politické debaty měl už dost měsíců na to, aby se seznámil jak s volebním výsledkem, tak s tím, co je možné z něj vydolovat. Přání asi leckdo musel korigovat a zjistit, že to, co je přání, nemusí být vždycky možnost.

Může tedy pan prezident při tom třetím pokusu, když by mu předseda Poslanecké sněmovny někoho navrhl, ho nejmenovat?
Zeptejte se nějakého ústavního právníka.

A vy jste se touto variantou vůbec nezaobírali?
Zeptejte se ústavního právníka.

Co se týká budoucího premiéra, pořád nemáte žádné jméno?
Já jsem se snažil vysvětlit, že prezident republiky nebude dělat dopředu ztracený marný pokus, který by vypadal tak, že vytáhne z klobouku nějaké jméno a řekl by: "Ty jsi teď premiérem a nějak se o to postarej, nějak si to sjednej." Nejdřív potřebujete projekt a pak jeho realizátora. Čili nebude se určitě začínat od jména. I nejbáječnější jméno nikde nemá záruku, že tu většinovou podporu dostane.

Zkusím jít na vás jinak. Kdybyste měl skleněnou kouli, jak si myslíte, že to bude nakonec vypadat?
Nejvíc šancí bych dával rychlé řízené shodě na rychlých předčasných volbách, a to za vládnutí vlády spíš méně než více politické.

Bez politického premiéra?
Mně k té definici stačila ta moje věta. Tu vaši už k tomu nepotřebuji.

Ještě byste mi mohl říct, jak chce pan prezident nutit politiky k dohodě.
Třeba tím výrokem, že nedá svou podporu vládě založené na náhodném přeběhlíkovi, například tím.

A má ještě nějaké jiné donucovací věty v záloze?
Předpokládám, že ano. Ale prozradím vám na pana prezidenta něco. Je to člověk, který nemá přesně nalinkováno, co udělá v úterý ve 12 hodin 36 minut a jakou větu zrovna v tu chvíli pustí ven. Je to člověk, který velmi živě a citlivě reaguje na vývoj okolností a hodně improvizuje.

Bude tedy improvizovat?
Dělal to tak vždycky. Avšak v jedné věci se neimprovizuje. Cesta může být improvizací. Ale cíl ne. Cíl musí být vždycky jen jeden.

Takže pan prezident má jasný cíl.
Cílem je dosáhnout uspořádání, které by bylo založeno na většinové dohodě politických stran.

Která by směřovala k předčasným volbám?
Která by například směřovala k předčasným volbám.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

ANO dostalo pokutu za předvolební kampaň, neoznačilo Babišovu knihu

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...Najdete na iDNES.cz